Allen se u nás v Ráji poprvé objevil na jaře 1994. V té době pracoval na vlastním a neobvyklém filmovém projejktu „o historii lezení na českém písku na pozadí politicko-historických událostí“. Od Američana z Denveru docela zajímavý záměr, ne? Při onom prvním a následujícím „scoutingu“ jsme stihli objet pár žijících pamětníků a natočit s nimi rozhovory na kameru. Allenovi se však bohužel nepodařilo pro věc „mimo hlavní proud“ získat silné spojence. Po pár letech marného úsilí a „rádiového ticha“ Allen projekt „dočasně“ vzdal.
V roce 1997, po nějakém urgentním telegrafování (žádný @ nebyl!), s ním na obhlídku přiletěl jeho lezecký kamarád – filmař – John Catto s představou, že udělají film o přeskocích v našich a Saských skalách. Udělali! Do premiéry na MHFF v Teplicích to sice s dvouletou pauzou trvalo čtyři roky, ale Jump! tam vyhrál u poroty i diváků a pak doslova obletěl celý svět, a pobral spoustu ocenění na specializovaných festivalech.
Allen za mlada v Coloradu a na rudých pískovcích Utahu prý patřil mezi hodně dobré lezce. Vystudoval filmařinu, jeho hlavním profesorem byl skvělý německý režisér Herzog, jehož hereckým „koněm“ býval Klaus Kinski.
Lezení, zájem o jeho historii a filmařina naplňovaly Allenův život. Byl mimořádně chytrej, zvídavej a sečtělej člověk, s hlubokým zájmem o vše, s celosvětovým přehledem o kultuře, o politice, o horolezectví. Knihy v jeho naditých policích rozhodně nebyly pro parádu. Smýšlením byl demokrat a kritik amerických republikánů. Když si k tomu přidáme jeho smysl pro recesi a provokaci, pochopíme proč sbíral všeliké artefakty a „blbosti“ i ze světa socialismu.
V jeho lezeckém šatníku visel originální čínský „mundůr“ z doby kulturní revoluce Mao Ce-Tunga, který se smíchem rád předváděl. Na stěně plakát s Nikitou Chruščovem, pěstí hrozícím Americe, na knihovnách všelicos i od nás. Model Trabanta, odznak SSM, stará občanka ČSSR jednoho emigranta, rudé armádní hvězdy. Občas si je připnul na čepici, takže na přiložené výstižné karikatuře od Petra Prachtela onen „symbol“ nemohl chybět. Allen měl velké, otevřené srdce, pro kamarády by se rozdal, leckdy až sebezničujícím způsobem. To jej stálo spoustu životní síly.
Když nás se Zorkou a Petrem Prachtelovými roku 2003 pozvali na fesťák MountainFilm in Telluride, s měšcem od Johna nás Allen vozil a staral se jak o malé děti, které vzal táta na zmrzlinu, vymýšlel výlety, ukazoval zajímavosti. Allen si oblíbil Česko, říkal že je to jeho druhá domovina. Od první návštěvy u nás byl snad dvacetkrát (naposledy vloni v červnu), na písku i v Tatrách, jezdil po pamětihodnostech Prahou počínaje a plzeňským i budějovickým pivovarem konče.
S Allenem bývalo hodně veselo, ale i hodně smutno. Trpěl častými výkyvy stavu a nálad, rychle vzplanul a byl plný energie, pak zase byl hodně dole. Splín leckdy „léčil“ flaškou, v mixu s obvyklým americkým sypáním tablet po hrstech do krku obzvlášť údernou. Asi jej to stálo první i druhé manželství, ztrácel kamarády. Sžíralo jej to a vyčerpávalo. Možná to byl zárodek pozdější vážnější choroby, která se mu nakonec stala osudnou? Allen umřel mlád, měsíc před 54. narozeninami. Zanechal za sebou rozpracované filmové dílo o historii Clubu Vagabond, které po něm těžko kdo dokončí. Věnoval mu posledních několik let, navštěvoval s kamerou protagonisty nebo jejich manželky a přátele v USA, Británii, Švýcarsku...
Na přelomu loňského a letošního roku Allen ještě spolupracoval s Johnem Catto na remaku filmu Jump!, aby jej promítací kvalitou povýšili na dnešní digitální úroveň (kterou technologie konce 90. let nabídnout nemohla). Při té práci vznikl i poslední veselý novoroční „selfík“ obou, který přikládáme. John prý remake brzo uvede a všem zájemcům o Jump! vzkazuje, aby nesháněli ten dosavadní, ale počkali si na ten hi-res!
Allene, budeš nám chybět!
Vladimír „Chroust“ II.
psáno v Turnově 25.3.2016, karikaturu Allena Hilla kreslil Petr Prachtel, připojené fotky kromě „selfíka“ jsou od autora textu, čb foto od Josky „Pulce“
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat