Mapové přílohy k rozhodnutím dodané na papíře nebo v PDF jsou v těchto dokumentech jen zhruba ilustrační kvůli malému rozlišení výtisků a absenci vyznačení skal na těchto mapách. V terénu vám nejsou nic platné. Proto jsme od pracovišť AOPK získali
mapy v digitální podobě a
po převodu do obecného formátu GPX jsme je nasdíleli na portálu mapy.cz, kterému ČHS již poskytuje souřadnice skal, jejichž poloha je zaznamenaná v databázi Skály ČR.
Bohužel v některých případech se tyto polygony nedrží horolezci užívaného rozdělení skal do sektorů a oblastí, jako například v případě nejnovějšího povolení na Český Ráj. Existují sektory, kde už neplatí pro všechny skály stejná pravidla. To komplikuje vyznačení povolení, uzavírek a možnosti prvovýstupů u skal, které souřadnice v databázi nemají a údaje z databáze je třeba kontrolovat přímo na místě podle vlastní polohy a zjištěním, zda se nacházíte v nějakém vyznačeném polygonu a jaká pravidla pro něj platí.
Aby to bylo možné, připravil jsem na serveru mapy.cz příslušné polygony, kde jsou veřejně přístupné a každý si je může otevřít v počítači i v chytrém telefonu. U příslušných objektů je publikován jednak QR kód, jednak adresa a nakonec GPX soubor pro stažení do přístroje GPS. Název polygonu obsahuje obvykle i pravidla, která pro něj platí, a protože jsou tím pádem názvy někdy delší, podíváme se,
jak si je kde zobrazit.
Soupis polygonů
Jak s daty pracovat?
Počítač - mapy.cz na webu
Pomocí kliknutí na URL si otevřete složku, například Český Ráj-2022-2026. Vlevo na mapě vidíme ikonky jednotlivých polygonů, vpravo jejich seznam se zkrácenými názvy.
Pokud najedete myší nad seznam, jsou ikonky v mapě šedivé, kromě té, nad kterou máte právě kurzor a po chvíli se vám vypíše celý název polygonu, který u Českého Ráje obsahuje i povolené období lezení a status prvovýstupů.
V seznamu vpravo nahoře je tlačítko Uložit. kterým si seznam polygonů můžete uložit do svých map na Seznamu a mít tak polygony stále k dispozici i v mobilní aplikaci. Musíte ale být přihlášeni k účtu na Seznamu.
Po kliknutí na některý název se vám polygon zobrazí a přiblíží tak, aby byl celý vidět. Pokud máte navolenou turistickou, nebo leteckou mapu, vidíte tam od určité úrovně přiblížení i hnědé trojúhelníčky skal z naší databáze.
Tlačítkem Zpět se dostanete na celý seznam, ale pokud nejste přihlášení, bude vás Seznam otravovat, ať si založíte účet. Tlačítkem Uložit si polygony uložíte do svých map.
Telefon - aplikace mapy.cz.
Nepohodlnější způsob, jak polygony otevřít na telefonu je sejmutím QR kódu, dá se i ťuknutím na odkaz v textu nebo napsáním URL do adresové řádky prohlížeče.
Zobrazí se opět seznam. Tlačítko Uložit vám polygony uloží do vašich map na Seznamu, stejně jako na webu. Pokud už máte polygony uložené ve svých mapách, můžete si je otevřít rovnou tam. Tlačítko Mapa ukáže mapu. Ťuknutí na ikonu na mapě vám zobrazí dole název k ikonce příslušného polygonu. Na první ťuknutí na název se polygon přiblíží na mapě, na druhé se zobrazí jeho informace. U Českého Ráje tedy
i s termínem povoleného lezení a statusem prvovýstupů. Zavřením detailu se vrátíte k mapě a tlačítkem Seznam si zobrazíte celý seznam polygonů.
GPS-ka
Ve článku najdete také odkazy na stažení GPX souborů, které lze mimo jiné stahovat do GPSek, zpravidla pomocí obslužného programu. Například u Garminu je to aplikace BaseCamp. Tam si lze jednotlivé tracky obarvit, třeba podle období povoleného lezení, protože u GPSek zpravidla nejsou vidět celé názvy tracků, ale mají jen omezenou délku. V obslužném programu BaseCamp jsou názvy vidět celé a když si je obarvíte podle významu, může vám barva nahradit neozbrazené informace.
Petr Jandík, správce databáze Skály ČR