Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



CU at the Wall


Brýle na jištění

Testujeme brýle, které vám optickými hranoly obrátí "oči v sloup", takže vidíte nahoru na prvolezce aniž byste museli vyvracet hlavu dozadu. Sbohem bolesti za krkem.


Automobilová navigace, Google maps, GPS, dotykový displej... to jsou věci, o kterých jsme před deseti lety netušili, že budou existovat a před pěti lety jsme je považovali za výstřední pitomosti pro snoby. Pak jsme je opartrně vyzkoušeli a pak jsme se chytli a dnes se bez nich nemůžeme obejít. Mezi takovéhle věci patří taky brýle na jištění. 

 

Brýle Cu at the Wall
Brýle Cu at the Wall, foto: Petr Jandík

 

Princip celé té věci je jednoduchý. Optické hranoly ohýbají světlo, přicházející zeshora, a vy se přitom díváte před sebe a nemusíte zvedat hlavu. Aby měl člověk přece jen povědomí o tom, kam se dívá, ohýbá se světlo ve výsledku v úhlu zhruba 75 stupňů.

 

Princip jisticích brýlí
Princip jisticích brýlí, foto: Petr Jandík

 

Hranoly u brýlí CU taky trochu zvětšují. Výrobce doporučuje nasazovat brýle až když je lezec, kterého jistíte, cca 4m vysoko. Potom je dobré moc nehýbat hlavou, aby se vám obraz v hranolech moc netřásl. Samozřejmě je trochu věc cviku nasadit si brýle a nepustit přitom jisticí lano, to je nezbytné pokud nejistíte poloautomatem. Asi nejlepší způsob je vzít býle prostřed za plech u nosního dílu a shora je natáhnout na hlavu do příslušné pozice. Stranice jsou bez pantů a roztáhnou se.

 

Kuk nahoru
Kuk nahoru před sebe, foto: Petr Jandík

 

Jisticí brýle lze nasadit i přes dioptrické brýle. Je třeba se vyvarovat pohledu do slunce, nebo reflektorů, které osvětlují umělé stěny.

 

CU at wall 1
CU at wall 1, foto: Petr Jandík

 

 

Pokud brýle používáte při lezení v terénu, kde hrozí pád kamenů nebo jiného materiálu, je třeba si dobře natrénovat uhýbání a stále si být vědom, že to, co vidím k sobě letět zepředu, padá ve skutečnosti zeshora.

nosní část
nosní část, foto: Petr Jandík

 

Kromě lezení se také tyto brýle hodí při visech na Zlagboardu, kde se člověk při visení pořád dívá nahoru na telefon a bez brýlí pak za krkem bolí. Brýle CU se dodávají v plastové krabičce a s mírně pružící šňůrkou na krk. Krabička není uzpůsobena k zavěšení na sedák, takže při vícedélkovém lezení venku musíte sbalení brýlí nějak vyřešit. Konkurenční výrobky takovéhle krabičky mají, ale zase mají nějaké slabiny ty samotné brýle.

Brýle jsou v krabičce v bezpečí
Brýle jsou v krabičce v bezpečí, foto: Petr Jandík

 

Nejdřív jsem divně koukal na lidi, co jistí a přitom jakoby upřeně čumí di zdi před sebou. Pak jsem si vyzkoušel levné plastové brýle, co půjčovali na Big Wallu. Ty, co zakrývají všechno kromě průhledu hranolem. Po jedné odištěné cestě jsem je sundal a řekl si, že raději bolest za krkem a že je to nesmysl. Pak jsem jednou lezl s Verčou, co má brýle CU a vyzkoušel je. To bylo jiný kafe a nakonec jsem u CU skončil taky.

CU at the wall
CU at the wall, foto: Petr Jandík

 

V balení je ještě optická utěrka na čištění hranolů. 

CU at wall 2
CU at Wall, foto: Petr Jandík

 

V současné době už nejsou brýle od Albiho jediný výrobek na trhu. Za poměrně levné peníze se dají koupit plastové brýle, jejichž láce je vykoupena téměř úplným zakrytím výhledu kolem hranolů, které jsou vložené do silného svislého plastu. To znepříjemňuje používání, nehledě na to, že ani optika není optimální. Další možností jsou brýle Y&Y classic, které se od CU liší tím, že mají bočnice na pantu a dají se tím pádem složit na menší velikost než CU. Y&Y dělá taky plastové verze a verze bez postranic na nasazení na dioptrické brýle. Po přečtení recenzí, že z Y&Y občas vypadne šroubek, jsem se rozhodl pro CU, i když jsou dražší a nemají pouzdro s karabinkou. Další výrobce jisticích brýlí je Belaggles, kde hranoly leží na silném barevném plastu. To se hodí, když je někdo chce taky jako módní prvek. Propaguje je Sasha Digiulian.

Resumé

Brýle na jištění od jejich vynálezce. Zbaví bolesti za krkem při dlouhém koukání vzhůru. Mechanicky odolné, nemají žádné pohyblivé části, ale nedají se tím pádem tak dobře složit. Krabička není přizpůsobená na nošení na sedáku. Dá se na ně celkem rychle zvyknout.

 

+

  • mechanická pevnost a trvanlivost
  • bez pohyblivých částí
  • nezakrývají pohled na okolí

-

  • nemají krabičku na karabině
  • složené jsou větší, než brýle s pantem
  • cena
     

Brýle CU se u nás dají koupit nejlevněji v Praze na stěně SmíchOFF, vyjde to levněji než nákup na e-shopu z Německa od Albiho, i když tam zase potěší český návod. Sportu zdar a lezení zvláště.






[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 06. 02. 2017 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme




K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci