BERG 2018 má opět velice bohatý obsah s množstvím fotografií, kreseb a dalších ilustrací, vše logicky a přehledně strukturované dle koncepce faceliftu, vytvořené před šesti lety. Čistá, přehledná a svěží grafická úprava, prvotřídní tisk na příjemném silnějším papíru a kvalitní tuhá vazba v deskách s matnou laminací a parciálním lesklým UV lakováním, dodávajícím knize noblesní šmrnc. Tradiční zůstává pestrost náplně, napěchovanost fotografiemi a dalšími obrázky, i formát knihy 265 x 215 mm.
BERG 2018 je sborník příspěvků více než třicítky autorů. Obsahuje 256 stránek rozdělených do šesti kapitol, jejichž názvy akcentují jméno ročenky BERG:
BergWelten, BergFokus, BergSteigen, BergMenschen, BergWissen, BergKultur.
O náplni nejlépe napoví zde přiložený obsah ročenky, její pestrost a grafickou úpravu pak přiblíží namátkové prolistování knihy na připojených fotkách.
Oblastní kapitola BergWelten v úvodu ročenky 2018 je věnována pýše Rakouska, Grossglockneru. Tradiční přílohou knihy proto je mapa (pro členy Alpenvereinu bezplatná) Glocknergruppe 1:25.000, AVkarte 40, poslední vydání z roku 2017, značené cesty, kilometrová síť UTM pro GPS. V kapitole mne nejvíce upoutal glosář „A wie Ameisenstrasse“, dále články o historii národního parku, vývoji AV map Grossglockneru a nálezech nádherných krystalů záhnědy, jedněch z největších ve východních Alpách.
Celá kapitola BergFokus je věnována zdraví. V článku „Heilsames Bergsteigen“ nalézáme „známé pravdy“ i jiné o tom, že horolezectví je zdravé a hojivé když je provozováno obezřetně. Jiný příspěvek klade otázku, zda hory mohou být antidepresivem, jakou roli hraje horolezectví a outdoorové sporty pro zdraví a při psychických onemocněních. Humorně je uveden vážný článek Andi Dicka o tom, že endoprotézy a kolenní náhrady nejsou důvodem ke strachu, že by znemožňovaly lezení – a na řadě osobností ukazuje, že a jak to jde! Další příspěvek se zabývá bezpečností a smrtí v horách, rozdílným uvažováním a vyhodnocováním rizik mezi muži a ženami.
Kapitola BergSteigen přináší obvyklou mezinárodní kroniku nejlepších výstupů všech kategorií lezení a horolezení od Maxe Bollanda za období 2016/2017. A hned v úvodu je jasno – bez „nového stylu“ a Adama Ondry se to neobejde! Je označován za frontmana, tažného koně a „výkladní dítě“ nové generace. Mladá generace: nic není nemožné. A když zalistujeme dále, máme tu úžasné výstupy v ledu a mixech, ve „vyšších sférách“ expedice v moderním stylu, lehké a rychlé. Pochopitelně nemohou chybět přehledy toho „nej“ ve světě závodů na překližce a ve skialpu. Moc zajímavé je historické ohlédnutí „Schallmauer im Hirn“ 40 let po prvovýstupu Pumprisse, první cestě klasifikace VII., se řadou známých tváří protagonistů.
Článek „Interkulturelle Seilschaften“ si všímá možností horo&lezení jako pomocného prostředku k začleňování imigrantů.
Kapitola BergMenschen představuje Ludwiga Rassera, hlídače počasí a hledače kapitálních horských krystalů na Hohen Sonnblicku. Moc zajímavý je další příběh Johna Roskelleye, který s kumpány pořádně zdvihnul laťku v Karakoramu a Himálaji. Zavzpomínali jsme si přitom na rok 1977, kdy jsme sledovali jeho spolupráci s významným coloradským výrobcem výbavy Billem Forrestem a dalšími dvěma druhy při prvovýstupu na Uli Biaho...
Kapitola BergWissen nejprve otevírá otázku a pohled geologa, zda jsou hory věčné. Článek „Den Fels begreifen“ se zabývá geologií hornin, po nichž lezeme, porovnáním jejich vlastností a „vhodnosti“ z pohledu horo&lezců. Tabulka v závěru přináší přehled současných nejtěžších výstupů (hemží se jmény Adama Ondry a Chrise Sharmy) – devět z devíti jich je na vápně. Další články se zamýšlejí nad možným ohrožením pestrosti rostlinných druhů v horách a otázkou, zda se snad „bajkování“ stane jakousi další lyžařinou.
V závěrečné kapitole BergKultur je pěkný příběh „Offene Geheimnisse“ vídeňského spisovatele Bodo Hella, který se po čtyři desetiletí každé léto stává salašníkem na Dachsteinu, doprovázený obrazy Friedricha Simonyho a fotkou jeho bivaku „Hotel Simony“ z roku 1860. Více než za povšinutí stojí i zbývající dva články s historickým ohlédnutím, s fotkou „Die geraubte Stadt“ s modely všech chat německého a rakouského Alpenvereinu, které se po 1. světové válce ocitly v Itálii a dekretem z roku 1924 byly převedeny na Club Alpino Italiano.
Ročenka BERG 2018 toho přináší mnohem, mnohem více, než zde v krátkosti můžeme představit. Více na ww.dav-shop.de
Pro www.horyinfo.cz text a fotografie ukázek z knihy
Vladimír „Chroust“ Procházka II.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat