Prvovýstup na J a JV hřebenem Jirishanca, Cordillera Huayhuash, přes Reino Hongo (1 000 m, M7 AI5+ 90°) od 21. do 23. července. Sestup východní stěnou a dolní jihovýchodní stěnou.
Je samozřejmé, že skutečné odhodlání a dobrodružství lze nalézt i mimo Himálaj. Letos nemohly Piolets d'Or neocenit podnik v jihoamerických Andách, kde bylo v roce 2022 vykonáno několik vynikajících výstupů. Kordillera Huayhuash je domovem velmi působivých vrcholů, včetně štítu Jirishanca, jednoho z nejvyšších vrcholů tohoto pohoří, na který nevede žádná snadná cesta. Byla to jedna z posledních dostoupených peruánských šestitisícovek
Kanaďané Alik Berg a Quentin Roberts si vybrali linii jižním a jihovýchodním hřebenem. Předchozí pokusy různých skupin dostat se na tuto stěnu vlevo od ostruhy se zastavily v neprostupném sněhu. Berg a Roberts lezli čistě alpským stylem v náročném, technickém a dosud nedotčeném terénu. Kvůli silnému sněžení na skalním úseku krátce před odchodem a nedostatečně dobrému počasí na to, aby se pořádně vyčistil, se dvojice rozhodla vylézt asi pět délek na spodní ostruhu a pak se stočit strmějším úsekem nahoru na jižní stěnu. Tady chtěli lézt strmým mixovým terénem, aby se dostali zpět na ostruhu pod spletitý sněhovo-ledový hřeben ve tvaru dračího hřbetu.
Tento úsek zdolali první den, samotný hřeben druhý den a klíčovou stěnu třetí den. V té byla nezajištěná místa, která byla někdy stejně obtížná pro prvolezce i druholezce. Když dosáhli vrchol z východu, s údivem je zdravili dva Američané, kteří vylezli cestu na pravé straně jihovýchodní stěny. Berg a Roberts následně sestoupili po trase Američanů ve východní a později jihovýchodní stěně, kterou zdolali s jedním dalším bivakem.
Porota výstup ocenila, protože se jedná o inspirativní linii, která vede přímo na vrchol a byla vylezena přesně tím stylem a s duchem dobrodružství, který chtějí Zlaté cepíny propagovat.
ALIK BERG, KANADA
Alik (35 let) žije v Canmore v Albertě, v srdci kanadských Skalistých hor, a sám sebe označuje za "posedlého horolezce". Od útlého věku lezl na laně se svým otcem ve velkých stěnách. V deseti letech vylezl slavnou Grand Wall ve Squamishi, poté si vyzkoušel technické lezení v Yosemitech (asi 20 cest na El Capitan až do A5). Právě v ráji ledovcového a mixového lezení poblíž Canmore si také mohl vyzkoušet drytooling, tolik užitečný na velkých alpských stěnách. Pracuje jako výškový specialista, aby mohl financovat budoucí lezecké cesty. V červenci 2017 otevřel v Cordillera Blanca dvě nové volně lezené cesty: The Devil's Reach Around (900 m, 5.10 M6 90°) ve východní stěně Chacraraju Este s Quentinem Robertsem, a pak Nadie Sabe Nada (1 000 m, 5.9 M6 85°) v severní stěně Hualcánu, tentokrát ve společnosti Aritza Monasteria.
QUENTIN ROBERTS, KANADA
Quentin se narodil v Anglii kanadskému otci a rakouské matce a byl předurčen k cestování po světě. Od útlého věku začal se svým otcem lézt ve Walesu, poté v Alpách a poté se přestěhoval do Jihoafrické republiky, kde si také oblíbil sporty, jako surfování a skateboarding. Jeho vášeň pro lezení ve všech jeho podobách se však skutečně zrodila až v Britské Kolumbii v Kanadě, kde získal titul v oboru strojního inženýrství. Od té doby se stal lovcem nových těžkých alpských linií, jako je například již zmíněná Devil's Reach Around ve východní stěně Chacraraju Este. Je také známý svými free sóly, jako je Striving for the Moon (1 400 m, AI6) na Mount Temple (Kanada), Grand Central Couloir, (AI4, M6) na Mount Kitchener (Kanada) a slavný Exocet (5.10- WI5+) na Cerro Standhardt (Patagonie).Tyto výstupy považuje za osobní uvolnění energie. Mezi svými přáteli a lezeckými partnery je známý svou taktností, silou a pozitivní energií.
Zdroj: Tisková zpráva Piolets d'Or
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat