Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



CHAME - dámská péřová bunda Snow Leopard


Uživatelský test

„Chcete, aby vám to slušelo a zároveň jste nepřišla o žádnou výhodu, kterou nabízí sportovní bundy? Je jedno, jestli zrovna míříte do hor, na lyže anebo jen na procházku po městě. Péřová bunda Chame je vždy ideální volbou. Vyrobili jsme ji pro vás přímo v srdci Himalájí, kde opravdu vědí, co je do hor nejlepší.“


Takovýmito slovy láká nová česká firma Snow Leopard potencionální zákaznice na svůj produkt, péřovku Chame. Jakoby ta slova mířila přímo na mne.(Následující odstavec může čtenář(ka) zajímající se pouze o výsledek testování směle přeskočit).

Pravděpodobně mám větší životnost než péřová bunda, jelikož jsem zatím všechny své modely přežila. Buď podlehly zubu času, nebo mi je z rukou vyrval himálajský vichr. S klesající potřebou extrémních zážitků jsem ustrnula na péřové duchně značky Alka od Jany Červenkové, kterou mi dle mých požadavků ušila před drahně lety. V silných mrazech a nejhnusnějším počasí nad ní není (předešlé experimenty s výrobky raného Sira Josepha, Jirky Janiše i svými vlastními ponechám historii), a přesto mi moje ženská marnivost počala bránit tuto svoji věrnou kamarádku brát jak do libereckých ulic, tak na podniky menšího významu než výlet do Antarktidy. 

Fatbike Samalova chata, Ještěd 
Fatbike u Šámalovy chaty, Ještědský hřeben, foto: Martina Samková

 

Ačkoliv bych oblečena do ní nemusela tepelný komfort vůbec řešit, v konkurenci vysoce slušivých a vychytaných péřovek současné výroby jsem se přece jen začala cítit jako mimoň. „Materiál je přece brzda výkonu“, brzdila jsem své choutky pořídit si nějakou podobnou, „a stojí ti za to za ni vypláznout šest sedm tisíc?“ Nakonec jsem si na městské korzování pořídila jakousi polopéřovku z Decathlonu. Na bivak nic moc (otestováno na Hlavním nádraží, když mi ujel poslední spoj), ale aspoň má, na rozdíl od všech podobných modelů, prodloužená záda. Tím se zdálo, že mám všechny standardní horské i městské situace vyřešeny, jelikož na lezení vlastním ještě vynikající vychytávku v podobě péřového svetru. Život mínil jinak.

Zvědavě jsem přijala nabídku na otestování výrobku zbrusu nové firmy na českém trhu, sympatické už jenom tím, že svěřila a zadává šití mísťňákům v Nepálu. Jejím cílem je nabídnout péřovou bundu dostatečně kvalitní, ve které by její majitelka nestrádala zimou, ocenila její malou váhu a flexibilnost v použití, a cítila se dobře nejen ve slušivém a funkčním designu, ale i při vytahování peněz z peněženky na její pořízení. Podívejme se na to, jak jim to v mém případě podařilo.

Fatbike, detail 
Detail bundy v pohybu

 

Střih a design
K testu mi předvídaví výrobci poskytli rovnou velikost „L“, ačkoliv normálně nosím M. To je první z věcí, na kterou by si měla zájemkyně o koupi dát pozor, a zvolit velikost o číslo větší než obvykle.
Střih je slušivý a opravdu dámský, přiléhá dobře na pas a boky i v hrudních partiích (netuším ovšem, jak by seděl přírodou lépe obdařeným). Ale nejenom to: hlavně vyhovuje všem rozsahům pohybu. Rukávy jsou správně dlouhé a vydrží správně dlouhé i při vzpažení. Rozumným kompromisem je, že bunda nekončí jen kousek pod pasem, i když choulostivé zadní partie úplně neochrání. Dolní okraj bundy se dá jednoduše stáhnout pomocí tánek, aby pod něj nefoukalo. Hlavní zip je jednocestný – s jedním jezdcem, což po letitých zkušenostech spíše vítám, a má dobře vyřešeno vypodložení - nehrozí žádné zadrhávání.

Na Frýdlantském cimbuří 
Na Frýdlantském cimbuří, foto: Roman Chládek

 

Kapsy na zip jsou uvnitř příjemně vybaveny hřejivým flísem. K dispozici je i hluboká vnitřní náprsní kapsa na jemný zip na v levé polovině bundy, která slouží zároveň jako obal při sbalení bundy do balíčku. Péřovka má pevnou kapuci, která je končí jakýmsi malým štítkem, a stahuje se pomocí gumičky vedené v našitém tunýlku pod ním. Gumička pokračuje volně k tánce umístěné nahoře po stranách u zipu.

Systém stahování kapuce 
Systém stahování kapuce, foto: Alena Čepelková

 

Kapuce se dá utáhnout celkem jednoduše i se zmrzlýma rukama (horší je to s návratem zpět do původní polohy, to ovšem již nejde o život). Díky tomuto řešení však dokonale nepřilne a nedá se upravit k plné spokojenosti tak, aby při nepřízni počasí dobře těsnila a zůstal jen přiměřeně malý otvor pro nos a oči; na vině je možná také příliš nízký díl od průkrčníku. Řešení kapuce bylo ale jediné, co mi moc nevyhovovalo. Chybí poutko na pověšení, ale to byl možná záměr vyhnout se jeho utržení a rozhodně není nutné. 

Kapuce 
Kapuce, foto: Alena Čepelková

 

Šampaňské a kapuce v akci 
Šampaňské a kapuce v akci, foto: Martina Samková

 

Odolnost materiálu
Firma Snow Leopard jistě neočekávala, že hned při první příležitosti otestuji jejich výrobek na odolnosti vůči střetu s trním. Stalo se tak při výstupu na Javorový vrch, na jehož vrcholu panoval sníh a vítr a tudíž sliboval první prověření funkčnosti. V dolních partiích výstupu ale bylo v bundě tak teplo, že skončila uvázaná kolem pasu. Při traverzu na kraj sjezdovky se na ni zachytil šlahoun ostružiny a trhal mi tak nejen dvě komory bundy, ale i srdce.

 

Zraněný sněžny leopard na vrcholu Javoroveho vrchu 
Poraněný sněžny leopard na vrcholu Javoroveho vrchu, foto: Ivana Mrózková

 

Samozřejmě nelze očekávat, že použitý materiál – jemný 100% nylon – odolá nejen takovýmto pitomostem, ale i vystavení většímu kontaktu se skálou při lezení. Na takovéto podniky, když už by to muselo být, bych rozhodně přes ni oblékla nějaký anorak z odolnějšího materiálu. Na obvyklé použití – vysokohorskou turistiku, sjezdování a podobně – je však úplně v pohodě. U popisu vrchní vrstvy jsem nenašla údaj o odolnosti vůči vodnímu sloupci a vůči větru, mohu ale posloužit praktickými, byť individuálně pocitovými zkušenostmi. Péřovku jsem netestovala vzhledem k panujícímu počasí v dešti, ale čtyřhodinové sjezdování za nepřetržitého sněžení a foukání větru dopadlo dobře.
Až čas odpoví na otázku, jak si péřovka poradí se sesypáváním peří v komorách, s propustností použitého svrchního a spodního materiálu a podobně. Úzké komory s konstrukcí „box tu box“ a inzerovaná kvalita kanadského husího peří v poměru 93/7 slibují být v pohodě. U péřových výrobků se také udává jako parametr kvality schopnost obnovení po stlačení, což by mohlo být zajímavé při častém využití možnosti sbalit péřovku do vnitřní náprsní kapsy. Tu udává výrobce jako 650 kubických palců na unci, jako ideální se považuje 700 a výš. Osobně se ale vždycky snažím péřové výrobky pokud možno zbytečně „neutlačovat“.

Spokojenost uvnitř péřovky
Sněžný leopard mne doprovázel na sjezdovkách, při toulání mrazivými Jizerkami, bivaku o Silvestrovské noci, jízdě na kole, schovaný v batohu pro zateplení na běžkách a konečně i vystavený na odiv v libereckých ulicích, které si letošní zimy více než jindy zaslouží označení drsný sever. Jako každá kočka je velmi milý a příjemný na dotek a stojí za to si ho ochočit.

+

  • slušivý a funkční design, univerzálnost použití, nízká váha (vel. L 380g)
  • dobrý poměr cena/výkon
  • cenová dostupnost

-

  • střih kapuce
  • nevhodný pro vysvobozování Šípkové Růženky

Za poskytnutí bundy k otestování děkuji firmě Snow Leopard, lze ji zakoupit zde.

 

 

A jak to bylo dřív.......
A jak to bylo dřív.......

 

 






[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Alena Čepelková | Vydáno dne 23. 01. 2017 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Alena Čepelková

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Marmot Superalloy Bio Wind (26.06.2024)
Test bundy Marmot Alpinist 2023 (14.03.2023)
Funkční prádlo Scutumwear (03.08.2020)
Snow Leopard: Namche (18.01.2017)
Snow Leopard (09.12.2016)
EX GOLD DOWN HOODED JACKET (07.12.2016)
Vlněné prádlo Devold modely 2013 (12.12.2013)
Nabídka triček Horyinfo (18.07.2012)
Mammut Gipfgelgrat (26.12.2011)
Mammut Pfeiler Glove (18.12.2011)
Klätermussen Bilskirner (16.02.2010)
Mammut Extreme Ultimate Jacket (24.11.2008)
Mammut Extreme Logan Jacket (24.11.2008)
Mammut Extreme Jannu Jacket (24.11.2008)
Salewa ARIANA (18.04.2008)
Salewa AYAGUZ (18.04.2008)
Salewa PLAISIR GTX (18.04.2008)
Petzl Cordex Plus (15.02.2008)
Petzl Cordex (15.02.2008)



K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
20.07.2024
ŽOFKA Žlebská outdoorová filmová kulturní akce, 17 ročník. Hospoda U Kosti

Oznámení o akcích posílejte redakci