Podívejte se na pár fotografií z výstavy, která je otevřená jen ve všední den, takže se tam každý nedostane. Výstava je otevřená do půlky března a kromě ukázek horolezeckého haraburdí tam najdete totografie, výstřižky z novin a časopisů a další artefakty ze Zdeňkova života. Nejvýznamnější jsou fotky z první československé expedice do Garhwalského Himálaje, které doprovází film Boženy Kroupové “Avií do orientu” z roku 1979.
Zdeněk Lukeš, narozený 23.6.1943, zemřel 13. nebo 14. února 2016 v 73 letech. Zdeněk byl vytrvalý a houževnatý horolezec s vrcholem výkonnosti v 70. a 80. letech 20. století. Hodně aktivní byl ve Vysokých Tatrách, kde získal přezdívku "Golem". Mezi jeho největší výkony patří 1. kompletní zimní přechod hlavního hřebene Fagaraše (1972, Ivan Dieška, Gustav Ginzel, František Půlpán, Václav Širl, J. Šváb a Z. Lukeš), 1. zimní přechod celého masivu Tater bez přerušení a bez podpůrné skupiny spolu se Zdeňkem Kopelentem, Josefem Moulisem a Janem Machem, oceněný jako československý Výstup roku 1974, 1. kompletní přechod hlavního hřebene pohoří Pirin (1975, Z. Lukeš, G. Ginzel, A. Stočes, P. Sýkora)
Kvůli emigraci bratra Čestmíra nemohl v době své nejlepší formy 8 let vycestovat jinam, než do NDR, Bulharska, Rumuska. Teprve na konci 70 let již mohl vyjet s expedicí HO Banka do Garhwalského Himálaje, kde se zúčastnil tří prvovýstupů ve skupině Baghírati. Nejvýznamnější byl prvovýstup na Baghírati III (6456 m) severním hřebenem, vedený Leopoldem Páleníčkem, na vrchol vystoupil ještě Karel Jerhot. Výstup byl oceněn jako Československý výstup roku 1979.
V roce 1981 byl Zdeněk s expedicí HO banka na Sinaji (prvovýstupy na Gebel Raba a Gebel Safsafa) a vystoupil na Killimanjaro (Uhuru). V rámci expedice Matča 1985 vystoupil na několik panenských vrcholů v oblasti Pamirolalaje (Český štít 5121 m, Z. Lukeš, V. Hrdina, P. Jandík a M. Rychlík, Golova s V. Hrdinou). V roce 1988 vystoupil na Pik Korženěvské Cetlinovou cestou. V roce 1994 vystoupil na vrchol Aconcaguy, přitom zachránil vyčerpaného italského horolezce.
Byl činný publicisticky, jeho články vyšly v polském Taterniku, německém Alpinismu, japonském Iwa to Yuki, britském Mountainu, americkém American Alpine Journalu a indickém Himalayan Journalu. Spolupracoval na monografii Světová pohoří, připravoval publikaci o historii západočeského lezení, kterou už nedokončil. Působil v historické komisi ČHS, spolupracoval s Jirkou Novákem na knize o horolezectví v Himálaji. Těsně před svou smrtí připravil fotovýstavu Od Radyně až na K 2 (8.611 m), která proběhla koncem loňského roku v Plzni a v půlce března končí jeho výstava v Radnicích.
Od roku 1978 byl předsedou HO Banka a protože se mu nepodařilo tuto funkci nikomu předat, zůstal jím až do své smrti.
R.I.P.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat