Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Expedice Langtang Lirung: Stěna prolezena,



Pokus o prvovýstup

Mára Holeček byl zpočátku tajemný a nechtěl říct, kam to vlastně letos jede řachat. Postupně se to ale profláklo. Dal se dohromady se skvělým slovenským horolezcem Ondrejem Húserkou. Aktualizace: Hotovo. Stěna prolezena, vrchol dosažen. Hurá na pivo.


Zpráva ze satelitního telefonu z 30.10.2024
V 11:00 jsme stáli na vrcholu. Východní děsivá 2,5 kilometrová stěna Lantangu Lirungu je po pěti a půl dnech prostoupena.Sestupujeme dolů, do údolí a těšíme se na všechny a na pívo. 

Maara a Ondra

 

 
Zpráva ze satelitního telefonu z 30.10. 2024
Včerejší den se dá opsat jedním slovem jako peklo. Celý den jsme se prokopávali sypkým cukrem na vrcholový hřeben. Podvečer jsme úplně hotový postavili pod vrškem pátý bivak. Ráno mu snad dáme babu a mažete dolů. Maara
 
 Zpráva ze satelitního telefonu z 28.10.2024
Dolezli jsme 50 metrů pod vrcholovou hranu, kde máme bivak. Vrchol je kousek od nás. Zítra vyběhněme na něj a pak tradá dolů…. Jsme dobití a ještě nás čeká dlouhej sestup.

Maara

Zpráva ze satelitního telefonu z 27.10.2024
Další těžce vydřené metry, další zodpovězené místo, které jsme prolezli a nevěděli zda to půjde. Další nepohodlný bivak. Zítra nás čeká rozuzlení. Buď dosáhneme na vrcholový hřeben, což by bylo fajn, nebo nás čeká ještě jeden nocleh někde v 70 stupňové ledové stráni.

Maara

 

Zpráva ze satelitního telefonu z 25.10.2024
Po dnech úmorného čekání je tu možnost vystartovat. Laviny snad dostatečně předchozí den vyčistily stěnu, takže strachy stranou a jdeme na věc. Ve tři ráno naše čelovky poskakují po ledovci. Pak musíme co nejrychleji prolézt soustavou strmých ledopádů, sevřených mezi skalní masu. Blbé místo, jelikož, vše co tudy padá tak musíme zákonitě potkat. Taky že jo. Naštěstí se jednalo jen o lavinové miminko, které mi natlouklo a zvalchovalo. Ondra byl lépe schovaný, takže chytil jen butr do helmy a též malý kamínek nad oko ho pozdravil. Však žádné větší škody. Takže po pěti hodinách opouštíme tohle exponované zúžení a prolézáme mixovým terénem dál. Nyní už ležíme v bivaku, na takovém vystrčeném skalním ostrohu připomínajícím orlí hnízdo. Ale to hlavní, teď už konečně. Lezeme a může bojovat o vrchol.

Maara

 

 

Zpráva ze satelitního telefonu z 24.10.2024
Aaaaa další den čekání pod sťěnou. Už to začíná být otravný i protivný, ale nedá se nic dělat. Je třeba udržet nervy na uzdě. Večer po západu slunce přišlo drobné sněžení, takové zmrzlé kuličky. Jenže centimetr sněhu, když se nabaluje a padá dvokilometrovou stěnou, tak na dopadišti jsou to už vagóny sněhu. Teď raní paprsky udělají za nás pořádek a vše vymetou do čista. Výhled na další dny je již bez srážek a silného větru. Dnů máme tak akorát na platný pokus, než budeme muset vyklidit pole a odcházet do Káthmándú. Pokrová hra tedy pokračuje kdy den “D” je 25. hned po půlnoci.

Maara Zpráva ze satelitního telefonu z 23.10.2024
Další den bivakování přímo pod stěnou.V noci byly zářivé hvězdy, které potichu zmizely jakmile jsme chtěli kolem třetí vyrazit. Pak z nebe začali padat bílí naschválníci. No prostě postavený na hlavu. Nezbylo než celý další den proležet ve stanu, až sklouznou laviny a doufat, že žádná si nenajde cestu až k nám. Takže proleženiny na pravoboku i levoboku. Snad dají konečně nebesa a budeme mít možnost už tuto noc bůčky provětrat. Čili nastoupit do stěny plné nečekaných rozmarů.Tím se staneme na několik dní jejími vazaly. Nezbývá než prosit všechny čerchmanty, ať stojí při nás…..

Maara

Zajímavý je pohled Ondreje Húserky

 

Zpráva z 21.10. 2024
Jsme dole v BC. V současné chvíli je to 1:0 pro horu. Nikdo neočekával, že by v této výšce mohlo začít pršet. Takže nepřetržité laviny, byly pro nás velké překvápko. Podařilo se nám mezi nima prokličkovat zpět do BC a rovnou doběhnout do lodže vzdálené další hodinu a půl od našeho ležení. Tady rozmýšlíme další pokus o výstup.

Zpráva ze satelitu 20.10.:

Udělali jsme narychlo bivak pod skalní stěnou v takové výduti, která nás jakžtakž chrání. Následně začaly přes nás padat obří laviny. Vždy se úplně setmí a za hrozného rachotu přelétne masa sněhu. Stěny stanu ten tlak zamáčkne, až k našim vyděšeným kukadlům. Pak jen další minutu poslouchám jak sníh mizí do údolí. Budeme tu muset nějakou dobu zůstat uvězněni, než opadají bílé mrchy, Nevylezli jsme nijak vysoko nad ledovec, ale teď dolu nemůžeme. Až přijde dobré póčo, vrátíme se nazpět do BC. Zatím máme čas a pak dáme druhý pokus.

 

 Kluci vyrazili do stěny. I přes dobrou předpověď začalo v poledne pršet a padat alviny. Schovali se pod převis a čekají co udělá počasí dál. Držme palce.

 

 

19. 10.:

Je to tak, teď již jen čekáme, až vydají ty zářivé nebeské trajdy svolení. Respektive přijde potřebná kombinace dobrých dnů, které nám dají šanci vystřelit vzhůru. Jistě, nic nám zatím nechybí. Náš Base Camp je na konci morény, přímo pod stěnou, co by kamenem dohodil. Žádný led a šutry, ale louka s květy, kterou probublávají drobné potůčky. Sem tam na návštěvu dorazí chlupatý čert Yakovitý. Rozhled do širokého údolí se zasněženými vrcholky zvedajícími se po jeho stranách, je hodno bohů. Neboli romantika až k pochechtání.

Jediný kam se dívám s obavou, je nad hlavu, na tu tanečnici vyskákanou. Ona dobře ví, že mám z ní přikáklo v gatích a dušičku, co by se za nehet malíčku vešla. Není se čemu divit.Tři kilometry mě dělí od vrcholu. Přitom žádný pochoďák nás nečeká. Hned za rohem je dojezdišťě lavin, kamenů i ledovec se svým nevypočítatelným rytmem. Nad ním se zvedá víc než strmá stěna. A v jakém, že je letos rozpoložení děvče rozkošné v Lang-Tangu roztáčené? Dalo by se říci, že se nachází v příznivé náladě. Ve spodní části má odhalené nožky až do půli stehen. S himalajským podzimem nečekaný outfit, ale nu což... Čili první část hodně skály. Pak je bílá sukýnka protkaná skalními pruhy a nad tím bělostný topík. Ten je barevně sladěn s vlasy, kterými si pohrává na vrcholku vítr.

Mám s kluky Ondra & Ondra shodu v tom, kudy vzhůru. Plán je 4 dny lezení a dva sestup.Však jak se to podělá ještě uvidíme. Jedna neznámá však trčí jak vztyčený prst ve vzduchu. Kudy dolů. Nejpříznivější se za současného zasněžení nabízí severovýchodní hřeben a následně tradá do východního ledovce. Kdo ví a čas ukáže. Takže doufám, že hvězdy štěstí se včas probudí a od prvního kroku vzhůru i dolů nezavřou oko ...Maara

 

Base camp pod Langtangem
Base camp pod Langtangem, foto: Marek Holeček

 

 


 

V stěna Langtang Lirung
V stěna Langtang Lirung, foto: Google Earth

 

Hledání parťáka pro takovéhle podniky je vždycky těžké. Háček se jel s Radarem rochnit ve sněhu na Muču Kiš, Matěj Bernát odřekl, že se chce věnovat své ordinaci. No pak se objevil na Manaslu s lyžema, tak asi chtěl jinýt typ podniku, než Mára. Nakonec se Marek domluvil s Ondrejem Húserkou a moc si ho pochvaloval. Další členové týmu jsou odrostlý sokolík Ondra Mrklovský a  Pavel Hodek. Teď už je expedice na místě a po aklimatizaci, takže už není co tajit. Ostatně o tom již napsal Explorers web, který uvedl, že ačkoli bylo jasné, že Holeček chce na Langtang Lirung vylézt, teprve nedávno potvrdil, že se spolu s Ondřejem Huserkou, Ondrou Mrklovským a Pavlem Hodkem pokusí o výstup východní stěnou. Exponovaná a velmi obtížná stěna nebyla nikdy vylezena. Nebezpečné podmínky zmařily loňský pokus o zdolání stěny, který podnikli Topo Mena, Roberto Morales a Joshua Jarrin z Ekvádoru.

 

Aklimatizace na Naya Kanga
Aklimatizace na Naya Kanga, foto: Marek Holeček

 

Pro aklimatizaci zvolili 5 846 m vysoký vrchol Naya Kanga poblíž Langtang Lirungu. Jejich aklimatizace byl o třídenní výstup v hlubokém sněhu se dvěma bivaky.

Jestli tohle je nabízeno jako trekový cíl, tak od teď na trekaře hledím jako na parťáky ve zbrani", napsal Mára na Facebooku.

A opět explorersweb: Po výstupu na Naya Kanga se tým krátce vydal do vesnice dole v údolí. Dnes se vrátili do svého tábora u paty východní stěny Langtang Lirungu, aby počkali na správnou předpověď počasí, než se vydají vzhůru. K Langhtang Lirungu se vydala také italská expedice, u které ale není známo, kudy chce lézt.

Langtang Lirung na mapě:

 

 
Příspěvky expedice na Facebooku:

 






[Akt. bodový průměr: 4,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 30. 10. 2024 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Za den na Manaslu (22.10.2024)
Matěj Bernát na Manaslu (25.09.2024)
Grohová a Erlebachová na Gasherbrumu 1 (31.07.2024)
Krkonošská expedice-Muchu Chhish 2024 (28.07.2024)
Muchu Chhish (7453m) zdolána (10.07.2024)
První Slovenka na Everestu bez kyslíku (21.05.2024)
Muču Kiš (Muchu Chhish) - 7 453 m.n.m. opět nedobyta (22.07.2023)
Expedice Broad Peak: dva na vrcholu (21.07.2023)
Prostě krásná (06.06.2023)
Sura Peak: Prostě krásná (24.05.2023)
Chumbu - jak to bylo (18.12.2022)
Chumbu Czech expedition: The last flight of the Falcon (01.11.2022)
Expedice Masherbrum: nevylezeno (15.08.2022)
Expedice Masherbrum (31.07.2022)
Grohová na Rocky Summit, Mandulová v sedle (28.07.2022)
Prvovýstupy na Masherbrum, Chumbu nebo Hungči (13.07.2022)
Denali: Slovak direct volně (04.06.2022)
Vyjádření ČHS k pojistné události - záchranné akci na Rakaposhi (17.09.2021)
Muchu Chhish 2021 - zpátky v BC (26.07.2021)
Nebeská past (16.06.2021)
Nebeská past - topo (09.06.2021)
Mára Holeček expedice Baruntse: Zdařilý prvovýstup (01.06.2021)
Prvovýstup na nepálskou šetitisícovku (30.04.2021)
K2: Místo druhé zimy tři nezvěstní (08.02.2021)
Boj o K2 úpěšný, Nepálci udělali první zimu (28.01.2021)
Expedice Muchu Chhish 2020: Konec pokusu (07.09.2020)
Expedice Bhagirathi 2019 (07.10.2019)
Vrchol K2: Kolouchová uspěla (23.07.2019)
UFOline (05.06.2019)
Mára s Háčkem na Chamlangu: Vylezeno! (22.05.2019)
Tomáš Petreček o aklimatizaci (09.08.2018)
Zlatý cepín pro Holečka a Háka (02.08.2018)
Expedice Nanga Parbat: 6 Čechů na vrcholu (20.07.2018)
Prvovýstup na Kyazo Ri (01.06.2018)
Expedice Satopanth splnila hlavní úkol (30.05.2018)
Expedice na Nanga Parbat (24.05.2018)
Záchranka na Nanga Parbatu (28.01.2018)
První Čech na Minya Konka (07.10.2017)
Pytel na Kyazo-Ri (01.06.2017)
Mára a Smolo píšou z Kyazo-Ri (30.05.2017)
Expedice WAOOO!...2017 (27.05.2017)
Gasherbrum I od Ondry Manduly (20.12.2016)
Slabý ten, kdo ve víře pochybuje… (20.09.2016)
Čtvrtý pokus o Gasherbrum: sčítání ztrát (29.08.2016)
Byl Pavel Trčala na Everestu? (09.06.2016)
Nagga Parbat zdolán v zimě (26.02.2016)
Dvanáct dní o vše! (06.09.2015)
Wild Challenge - zápisník expedice (16.07.2015)
Na Gasherbrum I potřetí (28.06.2015)
Pavel Bém alpsky na Manasu (10.05.2015)
Maipo a Aconcagua (10.03.2015)
Manaslu 2014 (23.10.2014)
Nepálská ženská expedice na K2 (31.07.2014)
Radek Jaroš na vrcholu K2 (27.07.2014)
Uher a Novotný na vrcholu (25.07.2014)
Expedice na Broad Peak v basecampu (10.07.2014)
Povede na Everest ferrata? (17.03.2014)
Everest bude levnější (20.02.2014)
Expedice Baruntse (7162 m) Machold a Vaněk nezvěstní (14.02.2014)
Honza Říha: Aconcagua traverzem Polského ledovce (23.12.2013)
Prvovýstup na Pig Pherago Shar 6719 m (02.12.2013)
Francouzská expedice na Gaurishankar (7134m) (15.11.2013)
Graziani a Benoist: Jižní stěna Annapúrny (04.11.2013)
Kopce v Indii za polovic (09.10.2013)
Double G pro Petrečka a Novotného (09.08.2013)
Rekordní vrtulníková záchranka na Everestu (20.06.2013)
Expedice Never Stop Exploring - Talung 2013 (06.06.2013)
Talung (31.05.2013)
Siegrist na Makalu III (17.05.2013)
Stefan Siegrist na Makalu II (06.05.2013)
Stefan Siegrist na Makalu (27.04.2013)
Nové cesty v Pákistánu (21.11.2012)
Nanga Parbat 2012 (23.09.2012)
Peter Hámor a Pavel Bém na K2 (04.08.2012)
Everest Eco Expedition jaro 2012 (09.07.2012)
Expedice 2012 „Wild Choice Comeback“ (24.06.2012)
Annapúrna 2012: třináctá osmitisícovka Radka Jaroše (13.06.2012)
Radek Jaroš zdolal Annapúrnu (07.05.2012)
Úspěch polské expedice a drama na Gasherbrumu I. (16.03.2012)
Interview s Alláhem (14.12.2011)
Ueli Steck a Mount Everest (12.06.2011)
Radek Jaroš sólo na Lhoce (01.04.2011)
První zimní osmitisícovka v Karákoramu a Pákistánu (07.02.2011)



K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
30.11.2024 - 30.11.2024
Sherpafest

Oznámení o akcích posílejte redakci