Výstup uskutečnil 3. 6. a trval necelé čtyři hodiny. Do stěny nastoupil ráno o půl šesté. Na výstup trénoval rok na různých místech světa, ve Státech, Číně, Evropě i Maroku. O projektu věděl jen úzků okruh nejbližších přátel. Celý výstup natáčel tým vedený jedním z Alexových lezeckých partnerů, Jimmy Chinem. Honnold se o výstup pokusil poprvé vloni na podzim, ale po hodině lezení vycouval, protože se mu podmínky nezdály dobré.
Honnold se na mezinárodní scéně prosadil v roce 2008 dvěma free solo výstupy na Half Dome v Yosemitech a Moonlight Buttress v Zionu, kterými výrazně posnul laťku volných sólovýstupů. Oba tyto však blednou ve srovnání s volným sólem Freeridera, které Tommy Caldwell srovnal s přistáním na měsíci.
Freerider má 33 délek, ve kterých prověří všechny aspekty lezení a lezcovy síly, vytrvalosti i odolnosti a už jeho samotné přelezní volně s jištěním se považuje za velký výkon. Navíc je třeba počítat se sluncem, větrem, i náhlými bouřkami. Ostatní lezci jako hlavní důvod Honnoldova úspěchu zmiňují schopnost zůstat i v kritických momentech klidný a analytický. To na něm bylo vidět i při jeho návštěvě Labáku v roce 2013. Existuje více lezců, kteří mají Honnoldovu psychickou odolnost, ale nikdo nedosáhl jeho mentální schopnosti ovládnout strach.
Honnold k tomu říká: "Vím, že jsem při volném sólu v nebezpečí, ale být vystrašený mi při lezení nijak nepomůže. Jen to snižuje můj výkon, tak to nechávám stranou.”
Jednou z největších výzev Freerideru pro sólistu jsou dvě rajbasové délky ve výšce kolem 180 metrů. Žula vyleštěná do hladka ledovcem před miliony let je zcela bez chytů a vyžaduje dokonalou rovnováhu a plné nasazený psychických sil. "Je to jako lezení po skle", řekl o tom Alex.
O víkendu na Memorial Day si Honnold udělal s Caldwellem trénink na Freerider. Vylezli ho za něco málo přes pět a půl hodiny a překonali svůj dosavadní časový rekord. "Alex byl jak v ohni," řekl Caldwell. "Nikdy jsem ho neviděl lézt tak dobře."
Několik dní před sólem si Honnold Freeridera proslaňoval, aby zkontroloval, že mu že nedávná bouřka nesmyla magnéziové značky, kterými si označil klíčové chyty. Byly suché a v dokonalém stavu. Nyní zbývalo jen odpočinout si a mentálně se připravit na své nejvetší sólo.
"Před lety, když jsem si poprvé psychicky mapoval, co by znamenalo vylézt Freeridera sólově, tam bylo půl tuctu délek, o kterých jsem si myslel:" To je strašidelný pohyb a to je opravdu děsivá sekvence a ta malá plotna a traverz, " řekl Honnold. "Bylo tam tolik míst, o kterých jsem si myslel " Uf, hrůza ". Ale od té doby si rozšiřoval svou komfortní zónu, zvětšoval ji a zvětšoval, dokud tato místa, která se zdála naprosto bláznivá, nespadla do oblasti možného. "
V sobotu se to možné nakonec stalo realitou. Za necelé čtyři hodiny Honnold vylezl nad poslední římsy.
Jimmy Chin a jeho asistentka Cheyne Lempeová slanili s kamerami z vrcholu, aby točili Honnolda, když lezl horní polovinu stěny, používali ke zvedání dokonce mechanické navijáky aby s ním mohli držet krok. Film bude publikovat časopis National Geographic.
Původní článek National Geographic o Honnoldově výstupu s fotkami z tréninku a schématem Freeridera najdete zde. Free Rider je volná varianta cesty Salathé Wall, kterou vylezl roku 1995 Alex Huber. Krásné fotky z této cesty od Heinze Zaka najdete v jeho knize Yossemite. První ženou, která vylezla Free Ridera volně byla Novozélanďanka Mayan Gobat-Smith za 14 hodin v roce 2011. Z našich lezců ho má vylezený Ondra Beneš, Dušan Stoupa Janák s Jiřím Šrůtkem (zde).
Popis cesty a další fotky: Mountainproject
Kompletní dokumentace celého výstupu se spoustou fotek: zde.
Podívejte se na mapu a na ilustrační fotky s Alexovy návštěvy v Labáku v roce 2013 a z výstupu Cedrica Lachata a Chloé Graftiaux cestou Freerider.
Zobrazit místo Yosemite na větší mapě
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat