Jak je u produktů tohoto typu obvyklé, je samotná aplikace - čtečka databáze ke stažení zdarma. Obecně by mohla databáze obsahovat cokoliv, ale prozatím je v databázi jen Slovinsko a jestli je v plánu i něco jiného se nikde nepíše.
Climbfinder Nabízí obvyklé funkce - mapu lezeckých oblastí. Zde vidíme, že v databázi aplikace jsou opravdu jen skaly Slovinska. Každý špendlíček je jedna oblast. Mapa se dá zoomovat, používá standardní systémovou mapu Apple. Obrázek ukazuje, že lze mapu natočit také na šířku.
Po ťuknutí na špendlík (líp se to dělá při zvětšení) se objeví základní informace s název oblasti a počtem cest, dole je rozsah obtížností, rozsah délky cest a vzdučná vzdálenost oblasti. Přes modré i v kroužku se dostaneme k informační tabulce oblasti.
Infokarta oblasti nám v záhlaví řekne počet cest a sektorů, rozmezí délky cest a rozsah obtížností. Druhá řádka obsahuje elegantní a vynalézavé ikonky, z nich obzvlášť povedená je pro orientaci ke světovým stranám. Takže odleva: čas příchodu od parkoviště, orientace ke světovým stranám. originální ikonka sklonu terénu, která, nutno říct, velmi pěkně ukazuje všechny sklony cest v oblast, i když rozlišení mezi převisem a stropem nenjí jednoznačné,i no a nakonec vzdálenost vzdušnou čarou odumístění telefonu do oblasti. Grafu ukazuje počty cest v jednotlivých pásmech obtížnosti. Skoro bych uvítal polovičně tlusté sloupečky a jemnější rozdělení pásem, místo by na to bylo. Na a to červné dole znamená, že abyse dostali příslušné topo, musíte si ho zaplatit. Koupit se dají buď jednotlivé oblasti, nebo regiony (východ, západ, jih), nebo všechno.
K infokartě oblasti se dostaneme také z abecedního seznamu cest, který obsahuje názeb oblasti, počet cest, rozsah obtížností a délky a vzdálenost, navíc je už tady vidět, jestli máte v oblasti nějaké přelezy nebo projekty.
Pokud je sektor zakoupený, jsou ve spodní řádce ikony pro zobrazení detailů oblasti.
Details ukazuje kartu s grafy asikonami, kterou už známe. Info ukáže další informace k oblast, nejlepší období k návštěvě, typ jištění a vhodnost pro děti
Ikona mapy nám ukáže oblast na mapě (pokud jsme sem přišli přes celkovou mapu, už jsme to viděli, ale zde se mod modrým i v kolečku skrývá vyvolání navigace v systémové mapě.
Poslední ikona Topos nám ukáže nejprve schéma přístupu k oblasti se seznamem sektorů
Schéma přístupu k sektoru, foto: repro Horyinfo
Po ťuknutí na název sektoru se objeví to nejdůležitější a sice scéma cest. Ve spodní části je textový seznam cest. Přetahovací ikonou se dá měnit velikost pole seznamu cest a topa.
Ťuknutím na název cesty se otevře její detail. Cestu můžeme označit jako vylezenou, nebo jako rozdělaný projekt a vložit své komentáře. Vylezenou cesu nebo projekt aplikace označuje v seznamu cest fajfkou, resp. červeným malým pluskem. Nevýhodou je, že nelze zapsat styl přelezu a datum je v okamžiku zadání, takže dodatečný zápis nelze. Označení projektu lze použít i k označení pánovaných cest, nebo cest o které se potencionálně zajímám. Problémem může být, že označení je titěrné a lze ho přehlédnout.
Celkovou statistiku si můžeme zobrazit z hlavní stráky tlačítkem Climbing diary.
No a teď co ta legrace stojí. Všechny cesty jsou za 23 EUR, to je 0,005 za jednu cestu. Pro srovnání, online průvodce severní Frankenjura (cca 10 tisíc cest) stojí 10,99 EUR za jeden díl, takže Frankejura je dražší. Poud ale chcete lézt ve Slovinsku, nezbývá než nákup potřebných sektorů. Nákup všeho je celkově nejvýhodnější, ale od nás se jezdí nejspíš jen do několika sektorů. Osp stojí 8,99 EUR, Mišja Peč také.
Podle aplikace je v celém Slovinsku 4976 cest. Pro srovnání, v databázi cest ČHS je evidováno 70 197 cest, tak nevím jestli máme Siovincům závidět. Oni ale mají Julské Alpy....
Ještě jedna úvaha na závěr. Průvodcovských aplikací je už dneska celá řada. Verical life, Frankenjura, teď tohle Slovinsko, americký Rakkup, Myclimb, Mountainproject. Skoro všechny mají lezecký deníček, jenže to toho se dá (celkem logicky) zapisovat jen cesty z databáze dotyčné aplikace. Žádný průvodčík nepokrývá všecno a tak se dostáváme do situace, že máme záznamy o výstupech roztahané všude možně. Možná, že by stálo za to udělat nějaký obecný formát těchto záznamů a tlačit na vydavatele průvodcovských aplikací, aby umožnili export osobních záznamů do tohoto formátu a člověk si tak mohl své záznamy sjednotit na jedno místo.
Resumé:
Použitelná průvodcovká aplikace, v současné době jen na Slovinsko. Jednou načtená topa jsou k dispozici offline. Elegantní pěkné ikony úsporně ukazují charakter cest. Jedna vzorová oblast je zdarma, ostatní se kupují typicky 9 EUR za kus, menší jsou za 4 EUR. V aplikaci chybí vyhledávání cest podle nějakých kritérií nebo názvů. Hledat lze jen názvy oblastí. Aplikace je zatím jen pro iOS, pro Android má být v příštím roce.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat