Uzavírky z důvodu ochrany živočišných druhů v Saském Švýcarsku (k 09.03.2023
Jako každý rok musí být některé horolezecké vrcholy a jejich přístupové cesty uzavřeny z kvůli hnízdění druhů ptáků citlivých na vyrušování. Žádáme vás, abyste respektovali následující uzavírky, jejichž kompletní seznam je v tomto PDF ke stažení!
V jednotlivých saských oblastech je zavřeno: Wehlener Gebiet - 1 věž, Brand-gebiet 7 věží (6 stálých uzávěr a jedna aktuálně přidaná), Schrammsteine - 5 věží, jedna je aktuálně uvolněná ze zákazu. Nepodstatnější je zatím měsíční uzávěra severní strany Hoher Torsteinu od cesty Friedenspfeife po Ostpfeiler včetně přístupových cest. Schmilka 5 věží je ve stálé sezónní uzávěře a 4 flexibilní uzávěry do 15.4.. V Affensteinech jsou ve stálé sezónní závěře 3 věže. Kleiner Zschand má 5 flexibilně uzavřených věží. Nejvíce zavřený je Großer Zschand - 19 stálých a jedna flexibilní uzávěra navíc.
Celkem se tedy uzávěra týká jen velmi malého množství věží a je potřeba se dívat i na časové období uvedené v odkazovaném PDF souboru. Nejvíce uzávěr je do 1.4., některé do 15.4., menší část do 15.7. a několik málo do 15.8.
U nás se zavírá mnohem víc
Na české straně je ve stálém sezónním zákazu v regionu Labské pískovce 645 skal, 203 dalších skal má aktuální flexibilní uzávěru. Když z toho odečteme NP České Švýcarsko, kde jsou ještě uzávěry kvůli požáru, v ostatních oblastech je zavřeno 158 skal ve stálých sezónních uzávěrách a 75 skal má navíc aktuální uzávěru. To je mnohem více uzávěr, než na německé straně a těžko to vysvětlit jen tím, že v Sasku se leze až na pár výjimek jen na věže a masivy se nechávají přírodě. V Saském Švýcarsku uvádí Brutscherova databáze 1475 lezeckých skal s 23941 cestami. Databáze ČHS eviduje v Labských pískovcích 2632 skal a 20930 cest. Na těch 1475 lezeckých objektů je v Sasku uzavřeno méně než 50 skal, v českých Labských pískovcích je celkem zavřených 700 skal. To je značný rozdíl.
Předseda OVK Labské pískovce, Jeník Pleticha k tomu říká: "Jeden z důvodů proč máme více dočasných uzavírek pro hnízdění je, že v Labských oblastech hnízdí více párů sokolů, čápů černých, výrů, poštolek. Například v Labském údolí v roce 2010 hnízdil jeden pár sokolů a v roce 2022 tři páry sokolů a pár čápů černých. Je to díky tomu, že lezecká veřejnost dodržuje dočasné uzavírky pro hnízdění a spolupracuje s NPČŠ při ochraně hnízdění sokolů a čápů černých "
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat