Na stránkách Národního parku Saské Švýcarsko se o tom píše:
Aby měli ptáci klidné období hnízdění a savci nerušené období odchovu mláďat, zintenzivní strážci národního parku kontrolu dodržování pravidel v době zákazu bivaků, ale i po něm. Po zveřejnění nového nařízení o každoročním dočasném zákazu bivakování v Národním parku Saské Švýcarsko v Saském úředním věstníku vstoupilo dnes (20. května) nařízení v platnost. Zákaz končí 15. června tohoto roku. Do roku 2025 pak bude zákaz platit každoročně od prvního února do 15. června.
Správa národního parku a sdružení pro ochranu přírody, turistiku a horské sporty si od toho slibují snížení rušení noční přítomností návštěvníků v období rozmnožování a vrhu mláďat, které je důležité pro všechny druhy zvířat. Situace v oblasti chovu mláďat v národním parku by se tak měla zlepšit. Na včerejším setkání na místě v národním parku vysvětlili pracovníci správy národního parku na příkladu sokola stěhovavého, jak úzce může být životní prostředí zvířat v národním parku provázáno s jednotlivými bivaky a jak se hledá řešení v dočasném zákazu bivakování. Stálý pokles počtu mláďat u přísně chráněného sokola stěhovavého i u mnoha dalších živočišných druhů v posledních letech vyvolává znepokojení.
Po třech letech bude společně vyhodnoceno, zda současné řešení dočasného uzavření může vést k žádoucímu úspěchu a zastavit klesající trend, zejména v počtu hnízdících ptáků. Za tímto účelem budou v letošním roce ve společné projektové skupině, především se zástupci horských sportů a svazů ochrany přírody, vypracována vhodná kritéria. Kromě toho bude tato projektová skupina diskutovat o možných dlouhodobějších předpisech, které by omezily používání bivaků na úroveň slučitelnou s přírodou poté, co v roce 2025 vyprší platnost stávajícího předpisu.
Podle nového nařízení mohou jednotlivé bivaky zůstat uzavřeny i po polovině června, pokud je to nutné z důvodu ochrany druhů - např. pokud u nich déle hnízdí ptáci a vyžadují ochranu i po tomto období.
Zástupci svazů horských sportů, ochrany přírody a turistického svazu Saské Švýcarsko v minulých týdnech v konstruktivních a důvěryhodných diskusích vypracovali s orgány ochrany přírody toto řešení, aby omezili bezuzdné volné táboření v národním parku a zastavili výrazný úbytek chráněných druhů v národním parku.
Důležitým předpokladem úspěchu projektu je další zvýšení počtu strážců národního parku. Pouze s nezbytnou přítomností v oblasti může správa národního parku lépe kontrolovat dodržování nových předpisů, ale i těch, které platily doposud. Důležitým bodem je postih nelegálního přenocování mimo povolená místa, které podle statistických průzkumů představuje asi polovinu ročního počtu přenocování v národním parku. Právě ta způsobují zvláštní neklid.
Základní informace:
Nocování v přírodě - ať už ve stanu nebo pod širým nebem - je v národním parku již celoročně zakázáno. Jedinou výjimkou je bezplatné přenocování v 58 oficiálních bivacích, pokud je spojeno s horolezectvím. Národní park Saské Švýcarsko je tak jediným národním parkem v Německu, kde je takto respektována tradice horolezectví. V dnešní době však internet a aplikace usnadňují vyhledávání bivaků a lákají stále více lidí k tomu, aby v národním parku přenocovali nezávisle na horolezectví. Vedle problému s výkaly a erozí roste také počet lidí, kteří rozdělávají ohně, ruší noční klid v přírodě hudbou a zanechávají po sobě odpadky. Stále více lidí již nepoužívá k tomu určené bivaky, ale přespává nelegálně po celém národním parku ve spacácích nebo houpacích sítích. Obzvláště oblíbené jsou náhorní plošiny. Výsledkem je rozsáhlé narušení citlivých oblastí. Z tohoto důvodu má dočasný zákaz nocování zajistit větší noční klid, alespoň v období rozmnožování.
Přeloženo s pomocí www.DeepL.com/Translator (free version), upraveno a kráceno. Původní článek je zde.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat