Smítkaři si stanovili „povinnost“ dolézt čistě ke kruhu až k pasu a počítat od jedné do deseti, teprve pak se směli železa čapnout. Smítkův souputník otec Chroust vyprávěl, že když šlo do tuhého, počítání se zrychlilo: „Jedna – dva - deset!“ Vzpomínka na to se objevila i v jeho článku „Zlý sen“ v polosamizdatu Hory č. 19 / 1987.
I ve starých dobách se šáhlo občas používalo. Improvizovalo se z vhodné větve, šikovné soušky, tyče od smetáku a podobně.
Před koncem devadesátých let při natáčení filmu Jump! jsme několikrát potřebovali dostat kameru na obtížně dostupný vrchol hlavně hbitě. Kvůli měnícímu se světlu nebyl čas na zdlouhavé lezecké pokusy. Rychle cvaknout fix a vyjet pomocí vozejků, to byl příkaz dne. Použil jsem improvizované dlouhé šáhlo ze dvou sad stanových trubek, tenčích od kupole a silnějších od starého „áčka“. Ty silnější kvůli tuhosti, samotné kupolové štangličky jsou ve velké délce příliš ohebné. Závoru karabiny jsem v otevřené poloze zajistil tenkou izolepou a přes ni vedl šňůru, jejíž pomocí se nahoru vytáhlo lano. Kvůli jeho váze a ohebnosti šáhla nebylo možné je mít přímo v karabině při „štajfování“ a trefování kruhu. Pomocná šňůra lehce přeřízla tenkou izolepu, karabina pak byla zatěžována zavřená, ovšem nezajištěná. Touto improvizovanou tyčí jsme dokázali dosáhnout až nějakých osm metrů! Podobně jako současným profi Jurským šáhlem, které na tomto místě představili Jandíkovci.
S klipsnou EPIC k šáhlu přišli kdysi pískaři z Utahu. Nasadila se na konec stanové trubky, přichytila velcro-páskem a dolní dírkou provázala šňůrka (ta zde na přiložené fotce chybí). Klipsna Epic držela karabinu otevřenou až do chvíle, než se zatáhlo za šňůrku. Bylo to pochopitelně šikovnější, než primitivní (ale spolehlivé) řešení s izolepou. Potíž byla v překvapivě mizerné „kvalitě“ plastu, po nemnoha použitích jedno z ramen prasklo a klipsna byla k nepotřebě. Jistější jsou obdobné klipsny drátěné, i ty jsou k vidění.
Výše uvedená „neexpresková“ šáhla ze stanových trubek nebo s profesionální výsuvnou tyčí, jaké používají záchranáři, mají výhodu velkého dosahu – viz třeba ono Jurské šáhlo. V okamžité nouzi při běžném lezení však oceníme „expresková“ šáhla. „Držátkem“ či „tyčkou“ u nich je přímo expreska, oproti běžným patřičně prodloužená a uvnitř vyztužená.
Dvě zdařilá expresková šáhla již řadu let nabízí italský KONG. Kromě délky se liší speciálními karabinami na horním konci.
KONG PROG je vybaven unikátní patentovanou „karabinou-nekarabinou“, kterou známe v původním provedení bez šáhla pod názvem FROG. Ano, žába, jíž se mechanismus tak trochu podobá.
FROG – PROG je určen k procvakávání bórháků. Do kruhů na písku se nehodí nejen pro jejich přílišnou tloušťku, ale také kvůli orientaci. „Žába“ musí být u skály naplocho, nikoli bokem! FROG – PROG po stisknutí protilehlých páček drží v otevřeném stavu, po nasunutí na oko automaticky zacvakne, karabina je zavřena a zároveň zajištěna. Vynikající a spolehlivé řešení! Dobré je, že nesklapne když se hned napoprvé správně netrefí, ale do oka ťukne bokem, jako na jednom obrázku. Celková délka šáhla PROG je 35 cm, reálné prodloužení dosahu oproti běžné expresce asi 17-18 cm. Nosnost karabiny i expresky – a tedy i celého šáhla - je stejných a o něco více než předpisových 23 kN. Určitou nevýhodou se jeví nemožnost výměny expresky, čep na níž visí je nerozebiratelně roznýtován (u staré původní žáby byl opatřen maticí).
KONG PANIC je delší a univerzálnější, hodí se do bórháků i hodně macatých kruhů na písku. Rozvor speciální karabiny je ohromný, což usnadňuje procvaknutí. Šáhlo s příznačným názvem PANIC má také vyšší nadlimitní nosnost 25 kN (opět karabina i expreska). Držení drátěné závory v otevřené poloze a její následné zajištění po procvaknutí obstarává výkyvná kolébka s pružinkou v nosném ohybu karabiny. Jednoduchý mechanismus je dobře vyladěn, funguje náramně a spolehlivě. Toto šáhlo zcela popírá platnost dívčího pořekadla „panic je na nic“. Cvak – a zatížením je zajištěno! Více napoví detailní obrázky. Celková délka šáhla PANIC včetně karabiny je 52 cm, samotná expreska má 43 cm, reálné prodloužení dosahu oproti běžné expresce je asi 32 - 33 cm.
Pro www.horyinfo.cz text i foto Chroust II.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat