Historii si připomeňme „jaksi namátkovým“ pohledem na 63. „Zeitschrift“ z roku 1932, kdy byl ročenkou „dvojčat“ DAV a OEAV. Už dlouhá desetiletí se však na ní podílí „velká trojka“: německý DAV, rakouský OEAV a jihotyrolský AVS.
Po změně redakce a velmi příjemném „faceliftu“, k němuž došlo před pár lety, opět přichází BERG 2015 se strukturovanou obsahovou koncepcí, čistou, přehlednou a svěží grafickou úpravou, prvotřídním tiskem na příjemném silnějším papíru a v kvalitní tuhé vazbě. Hutnost a pestrost náplně, spousta fotografií a dalších ilustrací zůstává tradicí, stejně jako formát knihy 265 x 215 mm.
Dílo je sborníkem příspěvků zhruba tří desítek autorů pod redakcí Anette Köhler a Tyrolia-Verlag / Innsbruck-Wien a za dozoru rady, složené podle síly národních spolků ze 3 zástupců DAV, 2 z OEAV a 1 z AVS. Za DAV jsou to Georg Hohenester, Friederike Kaiser, Franz van de Loo, OEAV zastupují Gerold Benedikter a Ingrid Hayek, AVS Vera Bedin.
Kniha BERG 2015 o 256 stranách je rozdělena do šesti kapitol, jejichž názvy akcentují jméno ročenky BERG:
BergWelten, BergFokus, BergSteigen, BergMenschen, BergWissen, BergKultur.
O náplni informuje zde přiložený obsah ročenky – a vzhled stránek spíše než nudný popis přiblíží pár snad typických ukázek (více najdete v archivu www.horyinfo.cz pod heslem BERG z loňska i předloňska, kdy už grafika byla „na stejné brdo“ jako ta současná).
Alespoň krátce BERG 2015 prolistujme.
Úvodní regionální kapitola BergWelten je tentokrát zaměřena na populární „Cillertálky“. Ke knize se proto tradičně váže (a pro členy Alpenvereinu je bezplatnou přílohou) nové, již 8., vydání AV mapy Zillertaler Alpen Mitte (Blatt 35/2, 1:25.000, značené cesty, kilometrová síť UTM pro GPS).
V kapitole BergFokus mne nejvíce oslovila historie expedičního horolezectví Das Matterhorn ist überall.
Za nejpřínosnější v kapitole BergSteigen lze jistě bezpochyb považovat užitečnou mezinárodní kroniku 2013-2014 nejvýznamnějších výkonů a počinů, patřičně rozčleněnou dle horo&lezeckých disciplin. Hned první sloupek o sportovním lezení je pro nás libozvučně nadepsán „Všechno Ondra, nebo co?“. Jak se jde výš a dál, do oka mi padnul hlavně Skyline Patagonie, tedy přechod superdlouhého „hlavního“ hřebene přes všechny špice, od Aguja Guillaumet po Aguja del´S s Fitz Roy uprostřed, který zmákli Tommy Caldwell a Alex Honnold. Je toho tady pochopitelně spousta – a pochopitelně za prvovýstup severní stěnou Talungu bez povšimnutí nezůstali ani naši kandidáti na Zlatý cepín Piolet d´Or Mára Holeček a nebohý Zdeněk Hrubý... V kapitole mne také zaujal diskusní příspěvek o budoucnosti nám tolik blízkých saských pískovců Felsen-Heimat im Umbruch?
V BergMenschen je (mimo mnoho jiného) velice zajímavý a důstojný medailón ke 100. výročí úmrtí Julia von Payera, který se výrazně zasloužil o horolezecké odhalování alpských skupin. Ortler, Adamello a Presanella.
Za nejzajímavější v kapitole BergWissen považuji článek o stopadesátileté historii alpenvereinské kartografie, datované od první mapy v úplně první ročence AV-Jahrbuch 1865 - ano, v prapraprababičce dnešní knihy BERG 2015! Dále je zde příspěvek obzvlášť praktického významu, o novém užitečném portálu Alpenvereinu - podívejme se na www.alpenvereinaktiv.com. Hodně na zamyšlení „co s tím lze udělat?“ je článek o dopadu klimatických změn Eisdrama am dritten Pol?
V závěrečné kapitole BergKultur najdeme hned čtyři články o „horské válce“, probíhající před sto lety za té První světové. S tímto hodně smutně zajímavým tématem se vzhledem k letopočtu budeme nejspíš setkávat i v nejbližších letech (už vloni „toho“ byly plné Dolomity).
Vladimír „Chroust“ Procházka II.
Berg 2015
Berg 2015
Berg 2015
Berg 2015
Berg 2015
Berg 2015
Berg 2015
Berg 2015
Berg 2015
Berg 2015
Berg 2015
Berg 2015
Berg 2015
Berg 2015
Berg 2015