Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Tréninková aplikace Zlagboard


Podrobný popis

Aplikace Zlagboard je určená pro mobily se systémem Android a iOS, připevněné na campusy Zlagboard s mechanismem přenášejícím pohyb desky na telefon.


Princip činnosti spočívá v tom, že telefon je připevněn na plechovém dílu, který se při zatížení Zlagboardu nakloní. Je to umožněno tím, že dřevěná část s chyty klouže po kovové části. Pružiny ji drží nahoře a při zatížení sjede o půl centimetru dolů a nakloní plechový díl s připevněným telefonem. Polohové čidlo telefonu předá změnu polohy aplikaci, která tak ví, kdy je Zlagboard zatížen a kdy není. To umožňuje jednak začít měřit až od chvíle, kdy se člověk pověsí, jednak evidovat dosažené časy nebo počty shybů a vést statistiku cvičení. 

Titulní stránka. Pokud máte rozdělaný trénink, je tu odkaz na další sérii.
Titulní stránka. Pokud máte rozdělaný trénink, je tu odkaz na další sérii.
 
Aplikace se skládá ze tří základních částí. Trainings, Competition a Profile & store. V části Tranings najdete tréninkové plány a workouts, část Competition umožňuje pořádat soukromé i veřejné závody v libovolných disciplínách provozovatelných na deskách Zlagboard. V části Profile & Store je asi nejdůležitější statistika tréninků. Dále je tu zaznamenán poslední výkon při testu Level Check (viz dále) a celkový počet shybů a navisený čas od začátku používání aplikace. To poslední je spíš taková legrácka, nevím k čemu by to mohlo být užitečné. Pak je tu vypsaný aktuální tréninkový plán, vaše současná úroveň a na kdy je naplánovaný příští trénink. V podsekci Store se nakupují tréninkové plány za jednotnou cenu 4,9 EUR. To je necelých 140 Kč, žádná tragédie. Při nákupu je třeba dát pozor co je pro Zlagboard PRO a co pro Zlagboard Mini. 

Menu

Vstupem do části Trainings nebo Profile & Store se vpravo nahoře objeví symbol menu - tři čárky. Tam je několik důležitých funkcí. Kalibrace řekne aplikaci rozdíl mezi nezatíženým a zatíženým Zlagboardem. Kromě informace, kdo je právě nalogován a jaký tréninkový plán mu běží, je tu volba typu desky (Zlagboard PRO, Zlagboard Mini nebo Zlagboard Vario s polokoulemi (Sloper setup), Beastmakerem, nebo Moon Fingerboardem. Podle zvolené desky pak jsou na výběr tréninkové plány a další možnosti.  

obrázek

Level Check

Při začátku používání je potřeba si udělat Level check, který zjistí vaši výkonnost a doporučí vám správnou úroveň tréninku. Předtím je dobré se zahřát a rozcvičit nejlíp cvičením Warm-up v sekci Trainig-Workups.

 

Test výkonnosti vám řekne, jakou úroveň tréninku si zvolit.
Test výkonnosti vám řekne, jakou úroveň tréninku si zvolit.

 

Test se skládá z maximálního počtu shybů na madlech a maximální délky visu na 2 cm lištách. V mém případě to je základní úroveň - Basic. Úrovně jsou barevně kódované, stejnou barvu mají i hlavičky odpovídajících tréninkových plánů.

 

 

Výsledek: Zelená je základní úroveň.
Výsledek: Zelená je základní úroveň.

 

 

Trainigs

Sekce Trainings má tři části: Workouts, Pro plans a Custom workouts.

Menu Trainings
Menu Trainings

 

Workouts

Workouts jsou jednotlivá cvičení nebo série  nezařazená do tréninkového plánu. Dvacetiminutový Warm Up od Patxiho Usobiagy je k dispozici vy čtyřech úrovních výkonnosti a můžete ho použít k zahřátí před dalším cvičením, nebo lezením. Hang Timer měří dobu visu na zvolených chytech a Pull Up counter počet shybů.

 

Workouts: Zahřívání, visy, shyby  Základní zahřátí
Workouts: Zahřívání, visy, shyby                      Základní zahřátí, 

 

Custom Workouts

Custom Workouts si může uživatel poskládat z visů, shybů a fixací podle své chuti. U visů lze volit délku a odpočinkový interval a použité chyty. U shybů počet a jestli s dopomocí, nebo natvrdo. Blbé je, že sérii musíte napsat na jedno sezení a nesmíte se splést, protože možnost dodatečné opravy není. Jedině smazat a psát znovu. Tohle by měli u Vertical-Life ještě poladit. Stejně tak není možné sérii po vyzkoušení částečně pozměnit. Musí se napsat celá znovu. Také nelze napsat poznámky nebo bližší charakterizaci cviku. Custom Workouts jsou jediná možnost pro Zlagboard Vario, na který si můžete našroubovat jakékoliv chyty nebo jiné desky, jako je Moon Fingerboard nebo Beastmaker. Jde to, ale dře to.

 

Vlastní workouty
Vlastní workouty
 

Pro Plans

To hlavní, proč stojí za to cvičit na Zlagboardu jsou profesionálně připravené tréninkové plány. K dispozici jsou momentálně tři typy. Zlagboard plan od Patxiho Usobiagy, jehož obrázek jak je tady, v aplikaci už nenajdete, protože vypršela smlouva na používání jeho jména, ale tréninky jsou pořád ty jeho. Pak jsou tu plány GimmeKraft! a australský Athlete by choice. Každý z těchto plánů má minimálně čtyři úrovně. 

 

 

Výběr tréninkového plánu
Výběr tréninkového plánu

 

Ukázka z prvního dne základního plánu GimmeKraft! Tyto plány jsou poměrně pestré a zapojují do cviků i nohy a břicho. Před cvičením je třeba si prostudovat jak se mají cviky provádět. Na stránkách zlagboard.com jsou k tomu i videa.

 

Ukázka plánů Gimme Kraft   Ukázka plánů Gimme Kraft Ukázka plánů Gimme Kraft
Ukázka plánů Gimme Kraft

 

Tříměsíční tréninkový plán Zlagboard plan od Patxiho Usobiagy s vysvětlením cílů a fází tréninku.

 

Vysvětlivky ve Zlagboard plánu, základní úroveň  Kalendář tréninků  Zlagboard basic plan, ukázka
Vysvětlivky ke Zlagboard plánu, základní úroveň, Kalendář tréninků, Zlagboard basic plan, ukázka

 

Kalendář - zelené tečky jsou absolvované tréninky, šedé jsou (dosud) neabsolvované. Nešikovné je, když naplánovaný den vynecháte, nelze celý zbytek posunout. Kalendář vám pak pořád ukazuje dny jako neabsolvované. Zase tak moc to nevadí, protože v tabulce dole jsou jednotlivé dny tréninkového plánu. Ty absolvované mají kolečko vpravo vyplněné barvou a udávají procento splnění. Navíc je tam datum, kdy trénink proběhl.  

 Pokyn k zahájení cviku
Čekání na začátek cvičení a pokyn k zahájení cviku.

 

Průběh cvičení vypadá následovně. Na začátku se objeví obrázek desky s označenými chyty, pod ní je název cviku. Dole je pak čas zbývající do zahájení cviku, případně Go, když už nastal. Malá čísla vlevo jsou aktuální číslo opakování a celkový počet opakování v sérii, vpravo v kolikáté sérii dne z kolika celkem právě jsem.

Průběh cvičení - visy a fixace Průběh cvičení - visy a fixacePrůběh cvičení - visy a fixace
Průběh cvičení - visy a fixace

 

Průběh cvičení měřených časově, to jsou visy a fixace, ukazuje barevná výseč. Signalizuje kolik je hotovo a zároveň uprostřed je procento plnění cviku. Čas dole ukazuje kolik ještě zbývá vydržet. Navíc se splnění cviku ukazuje barvou. Na začátku je oranžová a jde přes žlutou do zelena, když je splněno.

Průběh cvičení - shyby Čekání na další sérii cviků
Průběh cvičení - shyby.                                      Čekání na další sérii cviků

 

V případě shybů se po zatížení desky objeví podobné kolečko s výsečí a procentním údajem. Rozdíl je v tom, že se neměří čas, ale dotyky nosem na displej a dole je kolik ještě zbývá shybů.

 

Competition

Podsekce Competition umožňuje závody v disciplínách, které se dají na Zlagboardu dělat. Jde to udělat od jednoho až po stovky účastníků. Závod se založí pluskem. Zadáme název, typ visy/shyby, chyty a můžeme jít na zapisování jmen. Závod je v jakémkoliv okamžiku možné přerušit a pokračovat kdykoliv jindy, V závodu platí nejlepší pokus. Ve visu na 2cm lištách se pořádají již nějakou dobu mezinárodní závody, Světový rekord drží Španěl Ramón Julian Puigblanque časem 2 minuty 44, sekund, oficiální český rekord má Jan Zíma 1:26:99 (min:sec:setin sec), i když v soukromí už jsou známy lepší časy. Celosvětový ranking je zde, český je zde.

 

Honza Zíma, držitel českého rekordu 
Honza Zíma, držitel českého rekordu, foto: Petr Jandík

 

  Pořadí závodu
Pořadí závodu s časy
 
 
Ťuknutím na jméno se spustí pokus závodníka. Jakmile zatíží Zlagboard, začne se počítat čas. Přitom mu kruhová výseč ukazuje, kolik potřebuje k dosažení prvního místa, číslo uprostřed aktuální pořadí. Vlevo je momentální pořadí včetně jmen soupeřů před i za vámi. To je dost motivační. 

 

 Připraví se ...  Ještě chvíli a budeš první...
Připravit ke startu...                             Ještě chvíli a budeš první...

Když jde o závod několika kamarádů, stačí jejich jména napsat přímo do telefonu a spouštět jednotlivé pokusy, když je telefon nasazený na Zlagboardu. Pro větší počet má aplikace režim vzdáleného ovládání, takže se jména zapisují z připojeného počítače. V současné verzi to funguje na iPhonech a Google Nexus. Samsungy snad budou fungovat v další verzi, která se chystá. 

Ovládací centrum, telefon na Zlagboardu je přes Wifi připojený na počítač, ze kterého se ovládá. 
Ovládací centrum, telefon na Zlagboardu je přes Wifi připojený na počítač, ze kterého se ovládá., foto: Petr Jandík

  

Profile & store

V části Pofile & Store jsou tři podsekce. Profil říká kdo je právě přihlášený jakou má tréninkovou úroveň, výsledky posledního Level checku a celoživotní statistiku visů a shybů. Store složí k nákupu tréninkových plánů. Je třeba dát pozor na to, že pro Zlagboard PRO jsou jiné plány, než pro Zlagboard Mini, i když v základní úrovni je lze použít křížem, když víte které chyty jsou kde. Nejzajímavější část jsou Training Stats. Nejprve se zobrazí celkové plnění plánu, potom plnění v jednotlivých dnech. Ťuknutím na dotyčný den se sloupečky naplní hodnotou splnění jednotlivých cviků. Ťuknutí na cvik pak logicky ukáže jeho výsledek.

 

Statistika plnění tříměsíčního cyklu   Statistika plnění jednotlivých dní cyklu Statistika plnění 30. dneVýsledek jednotlivého cvičení
 
 
 Statistika 4. dne Výsledek dvou sérií minutového visu na 3cm Edges
Plnění tréninkového dne kazí výsledek dvou sérií minutového visu na 3cm Edges
 
Aplikace Zlagboard je k dispozici zdarma v Gogle Play a Appstore. Tréninkové plány jsou až na Zlagboard Basic plan placené, cena 4,95 EUR. Desky Zlagboard můžete hledat v lezeckých centrech, nebo si koupit vlastní případně i ve skupině. Zlagboard PRO je jednoduše sundavací a základní desku lze vyrobit například z většího prahu za cenu kolem 100 Kč,

 

 






[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 14. 10. 2016 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme




K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
30.11.2024 - 30.11.2024
Sherpafest

Oznámení o akcích posílejte redakci