Nedaleko se objevuje první ze zdejších žulových krásek, Kreuzturm s výrazným převisem vrcholu s křížem. Cesty jsou vyborhákované, vypadají docela těžké. Lehkých tam není moc ale i ty vypadají těžce. Tady už nás chytá déšť a vítr.
Pár set metrů dál do kopce nacházíme schody na vyhlídku Rudolfstein.
Bouřka obrací Markétě deštník naruby a my se obracíme zpátky. Vidět je tu stejně prdlačku.
Cestou se ještě zastavujeme pod Regendachem v naději, že třeba přestane pršet, ale nemělo to cenu.
Kráčíme mokrem dolů. Zdeněk, kterého zmýlilo vedro v Praze při odjedu a pojal to vyloženě letně, větru a dešti čelí slamákem. Než jsme došli zpátky k autům, přestalo pršet a tím pádem zase vyrazily mušky. Pokus se zasmradit repelentem, obalit vším možným a zasednout k vínku u stolu byl marný a představa spaní v něčem takovém nás dohnala k útěku do hospody a pak do místního kempu.
Za lepšího počasí jdeme následující den trošku jinou cestou ke Třem bratřím. Je to skupina skal na vrcholu 500 m od Rudolfsteinu. Průvodce Kletterführer Ostbayern o Třech bratřích říká, že nabízí pěkné lezení místního typu (Fichtelkletterei) v kompaktní skále. Klasifikace cest ovšem vznikala v době, kdy byla uzavřená stropem 6+, takže při těžkostech při výstupu nemáte hned myslet na prodej lezeckého materiálu. Je to něco jako Sochorova klasifikace v Kozinci.
Povzbuzen úspěchem na 2+ vyrážím se Zdeňkem na Třetího bratra, na Ostwand za 4+. Převislý koutek dole prekabátím rozporem, skoba na poličce potěší a na začátku převisu je borhák. Nedošáhnu do chytů a tak to beru víc zleva, kde jsem našel v polici misku. Zvedám se za ni a za povzbuzování Jihočeské sekce se úkrokem doprava dostávám nad převis. Ještě stěnka a dobírám Zdeňka na pravém vrcholu.
Slaněním se dostaneme do sedla k budce na knížku, která je otočná kolem dokola na muří noze, a ke slaňáku. Při stahování se ukáže, že se na laně udělal geniální samosvorný uzel tak, že lano nejde tahat ani na jednu stranu a tak mám příležitost udělat hrdinský čin, vylézt sólo trojkovou sestupovkou. Naštěstí je lehčí, než 2+ na Prostředního. Cestou potkávám v hodinách smyčku s takovou patinou, že mi přírodní nádržka s vodou hned vedle přijde jako nádobka na svěcenou vodu pro toho, kdo by se do té smyčky chtěl pověsit.
Jihočeská sekce mezitím spokojeně chrochtá na vrcholu Prostředního bratra nad spárou Piazriss 5- a dává si po nás taky Ostwand na Třetího bratra.
Zbývá nám První bratr, na kterého lezeme komínem a pak zbývá rajbák na vrchol. Přes kulatý převis se mi moc nechce a mimoto uvažuju nad tím, jak široký je pojem kompaktní skála, když celý vrchol prvního bráchy se skládá ze třech na sobě ležících placatých balvanů. Leží na sobě ale pevně, na poklep ani neduní. Vzhledem k tomu, že na tom už stála a úspěšně odtud slanila Jihočeská sekce, rozhodl jsem se považovat vrchol za kompaktní a založiv kamaráda do škvíry mezi spodní a střední balvan, začal jsem špekulovat jak se překulit nahoru. Převislé rajbasy moc nemusím a ani neumím, ale šlo to v kolmé stěně za hranou s tím, že se ty kulaté obliny daly vzít z druhé strany jako chyt.
Dobírám Zdeňka, který se na konci komína najednou zasekne, a že na ty naskládané šutry nepoleze a ne a ne. Argumenty, že odtamtud už slanila Jihočeská sekce, a že specifická hmotnost všech Zdeňků je zanedbatelná proti specifické hmotnosti žuly a že mravenec taky nepřevrhne kámen když po něm leze, zůstávají nevyslyšeny, stejně jako otázka kdo tedy vyndá ten friend pod vrcholem, když Zdeněk zůstává sedět u slaňáku na nižším sousedním vrcholu. No kdo asi, když je můj.
Tím jsme dokompletovali pro nás lezitelné cesty na Bratrech a přesunujeme se k Rudolfsteinu.
Jihočeskou sekci inspirují stěny Treppensteinu. Honza tam byť i s velkým funěním vyfikne Westwand 6+ a já se, nevěda co činím, rozhoduju pro Direkte Südkante 4+. Zpočátku to jde dobře. Vzdycky kousek stěnky, vodorovná police se spárou, kde se dá zafriendovat a zažábovat, další stupeň a tak až pod ten poslední. Tam dávám pro jistotu dva friendy a zvedám se za žáby a spoďáky. Šmátrám po kulatém vršku a nacházím cosi, co se dá s trochou fantazie nazvat chytem. Dá se za něj dostat hlavu nad balkónek natolik, abych viděl, že dál už je tu úplný kulový. Jen “bazén” s hodně kulatým okrajem a ještě do kopce.
S lehce oroseným čelem slézám pod poslední stupeň, zkouším koukat doleva, doprava, ale všude je to jen horší. Nakonec slézám až na polici pod vrcholovým blokem a obcházím půlku věže. Jištění už tím pádem nemám, ale nacházím lehčí místo, kudy nahoru. Tam si dočasně cvakám borhák, slézám si pod převis pro friend, kterým jsem si to předtím jistil a jdu nad místo odkud jsem předtím prchl. To je takové to “když to nejde, vynech to a pokračuj nad tím” v praxi. Zdeněk, nemaje spárové rukavice, na to dlabe už v polovičce cesty a tak si ten výlez zkouším s fousem nahoru a ono to kupodivu jde. Asi je třeba si na tyhle věci zvyknout.
Další den se přesunujeme do oblasti Steinwald, východiskem je Pfaben na jih od Marktredwitz. Spíme na parkovišti a stany máme na louce za ním. Přemýšlím, k čemu jsou tam ty velké reflektory, ráno vidíme že to je umělé osvětlení běžkařských tratí. K plánovaným Vogelfelsen se dojde za necelou půlhodinku většinou z kopce. Stinná severní stěna má 20 metrů. Když tak akorát máme rozbalený matroš, jde kolem stařík s batohem zřejmě přes 70 let. Jdeme se Zdeňkem na východní plotnu za 2 a ejhle, ten stařík to nad námi sóluje i s batohem. Po slanění nechávám Zdeňkovi v plotně jistění, aby si to taky vytáhl.
Stařík zatím nahoře rozbaluje další lano a hází ho přes cestu začínající převisem v pravé částí severní stěny. Jištěn jumarem na sedáku a prusíkem na prsáku to tam mydlí tak, že než my vylezeme jednu cestu, on má dvě.
Po plotně si dávám Linker Höhlenweg 4+, spára úplně vlevo s výklenkem. Oblez výklenku, o kterém se zmiňovala Jihočeská sekce, mi zvláštní potíže nedělá. Konec konců ani No Magnesia 5-, krásná stěna s mírně převislým koncem, ale po velkejch.
Rechter Höhlenweg nám ukázal předtím stařík. Nedávám to tak elegantně jako on, ale jde to.
Sedíme nahoře, stařík už přelezl všechno a balí lana. Schyluje se ke gerontologické variantě soutěže, kdo má většího. “Kolik ti je?” ptá se. Abych zachoval alespoň trochu dekórum povídám, že 64 i když to bude až za měsíc. “A kolik tobě,” pokládám očekávanou otázku. “76. Tohle jsou moje domácí skály, bydlím támhle…” a ukazuje dolů pod skály. Pak slaní a mizí v lese. Domů na oběd, nebo zkompletovat další skálu? Nevíme…
Jihočeská sekce toho dědu nějak nemůže vydejchat a odchází se odreagovat na sousední Vogelfelsen - Nebenmassiv. Tam koukám jak puk, co všechno může bejt 5+. Honza vytáhl dost převislý koutek, Steiler Zahn, docela ho obdivuju. S 5+ to nemá mnoho společného, jak zjišťuju když si to dávám za nima na ocase.
Markéta se pak pouští do ještě těžší ale pěkné sousední Maikäferweg, taky psaná 5+. Na začátku se pořád snaží stoje vpravo nastoupit do levého sokolíku, což nemůže moc fungovat. Pak to ale nějak prekabátí a to, co dělá v cestě dál stojí za pochvalu. Shodli jsme se z Honzou, že reálná klasifikace je asi tak 7-.
Tak, sláva nazdar výletu, zmokli jsme, ale jsme tu. Teď za dalšími kvaky do Jury...
Původně vydáno 2.8.2016, reedice jako vzpomínka na Zdeňka Havlíka.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat