Narozen roku 1933, v Bad Schandau, do padesátých let byl činný v Saském Švýcarsku i Čechách. Ve Hřensku zanechal Údolní cestu na Velký Pravčický kužel a v Ádru v Království Hasseho spáru na Mravenčí horu, obě cesty jsou dnes VIIc. V Saském Švýcarsku má přes 90 prvovýstupů do obtížnosti VIIIb, například Z hřeben (Westgrat) na Falkenstein (1951), slavná je jeho Údolka na Höllenhund v Rathenu (VIIa, 1955), SZ stěna (Nordwestwand) na Sommerwand v Großer Zschandu (VIIIb, 1957), nebo Rudolf-Fehrmann-Gedächtnisweg na Bloßstock v Affensteinech, která má kromě hvězdičky i vykřičník signaluzijící morální vraždu (VIIIb!, 1950).
Poté "přesídlil" do západního Berlína a poté jižního Německa. Ve Freibergu studoval geografii a politologii, poté se živil jako profesor na gymnáziu v Mnichově a Stuttgartu. Jeho hvězdná kariéra nastarovala v Dolomitech prvovýstupem Direttissimy Hasse-Brandlerseverní stěnou Cimy Grande roku 1958 s Lotharem Brandlerem, Sigi Löwem a Jörgem Lehnem, která se stala svého času nejtěžší cestou v Dolomitech. Použili několik krátkých technických úseků po skobách, volné úseky dosahují dnešní obtížnosti VII UIAA, i když tenkrát v době uzavřené klasifikace napsali jen VI, A2. Dnes je cesta vylezená volně celá s RP klasifikací UIAA 8+. První RP výstup se podařil roku 1987 dvojici Kurt Albert a Gerold Sprachmann. První free sólo má Alex Huber (2002)
Hasse zopakoval četné extrémní cesty v Dolomitech a vytvořil i další prvovýstupy, například JZ stěnu Rotwand v údolí Rosengarten, opět s Lotharem Brandlerem. Roku 1960 se zúčastnil expedice do Hinúkuše, 1969 byl v Andách a 1971/72 v pohoří Hoggar na Sahaře. Od roku 1975 se věnoval horolezeckému objevování řecké Meteory, a po letech emigrace mohl občas zajíždět opět i do rodného Saska, byl jmenován i čestným členem SBB.
Dietrich Hasse je autorem zeměpisných, horolezeckých a jiných publikací. Byl spolupracovníkem a později i redaktorem časopisu "Bergkamerad".
Knihy Dietricha Hasseho:
Dietrich Hasse, Ein Leben im Lot, Bergverlag Rother GmbH, München, 2013, ISBN 978-3-7633-7061-0.
Zdroj: Facebook, Wikipedia, Horolezectvo - encyklopédia (Dieška, Širl a kol., 1989)
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat