Jako aperitiv bylo oznámeno, že přes léto bude v tomto centru postavena lezecká stěna a boulder, aby si mohli kolemjdoucí vyzkoušet lezecký sport a Adam bude ambasador téhle akce. „Lezení nabývá boom, ale že se takhle lezení dostane lidem až pod nos je důležité… Jsem rád, že mohu být ambassadorem takovéhle akce,“ řekl k tomu Adam.
Eliška Adamovská se poslední dobou lezecky cítí stále lépe, pracuje pod vedením nového trenéra Jana Šálka (zvaného Čaj) a lezecky je na tom stále lépe. Chce se nominovat, šance tam jsou. Pracuje hlavně na boulderingu, který je její slabina.
Adam Ondra: Příprava probíhá dobře, není zranění a můžu do toho šlapat. Trénuji hlavně obtížnost, to je nejdůležitější disciplína, u které výsledek hodně záleží na tréninku a vytrvalosti. U boulderingu je výsledek ruleta. Na prvním kvalifikačním závodě v Šanghaji nebudou první tři, nebo čtyři v obtížnosti takže šance je tam veliká nahnat hodně bodů.
Honza Bloudek: Máme dobrou pozici a do kvalifikace jdou čtyři závodníci (Adam, Eliška, Martin Stráník, Michaela Smetanová). Šanci mají všichni, záleží na tom, jak budou postavené cesty a jak jim to sedne. Je to trochu otázka štěstí. Základ je, aby se kvalifikovali dva, ale doufejme, že se povede i něco lepšího.
AO: Uklidňující je, že vstupenek na Olympiádu je víc a není to jen jeden závod. Jsou dva a výsledky se sčítají. Závod bude v půlce května v Šanghaji a v půlce června v Budapešti. Chce to dostat se do finále a pak by to do té nejlepší dvanáctky mělo vyjít. Závody jsou náročné, probíhají v rámci čtyř dní. Je třeba mít natrénováno tak, aby člověk měl výbornou formu jak na začátku, tak i na konci.
EA: Příprava je uzpůsobená typou závodu. Závody jsou velmi náročné a je třeba abych se poslední dny cítila stejně, jako na začátku a dokázala pořád podávat špičkové výkony.
HB: Letos není jenom olympijská kvalifikace a Olypmiáda. Vrcholy jsou ještě dva - Mistrovství Evropy ve Villars ještě před Olympiádou a Mistrovství světa mládeže v Číně. Skvělé výsledky by byly účast na Olypmiádě, být do 8. místa by byl bonus, medaile by byl sen. Na ME to musí vybojoval nastupující generace závodníků, protože olympionici se toho účastnit nebudou. Potřebujeme vybojovat týmovou kvótu, abychom měli místa do dalších soutěží, hlavně se dostat do TOP ten v boulderingu. Na MS mládeže by naši talenti měli potvrdit, že se jim daří a že jsou schopni vyhrát.
AO: Jasná priorita je olympijská kvalifikace a potom Olympiáda. Objede i světové poháry, ale ještě neví které. Na Světový pohár na podzim v Praze se těší. Všechny jeho přípravy směřují na tu olympijskou kvalifikaci
EA: Momentálně cíl jsou kvalifikační závody a dál je to ještě otevřené. Trénink s Čajem je jiný, trávím daleko víc času lezením na stěně a to mi velmi vyhovuje,
Světový pohár Praha
HB: Přípravy běží v plném proudu. Vloni jsme nabrali spoustu zkušeností, Dovedeme si líp vizualizovat ten areál a udělat ho, aby bylo z tribuny vidět na Hrad, aby si jednotlivé sekce nepřekážely. Z loňska máme 110 ponaučení, co udělat lépe. Vloni se povedlo udělat vzájemný respekt s IFSC, když viděli profesionalitu s jakou to náš tým dělal. Největší zlepšení by mělo být v oblasti televizního přenosu, který vloni neprobíhal úplně ideálně. Letos chceme televizní přenost produkovat sami s pomocí České televize na výrazně profesionálnější úrovni, protože jedna věc je atmosféra na místě a druhá 2 až 3 milióny lidí, kteří to sledují po celém světě. Je důležité aby ten přenos dokázal přenést všechny emoce. Pracujeme na tom, aby ten pohár vyšel letos o ještě o řádný kus lépe.
Celkově byla zpětná vazba velmi pozitivní. Závodníci, kteří přijeli do Prahy ocenili snadnou logistiku, dobré zázemí s dobrou rozlezovou stěnou a bezproblémový chod toho závodu. Podstatné je taky, že jsou za třičtvrtě hodiny z letiště přímo na závodišti a nemusí nikam cestovat. Plánujeme navýšit prize money. Je to naše snaha zatlačit na IFSC protože si myslíme, že odměny našim sportovcům nejsou dostatečné, aby se tomu mohli věnovat profesionálně. Takže chceme dobrovolně navýšit odměny, ale doufáme, že nalákáme závodníky taky na atmosféru a na to, že je Praha pěkná a ten závod si užijí. Není to jen o těch penězích.
Závodníci ocenili, že tady bylo publikum, které je lezecky poučené, které dokáže ocenit dobrý výkon a že fandilo všem, ne jen domácím.
AO: Své druhé místo beru jako svůj největší úspěch minulé sezóny. Je to moment, na který nikdy nezapomenu a moc se těším, že to bude podobně neopakovatelný zážitek i letos. Od svých rivalů a kamarádů mám na tento závod jen samé pozitivní reakce. Všichni byli spokojení, že to je tak blízko letiště a to, že u nás byl nejen velký kotel diváků, ale i poučený kotel. Diváci přáli všem a atmosféra byla opravdu fantastická a tento rok to může být ještě lepší.
EA: I já jsem dostala jen pozitivní ohlasy a podle reakce na sítích byli z Prahy všichni nadšení a i moje vlastní zkušenost byla skvělá. Je tam obrovský rozdíl proti tomu, když jsou světáky v Asii. Tam, když už nějací diváci přijdou, tak o lezení mnoho neví. Tohle byl velký kotel, všichni byli velmi povzbuzující a já se na to moc těším.
Jaké je výhoda nemuset se připravovat na tři disciplíny, ale jen na dvě?
AO: Je to pro mne velká úleva. Dřív jsem trénoval vždycky tři dny a čtvrtý byl den odpočinku. Tréninkem rychlosti jsem ztrávil vždycky první den. Ač jsem se snažil sebevíc, tak mne tolik nebavilo a vzdávám velký hold těm rychlostním specialistům, že mají motivaci se tomu lezení na rychlost tolik věnovat. Dělám co mne baví, to je lezení na obtížnost a bouldering a o to kvalitnější ten trénink může být. Takhle to má většina obtížnostně boulderingových specialistů. Hlavně v lezení na obtížnost ta úroveň velmi vzrostla a na Olypmiádě to bude velmi těžké, protože ta disciplína se velmi vyvíjela. V určitých letech to bylo jen mezi mnou a Jakobem Schubertem a možná dalším člověkem, ale teď je tam našlapanější konkurence a zvláště mladí Toby Roberts a Sorato Anraku jsou v obtížnosti opravdu neuvěřitelní a budu muset hodně máknout, abych měl šanci zalézt minimálně stejně dobře jako oni.
Jaký je rozdíl mezi boulderingem a obtížností?
AO: Je to velký rozdíl. V loňské sezóně moje výsledky v boulderingu spíše předčily moje očekávání, na jiných závodech byl můlj výkon v obtížnosti spíše zklamání. Od zimy děláme všechno pro to, abych se dostal do vrcholné formy v lezení na obtížnost.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat