Německá firma Edelrid přišla s pomůckou OHM, která pomáhá tento váhový rozdíl alespoň částečně vyrovnávat. Jak OHM funguje v praxi jsem měl možnost několik týdnů zkoušet, nejen při svém lezení, ale i na kurzech, kde ho testovalo několik různých dvojic. Od úplných začátečníků až po pokročilé lezce.
Edelrid OHM je pomocná brzda, která při cvaknutí do prvního nýtu nebo expresky výrazně zvyšuje tření na straně jističe a tím mu pomáhá snáze udržet těžšího lezce. Jistič potřebuje daleko méně síly k držení lana a při velkém zatížení (velký pád lezce) snižuje OHM vytažení jističe do vzduchu. Prvolezec by OHM neměl při lezení vůbec zaznamenat - při tažení lana vzhůru by ke zvýšení tření nemělo docházet.
První seznámení
Na první pohled je OHM těžká a velmi bytelná kovovo-plastová věc. Skládá se ze dvou částí, které se otevírají podobně jako GRIGRI. Lano lze do OHMu vložit pouze v otevřené poloze. Směr umístění lana je jasný z nákresu - výrazná šipka s obrázkem lezce vás povede. Otevření i zavření celého mechanismu lze provést i při zavěšení do expresky. Otvor v jedné půlce je pevný, v druhé zajištěný pohyblivým plastovým palcem. Velmi jednoduché a intuitivní.
Použití
Použití OHMu při lezení je velmi jednoduché. Jako prvolezec máte dvě možnosti. V prvním případě si lano do OHMu založíte již na zemi a cvaknete pomocí vlastní expresky na sedák. Po dolezení k prvnímu nýtu do něj cvaknete vlastní expresku s OHMem a již vloženým lanem a lezete normálně dál. V druhém případě může už být OHM v první presce - vám nezbývá než ho otevřít, vložit lano a zase zavřít.
Při spouštění nebo pádu prvolezce se lano v OHMu lehce kousne a tím dochází k menšímu tahu za jističe.
Ve většině situacích funguje vše jak má, nicméně je tu jedno velké ALE…
Realita
Jak jsem již psal, prvolezec by založení lana v OHMu neměl vůbec zaznamenat. Znáte to - cvakáte exresku z posledních sil a nemáte náladu se s někým nebo s něčím přetahovat o lano. A to se právě stát může.
Pokud lezete v kolmici a jistič je přímo pod vámi, žádné přetahování se nekoná. Vše se ale změní, poodstoupí-li si jistič dál od stěny. Lano změní svůj úhel vůči OHMu a ten začně brzdit, jako by došlo k pádu. V kolmici stačí, když se jistič přiblíží ke stěně a brzda sama sjede do správné polohy. Větší problém nastává, pokud lezete v převisu. Při pádu lezce brzda zafunguje jak má, ale při opětovném lezení se již nevrátí do nebrzdící polohy. Někdy pomůže pokud jistič “hodí lanem vlnu”, ale není to 100% řešení. Pak nezbývá nic jiného, než lezce spustit, protože odblokování je téměř nemožné. K zablokování brzdy může dojít i bez pádu prvolezce. Stačí, když si jistič poodstoupí dál od stěny - což je při jištění převisů častý případ. Poodstoupením jističe dojde ke změně úhlu a OHM začne přibržďovat již při lehkém tahu lana.
Kolem a kolem
Edelrid OHM je rozhodně revoluční pomůcka, která usnadní mnohým lezcům život a podle slov jedněch klientů - otevře jim 80% cest, na které by si netroufli. Pokud se s OHMem naučíte správně pracovat a pochopíte jeho možnosti a limity, stane se pro vás lezení mnohem zábavnější a bezpečnější. Bezchybně funguje v položených a kolmých stěnách, v převisech to chce trochu cviku a někdy ani cvik nepomůže. OHM je ideální pomůckou pro začátečníky, pro lezce s velkým váhovým rozdílem a určitě pro děti.
Plusy
Minusy
Jak se testovalo
OHM jsem měl k dispozici několik týdnů, kdy jsem ho používal při vlastním lezení i při lezení s klienty a dětmi. Zkoušeli jsme různá lana - od 9,0mm do 10,4mm tloušťky.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat