Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Comici na Cimu Grande



Už trošku retro

Comiciho cesta severní stěnou Cimy Grande je pomník, který si postavil velkolepý Emilio a patří k lákavým cílům v oblasti Tre Cime. Hezký článek o ní napsal Michal už před delší dobou, ale pořád k němu chyběly fotky. Nakonec si řákám, že by bylo škoda ho kvůli obrázkům nevydat, tak fotky budou jen ilustrační a počtení snad dobré.



Suché, slunné léto roku 2015 a vesměs stabilní počasí vysloveně lákalo ke splnění dlouhodobých vícedélkových projektů. S parťákem Mírou jsme měli dlouhodobě zálusk i na Comiciho cestu ze severní strany monumentálních Tre Cime v Itálii. Zatímco on jednu vícedélku už letos realizoval, na jaře vylezli se Zdendou Via del Sempero taky na Třech Čimách, já jsem se sice aktivněji, ale přesto jen potloukal ve sportovních cestách. Prostě takové to jedna délka nahoru a spustit, a tak stále dokola, celý den. A když začne pršet, úprkem do hospody. Takže, když mi napsal, že by na konci prázdnin měl volno a chuť na větší projekt, vysloveně jsem se zaradoval. S Mírou jsem lezl už jednu delší cestu, 24délku na Toffanu di Roses. Dvanáct hodin lezení jsme si moc užili, a tak jsem si uměl udělat představu o pohodovém průběhu. Akorát Míra je bivakující typ (i jeho jarní výstup byl s bivakem) a já se jich obávám, takže se musím přičinit o to, abychom nezatměli, prostě pomažem nahoru jako blesk.

Vyrazili jsme ve čtvrtek po práci 27.8. z Prahy na poslední víkend prázdnin.Obvykle bývá touto dobou již chladněji, ale to by prostě nesmělo být horké léto 2015! Další nevýhodou termínu byl i kratší den, sice je to "jen" hodina ráno a hodina večer, ale i tak právě ta jedna hodina může rozhodnout o bivaku. Míra má experimentálně ověřeno, že s čelovou na hlavě se nedá nejenom lézt, ale vesměs se ani dostat dolů, proto ty jeho bivaky. No pořídil jsem proto lehkou péřovku pro sichr, a tak se nebojím vlka nic.

Obrovské parkoviště u chaty Auronzo pod jiÏními stěnami Tre Cime.
Obrovské parkoviště u chaty Auronzo pod jižními stěnami Tre Cime., foto: Petr Jandík

 

Spíme luxusně v Transportéru na rozsáhlém víceúrovňovém parkovišti vedle chaty a první den dáváme na rozlez výhledovou via del něco. Leze s námi fotograf Petr, který nám v Comicim pořídí fotky teček ve skále. Cílem rozlezovky je ověřit, že jsme si správně sbalili, potvrdit si, že budeme dobře oblečeni a prubnout, jak vypadá forma. Vše se zdá být v cajku, jsme poměrně rychle zpět u auta. Ještě večer se zajdeme podívat na nástup, zjišťujeme, že je to tak čtřičtvrtě hodinka cesty z parkoviště. Je vcelku jednoduché jej najít, ušlapaný plac vlevo vedle široké tmavé trojúhelníkové skály nalepené na hlavní žlutou stěnu. Plán máme vstát ve čtyři, rychlá snídaně a ještě s čelovkami kolem páté stát pod nástupem, abychom lezli první a cestu hezky ucpali. Každý polezeme s batohem, v něm kecky na sestup, péřovka, čelovka, sváča a láhev na pití. Na sobě dlouhé kalhoty, triko a mikina, přeci jen je to severní stěna. Polezeme na 2x 60m laně, pramínkách, které mají jen 8mm a bereme jako vždy zbytečně moc asi osm friendů. Doplňujeme pár vklíněnců, stejně je moc neumíme zakládat, a tak jim příliš nevěříme. No a ta hlavní věc, abych nezapomněl, máme každý v kapse kopii návodu k cestě. Délek je 19, takže, kdo si to má pamatovat, kudy cesta vede. Priorita je lézt rychle, žádné čisté lezení není v plánu, kde bude potřeba chytáme se smyc.

Cima Grande, severní stěna. Comiciho cesta v ní patří k nejlezenějším. Diretissima Hasee Brandler vede vlevo
Cima Grande, severní stěna. Comiciho cesta v ní patří k nejlezenějším.
Diretissima Hasee Brandler vede vlevo, foto: Petr Jandík

 

Strategie z Tofany, kterou jsme nastupovali v pět ráno, se při příchodu začíná hroutit. Blikotavé čelovky ze všech světových stran míří neomylně na Comiciho cestu jako mouchy na chleba namazaný medem. K nástupu dorážíme jako čtvrtí v pořadí, závody v lezení na rychlost jsou odstartovany. Některé dvojky skáčou na první délku (asi trojčička) v keckách, volně bez jištění, aby neztratily pořadí. Tak to tedy bude adrenalinový den, mudrlantuji. Po lehoučkém výlezu následuje police, kde se rozhoduji uvolnit pracující peristaltiku. Prostě na nějaké závodění mohu hodit bobek, doslova a do písmene. Se sedákem pod koleny řeším nouzovou situaci, věřím, že za něj případně budu jištěn, jen při případném pádu musím nechat nohy pokrčené. No, hotovo a před námi je první pořádná délka, třetí v pořadí, takový vodorovný traverz, po malých chytech, kde jako by chtěl Comici vytřídit slabší kusy. Stupy v traverzu pro jistotu nechali vůbec žádné, na umělé stěně bych si šel stěžovat :-).

Comici - Cima Grande
Comici - Cima Grande, foto: Wohlleben - Steck

 

Ital před námi to leze jako na překližce, opatrně přesouvá těžiště, pomalu pokládá nohy, maglajzuje a fixuje ruce do lištiček. Leze bez batohu, ten mu nese na zádech samozřejmě jeho mladej parťák. Nastupuji do délky hákovacím stylem a bez otálení ručkuji od fixní smyčky ke smyčce. Míra uznale pokyvuje, nebudeme s s tím párat. Další délky jen potvrzují slova z popisu cesty, prvních sedm délek je převislých (überhängend), jsou velmi namáhavé (mühsam) a jsou velmi často podceňovány (unterschätzt). Tu větu jsem četl snad dvacetkrát, když jsem se na cestu připravoval. Teď mohu jen potvrdit, že měli pravdu. Tahle část cesty je pořád v záklonu a lezec snad stále visí na rukou. Adrenalin mě žene nahoru, lezeme v jednom vláčku, tlak na zdolání cesty je cítil ve vzduchu. Vždy jen chvilku za Mírou dolézá na štand místní Ital, přes naše neumělé jištění prováže svou dlouhou smyci a nechápavě pozoruje, jak si předáváme vybavení. Obdivuju Mírovy nervy, že s ním vydrží brebtat a neodřízne ho. Naštěstí já mohu ze štandu odlézt a zmizet. Že rychle není vždy bezpečně se přesvedčuji v osmé délce. Místo traverzu lezu rovně a ocitám se v neohmataném terénu. Chybu řeším přesunem doprava, několika sedmičkovými kroky na hraně mé chabé lezecké výkonosti, ale se závažím na zádech. Šikmo pět metrů pode mnou je poslední jistění, chabá místní fixní smyce do hodin. To že jsem se málem dost proletěl sděluji raději Mírovi až na parkovišti. Jinak jistění je docela rozumné, tato pasáž se jistí do místních skob různého data a různého stupně koroze, frienda jsem vytáhl jen zřídka. I co se týče oklouzání, tak bych cestu spíš hodnotil jako ohmatanou, než vyleštěnou. Ale vždy je to o srovnání očekávání, které jsem měl, a reality.

Západní a severní stěna Cimy Grande
Západní a severní stěna Cimy Grande, foto: Petr Jandík, dotvořila AI

 

Po sedmi délkách následují jednodušší pasáže, Italové zde lezou některé lehčí délky souběžně. Provazují přitom smyčky do skob přes naše smyčky. Takže druholezec provádí při rušení jištění tři úkony místo jednoho. Sundá smyčku makarónce, sundá naši smyčku a vrátí smyčku makrónce na původní místo. Ufff, je to boj. Míra si tu konečně také vychutnává své délky a našeho kámoše ze štandů, který nám visel na zádech s úlevou pouštíme před sebe. Pohodové lezení končí vlhkým komínem, ve kterém spojujeme dvě délky a zrychlujeme tempo. Řada lezců popisuje komín jako mokrý, kluzký či hnusný, takže jsem čekal to nejhorší, ale realita mi přišla jednodušší než mé očekávání. Ale letošní rok byl extrémně suchý, takže nemohu objektivně hodnotit. Komín končí jeskyní, na štandu jsem vyfasoval horší místo, kape mi na hlavu. Máme cesty plný zuby, Míra odlézá ze štandu za roh, vodorovně traverzuje, lano se posouvá po centimetrech, ani se neslyšíme. Snad jsem dobře pochopil popis. Naštěstí jsou to už jen tři délky, které byly za odměnu. Dolézáme s horským vůdcem, vyklidněným chlapíkem, který snad jediný nepospíchá, "Také se chci dostat dolů živý".

Po svačince travezujeme po římse, často po kolenou, sem tam se srdcem v hrdle. Slézáme a slaňujeme normálkou, ve které potkáváme spoustu dalších skupin lezců. V osm se dobelháme spokojeni a unaveni k autu.

 

Mapka masivu Tre Cime
Mapka masivu Tre Cime,nákres: Petr Jandík

 

 

Severní stěna Cimy Grande, kresba Michal Coubal
Severní stěna Cimy Grande, kresba Michal Coubal. Comiciho cesta je a)

 

  






[Akt. bodový průměr: 5,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

| Autor: Mcihal Valkoun | Vydáno dne 13. 12. 2023 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Michal Valkoun

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Poláci v Ádru: 15 klasik za den (08.10.2024)
Na Kapucína s jednou rukou (02.08.2024)
Aggenstein (06.07.2023)
Magia nera (28.06.2023)
První "volný" mixový přelez cesty Rybička-Šmíd-Svobodová (06.03.2023)
Picos de Europa: 2. přelez a 1. ženský RAYU 8c (29.09.2022)
Český prvovýstup v Mexiku (08.03.2018)
Dawn Wall: Je to tam (22.11.2016)
Ohníčkáři (26.09.2016)
Cordillera a Divina Providencia (03.12.2015)
Stračena s Hačikou na Mt. French (2356), Nový Zéland (09.02.2015)
Yosemity v plamenech aneb můj deník (23.01.2015)
Blouděním vpřed (27.03.2013)
Pallavicini na Grossglockner (28.09.2012)
Asterix a Obelix (27.07.2012)
Matterhorn (4478m) (08.07.2012)
Mont Blanc s láskou (14.10.2011)
Tři jehly Francouzských Alp (12.10.2011)
Dülfer na Cimu Grande (09.10.2011)
S dvaatřicítkou v Raxu (29.09.2011)
Extrémní mixy v Tatrách (24.03.2011)
Poctivá klasika s pivakem (03.03.2011)
Zimní lezení ve Velické dolině (25.02.2011)
Techtl Mechtl s Albertem Prechtem (01.11.2010)
Bergellská žula (25.10.2010)
Hore Zdar 2008 (24.09.2010)
Peruánská kráska Ranrapalca (09.09.2010)
Sass Ciampac (16.08.2010)
Pytel na Mittelegi (04.08.2010)
Gerlinde Kaltenbrunner na Everest (25.05.2010)
Třináctiletý Romero na Everestu (24.05.2010)
Prvovýstup na Mt. Bradley na Aljašce (12.05.2010)
Adieu, stará Váho (25.04.2010)
Prvovýstup v Himaláji (31.03.2010)
Dülfer na Fleischbank (02.02.2010)
Parádní prvovýstupy v čínských horách (22.10.2009)
Severní stěnou Bischofsmütze (27.08.2009)
Christakante (11.08.2009)
Oberreintal (20.07.2009)
Flatzer Wand (02.07.2009)
Jak se leze ženám na Hohe Wandu (01.06.2009)
Vzpomínka na Trikolóru (17.03.2009)
Nekonečný příběh (22.12.2008)
Plotny, plotny a zase plotny (19.11.2008)
Jo klasika je holt klasika... (09.10.2008)
Chamonix 2008 (03.09.2008)
Nesselbergkar (26.08.2008)
Everestské statistiky (17.07.2008)
Eiger má výročí (16.06.2008)
Dachstein (26.05.2008)
El Bastardo (11.04.2008)
Jahňací štít (22.03.2008)
Horolezectví v Ekvádoru (06.02.2008)
Nebeský běžec Christian Stangl (28.01.2008)
Dolomity a Courmayer léto 1981 (02.01.2008)
Bergell, léto 1980 (02.01.2008)
Zimní lezení 1982 (01.01.2008)
Měl jsem z pekla štěstí! (19.12.2007)
Jedinečné lezení v kanadských Rocky Mountains (14.12.2007)
Kopold opět v Himálaji (25.09.2007)
Frisbeeplatte (04.09.2007)
Grossglockner - Stüdlgrat (20.08.2007)
Sólo na Lhoce (29.05.2007)
Raxalpe - malé velké hory (24.05.2007)
Bellavista (14.03.2007)
Když je to žluté, pak je to Svíčka. (08.02.2007)
Když to nejde nahoru, zaplať pánbůh, že to jde dolů. (14.12.2006)
Špek na Eiger (07.12.2006)
MANASLU 8163 m. (20.10.2006)
Severní stěna Matterhornu (15.09.2006)
Na zkušenou v Bergellu (07.09.2006)
Reprezentanti na Suškách (10.08.2006)
Reprezentační poločas (26.07.2006)
Ďůro alpinismo (26.05.2006)
Pallavicini na Grossglockner v zimě (06.01.2001)



K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
30.11.2024 - 30.11.2024
Sherpafest

Oznámení o akcích posílejte redakci