Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Skialpinistické toulky LIV. – Rogers Pass



Kanada

Juhů pojedeme do Kanady na hopsaní v polštářích. Takhle jsem se těšil v prosinci na služebku do Edmontonu v únoru. Voskujeme nové prašanovky, abychom je nechali doma a vzali staré, peří v polštářích nám zmoklo, ale na služebku musím.


Panorama ze Stifton
Panorama ze Stifton na velikány, foto Jirka V.

Přistání, jet-lag, rental car a hlas za přepážkou: "Ta vaše karta nefunguje" hmm, vždyť jsem s ní před chvílí platil kafé, tak zkusíme ještě jednou, zase nic. Volám service: automat odpoví: Voláte mimo pracovní hodiny, které jsou …, pro emergency service volejte: xxx, volám emergency service: můžeme Vám kartu zablokovat, to asi nepomůže, ty transakce nemají zadaný účel a tak to automat zablokuje. Je sobota nemohu pomoc, musíte si to vyřešit s Vaší bankou.
Chlápek od rental car je slušně naštvaný a já nas..ný a tak "ráno moudřejší večera".

Ráno bylo moudřejší a my s jet-lag jedem 550 km směr Rogers. Nervy cestou našponuje blizard a sněžení, a kličkování mezi auty co nevypnuly cruise-control a ladnou piruetou přistanou na krajnicích.
Další den vyrážíme na lehkou túru: Balu Pass, sněhu jen metr, na tvrdé krustě z konce ledna jen 10 čísel prašanu, který samovolně sjíždí ze všeho, co je nad 35°. Na druhé straně sedla Balu nacházíme více prašanu, vylézá slunce a teploty jsou jarní, třeba bude firn.
Předpověď je však jiná, postupně zimně a sněžení, tu zimu rosničkáři trefili, ale sněhu padá jen půlka. Pár dní hoblujeme mírné svahy a těšíme se z pár hodin slunce.

Asulkan
Nad Asulkan, foto Jirka V.

Přichází tlaková výška a s ní plech, škoda, že musím za prací do Edmontnu. Lámeme si hlavu, co vše podniknout ve zbývajících třech dnech, přišedší e-mail od zákazníka s týdenním odkladem vše vyřeší a nás potěší. Až ten rental car, nás opět napruží, prodloužení přes internet a ani telefon nejde, zase ta z….á karta a tak frčíme 200 km do pobočky v Banff, kde se hra opakuje, chlápek odmítne cash, ale ubezpečí nás, že bude vše v pořádku a že vše vyřešíme při vracení v Edmontonu. Poděkujeme a valíme zpět do slunečného dne 280 km zpět na Rogers. Vybíháme dlouhou túru na Dom, kde nás v severních svazích nad 2500 potěší bezedný prašan, škoda že není více času na kolečka. Za tmy se vracíme do domečku, kde při jídle padají víka. Rychle mrknu na předpověď počasí: plech a těším se na zítřek, mrknu na e-mail, něco od rental car, a nevěřím svým očím: vraťte vůz podle smlouvy do 24:00, je půl jedenácté, ospalost je vystřídána napružeností a tak se hned pocvičím v UK high English s ujištěním, že vůz bude vrácen podle domluvy v Edmontonu, v 7:00 v pondělí.
Hurá máme čtyři dny navíc a slunce. Brzy ráno vyrážíme na vysoké kopce, vyhrožující e-mail z rental car ignoruji, vždyť budou rádi, když jim vše zaplatím a auto vrátím.

malo snehu pod Balu
Málo sněhu pod Balu , foto Jirka V,

Po dvou týdnech každodenní lyžovačky jsme trochu jetí, a tak v neděli pauzírujeme na Ice Fields Parkway, abychom do Edmotnu dojeli před zavíračkou hospod. Dáváme si obrovského Burgra, možná nebyl tak obrovský to jen spálené rty se nedaly roztáhnou a žaludek byl scvrknutý. Budíček ráno ve čtyři a vezu Lenku na letiště a vrátit auto. Opět stejná hra, kde ani starý zeleno-černý terminál nedovolí novou transakci s PIN, v mrazivém ránu se potím já i dámy za přepážkou. Nakonec vytáhnu připravenou hotovost. Dámám se zjevně uleví, moc se mi omlouvají, já jim nechám drobné a jedu do slunečného a mrazivého (-25°) rána do hotelu na snídani, za prací, dovolená skončila.


Macdonald, foto: Lenka K.

Túry

Je vhodné se před túrou informovat o lavinovce a výšce sněhu v jednotlivých oblastech, na to dobře poslouží  Avalanche Canada  a její mapa, která zobrazuje jednotlivé regiony, a i měřící stanice.
Předpověď počasí je na webu zde
Dobrou informaci o stavu dálnic naleznete na správě silnic zde.

Pohled z Sifton na Asulkan
Pohled z Little Sifton na Asulkan, foto: Jirka V.

Balu Pass

Balu Pass je lehká a populární túra. Poskytuje skvělé výhledy na údolí Connaught a Cougar Valley, doplněné lyžování v jednoduchěm terénu, takže je přitažlivá pro méně zkušené.
Pozor! Trasu přetíná několik velkých lavinových drah, což může být riskantní za špatných lavinových podmínek.
Absolutní klasika a pro každého první túra na sedle, bezva seznámení se s podnínkami a terénem a vůbec jak to zde chodí. Na druhou stranu často navštěvovaná, což může být výhodou ale i nevýhodou.

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 350 m.n.m.
1 330 m.n.m
1 020 m
1 020 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD+
30°
3-4 h
RPC

Popis:
Od RPC cestou Balu Trail, doprava do údolí Connaught Creek, podél potoka až pod závěrečné svahy pod sedlem, středem svahu do sedla, zde doprava, na severozápad, na louky vedoucí na severní hřeben. Po hřebenu dále na sever, až tam, kam se vám chce.
Sjezd:
Nejlehčí je podle výstupové trasy.
Alternativou je sjezd z hřebene na východ do 8812 Bowl, strmé, vhodné předem nastudovat kudy. Bočním údolím na jihovýchod do hlavního údolí a k výstupové trase.
Další alternativou je sjezd loukami k sedlu a doprava do Cougar Brook, až tam, kam se vám zachce. Zde nalepit pásy a zase zpět na sedlo k výstupové trase. Přidáte si tak 500 metrů pěkného sjezdu.

Christmas Couloir a Ursus Major
Christmas Couloir a Ursus Major, foto: Jirka V.

Christmas Couloir 

Pokud je túra na Balu Pass a jeho hřeben krátká, je možné přeskočit přes sedlo a za sedlen vyrazit směrem na Ursus Major (2 676). Ze sedla je vidět jak kuloár, tak výstupový svah vlevo od něj a posoudit lavinovku.

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 550 m.n.m.
1 330 m.n.m
1 350 m
1 350 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
ZS
35-40°
3-4 h
RPC

Popis:
Od RPC cestou Balu Trail, doprava do údolí Connaught Creek, podél potoka až pod závěrečné svahy pod sedlem, středem svahu do sedla, zde doprava, na západ a  posléze na severozápad do údolí. Údolím a muldami pod svahy západně od kuloáru. Zde jsou dvě možné výstupové trasy, buď traversem doleva přes práh ve středu svahu a následně položenějším svahem ke kuloáru, nebo vlevo od kuloáru prokličkovat mezi skalkami a následně ke kuloáru.
Sjezd:
Kuloárem pod sedlo Balu, nebo dále do Cougar Brook, až tam, kam se vám zachce. Zde nalepit pásy a zase zpět na sedlo, k výstupové trase a podél jí k parkovišti.

8812
Cestou na 8812, pohled na Christmas Couloir a Ursus Major, foto: Jirka V.

8812 Bowl

Sjezd 8812 Bowl lze shrnout jedním slovem: bomba. Ze sedla Bruins Pass, ve výšce 2505 m je to 620 m dolů k Connaught Creek, prvotřídní terén hlubokého prašanu, pokud jej nepokazí slunce (je obrácený na jih). Je částečně schovaný před větrem. 8812 Bowl je často spojena s Video Peak, celkem natočíte 1750 metrů za den.
Opět klasika od RPC, která je o něco ostřejší než Balu Pass.

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 500 m.n.m.
1 330 m.n.m
1 170 m
1 170 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
ZS
35-40°
3-4 h
RPC

Popis:
Od RPC cestou Balu Trail, doprava do údolí Connaught Creek, podél potoka až do výšky 1730 m, zde ostře doprava strmou pasekou a následně lesní pěšinou na severovýchod. Pěšina se stáčí na sever nad Christmas Tree kuloár. Údolím na severozápad do výšky 1910 m, zde doleva na nevýrazné sedlo a následně traverzovat svahy stále na západ k Bruins Ridge. Po hřebenu na sever, do sedla se dostaneme západní stranou hřebenu, traverzem, příkré.
Sjezd:
Ze sedla  do 8812 Bowl až do údolí na Balu Pass, podle sněhových a lavinových podmínek vlevo, příkré a skalnaté, nebo vpravo, bezpečnější.
Alternativa je sjezd na sever, skvělý prašan, směrem Ursus Creek, do výšky 2000 m, přidáte si 500 m pěkného sjezdu. Zde nalepit pásy a zpět do sedla. Pozor na trhliny.

8812 Peak
8812 Peak a závěrečný traverz do sedla, foto: Jirka V.

Video Peak

Jihovýchodní svah Video Peaku je tou největší klasikou Rogers Pass. Z vrcholu ve výšce 2565 m spadá skvělý, rovnoměrný svah 550 m do Hospital Bowl. Odtud máte dalších 700 m lyžování k RPC. Název navíc napoví, že se zde dají natočit skvělé záběry na slunci v hlubokém, stříkajícím prašanu. Je vhodné si přivstat, abyste byli mezi prvními na vrcholu a měli první vlnovky!

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 550 m.n.m.
1 330 m.n.m
1 220 m
1 220 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
ZS
30-40°
2-3 h
RPC

Popis:

Od RPC cestou Balu Trail, doprava do údolí Connaught Creek, podél potoka až do výšky 1730 m, zde ostře doprava strmou pasekou a následně lesní pěšinou na severovýchod. Pěšina se stáčí na sever nad Christmas Tree kuloár. Údolím na severozápad do výšky 1910 m, zde doprava do Ursus Minor Bowl. Údolím až pod sedlo východně od Video Peak, pod sedlem doleva do kuloáru (příkré) a jím na východní hřeben. Podél hřebenu na západ na vrchol.
Sjezd:
Z vrcholu přímo do VCR Bowl a pak dále jí k jednomu z Hospital Gullies a následně do údolí na Balu Pass, nebo z VCR Bowl doleva do Ursus Minor Bowl a k výstupové cestě k Christmas Tree kuloáru a jím do údolí na Balu Pass a k RPC.
Alternativa je sjezd na sever, skvělý prašan, směrem Ursus Creek, do výšky 2000 m, přidáte si 500 m pěkného sjezdu. Zde nalepit pásy a vystoupit do sedla Bruins Pass a 8812 Bowl dolu, případně zpět na Video Peak.

Pohled zpět
Pohled zpět, foto: Jirka V.

Little Sifton z Hermit

Little Sifton je parádní výhledový kopec, nástupem Hermit Trail se podíváte na východní velikány Mt. Rogers, Swiss Peak, Hermit a Tupper, z vrcholu na severní i jižní velikány tvořící nekonečnou bílou hradbu. Sjezd jak po Grizzly nebo Grizzly Bow je bomba: dlouhé strmé svahy.

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 730 m.n.m.
1 300 m.n.m
1 430 m
1 430 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
ZS
30-40°
4-5 h
Hermit (RP)

Popis:
Z parkovistě Hermit do lesa podél nevýrazného hřebene, než se cesta Hermit Trail začne stáčet na severovýchod, asi ve 2 000 m odbočit doleva a stupňovitým terénem pod Mount Sifton. Po dosažení ledovce doleva do svahů Little Sifton, jimi do mělkého sedla a po východním hřebeni na vrchol.
Sjezd:
Z vrcholu přímo do sedla a severovýchodním svahem, perfektní prašan schovaný před sluncem, po ledovci pod východnímy svahy na jih, nejdříve pozvolné, ale nasledovně stále příkřejší. Pozor na možné laviny z bočního hřebene, případně laviniště. Ve výšce asi 1 850 m je možno volit levý, východnějši, nebo pravý kuloár, je dobré se poptat na podmínky v lesních kuloárech a okouknout při výstupu. Podél silnice k parkovišti.
Alternativa: sjezd z vrcholu přímo na jih do Grizzly Bowl a tou stále dolů do údolí Connaught Creek a jím k RPC. Pozor na laviny z Grizzly Mountain a Teddy Bear Ridge zvlášte za slunečného dne v odpoledních hodinách.

Little Sifton
Little Sifton závěrečný svah do sedla a vrchol, foto: Jirka V.

Little Sifton - Traverse

Skvělá alternativa nástupu z Hermit RP.

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 730 m.n.m.
1 300 m.n.m
1 430 m
1 430 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
ZS
30-40°
4-5 h
RPC

Popis:
Od RPC cestou Balu Trail, doprava do údolí Connaught Creek, podél potoka až k mostku, dále přes něj a až na paseku. Okrajem paseky na sever, asi ve dvou třetinách paseky doprava do lesa a cikcaky po úbočí pod skály hřebene. Pod skálami dlouhý vzestupný traverz na hřeben, po něm stále na sever otevřenými pláněmi k východnímu sedlu Little Stifton a po východním hřebeni na vrchol.
Sjezd:
Z vrcholu přímo do sedla a severovýchodním svahem, perfektní prašan schovaný před sluncem, po ledovci pod východnímy svahy na jih, nejdříve pozvolné, ale nasledovně stále příkřejší. Pozor na možné laviny z bočního hřebene, připadně laviniště. Ve výšce asi 1 850 m je možno volit levý, východnějši, nebo pravý kuloár, je dobré se poptat na podmínky v lesních kuloárech a okouknout při výstupu. Podél silnice k parkovišti.
Alternativa: sjezd z vrcholu přímo na jih do Grizzly Bowl a tou stále dolů do údolí Connaught Creek a jím k RPC. Pozor na laviny z Grizzly Mountain a Teddy Bear Ridge zvlášte za slunečného dne v odpoledních hodinách.

Pod vrcholem
Pod vrcholem, v pozadí Mac and Sir Donald, foto: Jirka V.

Dom

Túra do lednice mezi Dom a Rampart, kde je téměř vždy perfekní prašan, je nutno si sjezd zasloužit, dlouhé údolí Asulkan a následný traverz nad ním jsou nekonečné. Výstup však zpříjemní okouzlující výhledy na celý amfiteáter  Illecilleveat a Asulkan Glacier, kterým vévodí Sir Donald. Odměnou je sjezd 1 200 m přímo do údolí přes příkrý prah.

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 732 m.n.m.
1 200 m.n.m
1 532 m
1 532 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
ZS
35-40°
5-6 h
Asulkan

Popis:
Z parkoviště po značené cestě směr Asulkan Hut, na odbočkách se držíme vpravo. Dojdeme až do závěru doliny, kde je již vidět trojúhelníkový les pod Asulkan Hut, Mousetrap, zde doprava, na jihozápad. Ve výšce  1 850 m se stočíme na západ, do řídkého lesa a dále traverzujeme na severozápad až na hřeben pod Rampart. Po hřebenu (2 000 m) se stočíme na jihozápad na ledovec z Dom. Jím vystoupíme severními svahy, příkré, na východní hřeben Dom. Po hřebenu na západ pod závěrečný výšvih na severní hřeben. Zde depo nebo strmým svahem na hřeben a na vrchol.
Sjezd:
Zpět podél výstupové trasy až do 2 000 m, zde nikoli traverzem, ale přímo do údolí stále strmějšími svahy. (Pokud je málo sněhu nebo špatné lavinové podmínky, tak raděj podle výstupové trasy.)  Sjezd přímo do údolí je vhodné nastudovat při výstupu, abyste trefili strže mezi skalními pásy.

Pohled na Roger
Pohled na Roger od Dom, foto: Jirka V.

Lookout Col (Perley Rock)

Měla to být pěkná túra, za předpokladu, že je hodně sněhu. Marně jsme stoupali stále výš a výš a doufali, že bude lépe. Nebylo, a ani pod úbočím Glacier Crest jsme nenašli prašan, za to ohromné lavinové koule a příkopy. Náladu zachránilo až kafe v RPC.
Nutna mohutná sněhová pokrývka!

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 510 m.n.m.
1 200 m.n.m
1 310 m
1 310 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
WS
30-35°
5-6 h
Asulkan

Popis:
Z parkoviště po značené cestě Great Glacier Trail, ten opustíme v údolí Illecilleweat river, kde postupujeme údolím potoka, ve výšce 1 400 m se rozdvojuje cesta, doleva se jde na Perley Rock, doprava na Lookout Col. Zde se cesta výrazně zvedá a je nutno kličkovat mezi potoky a četnými boulemi a skalními výšvihy. Za špatného počasí těžká orientace. Přehlednější terén nastane v 1 900 m, kde se cesta dále rozděluje, doprava přímo na Lookout Col a doleva na Illecilleveat Glacier a dále na Youngs Peak. My se vydáme přímo do sedla.
Sjezd podle výstupové trasy. Alternativou je výstup na Glacier Crest a sjezd na severozápad, nebo ze sedla na druhou stranu do Asulkan, Mousetrap.

Pohled z Sifton na severní velikány
Pohled z Little Sifton na severní velikány, foto: Jirka V.

Jimmy Junior Peak

Krátká túra v Rockies pro cestu na, nebo z Rogers Pass, pěkný svah.
Pozor na naprosto odlišné lavinové podmínky!

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 725 m.n.m.
1 940 m.n.m
  785 m
  785 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
WS+
30-35°
2-3 h
Bow Lake

Popis:
Z parkoviště kolem hotelu a kousek podél jezera, ale záhy do lesa pod vrcholový svah. Nad lesem vhodně k hřebenu a podél něj na vrchol.
Sjezd přímo k lesu a pak lesem k parkovišti.


Pohled na Jimmy Junior Peak, foto: Jirka V.


Ušlápnutá deska vrcholového výšvyhu vzala celý svah, foto: Jirka V.
"He was lucky not to get sucked in!"

Mount Niblock 2 977 nebo Mont Whyte 2 993

Krátká túra v Rockies pro cestu na, nebo z Rogers Pass, pěkný závěrečný svah.

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 910 m.n.m.
1 610 m.n.m
1 300 m
1 300 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
WS
30-35°
4-5 h
Kicking Horse Pass

Popis:
Z parkoviště po široké cestě na východ, po asi 3 km, u sedla Kicking Horse, doprava do údolí směrem na jih. Údolím stále na jih až do závěrečného kotle, zde doleva pod skály a záverečným svahem do sedla mezi oba vrcholy, velmi příkré a často ofoukané.
Sjezd podle výstupové trasy.


Pohoda v Rockies, foto: Jirka V.


Ofoukaný vršek, foto: Jirka V.

Ubytování

Nejlépe hledat na webu, např. booking.com, (nižší ceny než přímý kontakt). Pro oblast Banff NP je vhodný Canmore, kde jsou ceny levnější než v Banff nebo Lake Luise a nemusíte platit vstup do NP. Golden je možné doporučit pro svou centrální polohu odkud se dá jezdit do Yoho, Lake Luise nebo na Rogers Pass, navíc jsou zde levnější cabin. Revelstoke je vhodná alternativa pro Rogers Pass pokud letíte do Vancouveru nebo Seattlu, ceny jsou však vyšší.
Pokud se spokojíte s lágrem, tak využijte Wilder Hostel http://hihostels.ca, kde jsou ceny přívětivější. Ceny pokojů jsou přibližně stejné jako v jiných hotýlkách.
I v zimě fungují některé cabin, nabídnou dobrý standard a možnost samostatného vaření.
Je možné zkusit i ACC chalupy http://www.alpineclubofcanada.ca, bývají však beznadějně zamluveny (až rok dopředu, neboť existuje loterie na přiřazování míst a termínů) pokud bude štěsti a někdo odřekne, je možno sehnat místo. Rezervace přes internet je nutností.
Pro tvrdší nátury je možné kempovat v autě na vyhrazených parkovištích, např. na Rogers Pass u administrativní budovy parku. Teploty v noci však mohou klesnout pod -20°C. Spaní na nepovolených parkovištích může byt dost drahé.

Pohled z 8812 na jih: Dom a Bonney
Pohled z 8812 na jih: Dom a Bonney, v pozadí M. Dawson, foto: Jirka V.

Doprava

Z Europy je možné letět do Calgary nebo Vancouveru v Kanadě, čímž se vyhnete USA migračním úředníkům, nebo do Seattle. Je vhodné volit let bez přestupování v Americe, tím snížíte pravděpodobnost zpoždění nebo ztráty zavazadel.
Pro pojíždění v zimě v horách je skoro nezbytné si pujčit čtyřkolku, nejlépe malé SUV se zimnímy pneumatikami, což bylo v Calgary ouvej, žádná společnost i přes výslovné objednání neposkytovala zimní gumy nebo řetězy na SUV a tvrdily, že vše je OK, než člověk zjistil, že v BC na horách je zimní výbava povinností.

Vrchol L. Sifton
Vrchol Little Sifton, v pozadí M. Sifton, Rogers, Swiss Peak a Hermit, foto: Jirka V.

Průvodce a mapy

Průvodce
   Rogers Pass, Douglas Sproul; k zakoupení přímo ve Visitor Center na sedle.
   Alpine ski touring in the Canadian Rockies, dily 1, 2 a 3; C. Scott a M. Klassen;
   k zakoupení ve Visitor Center v Banff nebo ve sportu též v Banff.

Web

K webům je třeba podotknout, že v Kanadě neexistují diskusní fora, tak jak je známe z Evropy, důvodem je možný právní postih toho, kdo zveřejní tip na túru a nějaký trouba, kterému se něco stane, jej zažaluje. Na naše přímé dotazy v krámu v Banff nebo u správců na Rogers Pass jsme vždy dostali pouze neurčité informace a odpovědí obecného charakteru. Jen je třeba doufat, že tento právní model se do Euvropy brzo nerozšíří, i když některé případy tomu již naznačují.

   mountain condition report: většinou staré reporty
   backcountryskiingcanada.com: vcelku dobré tipy na túry, které však nenahradí průvodce a mapu
    www.facebook.com/KCPublicSafety: informace o průběhu zimy v Kananaskis Country

Některé weby publikovaly povšechné informace, které přispějí k rychlé orientaci a pomohou s rozhodováním kam a kdy.

   https://www.powderguide.com/.../das-freeride-resort-kicking-horse
   https://www.powderguide.com/.../revelstoke-kanadas-neuestes-skigebiet
   Revelstoke & Washington adventure
  www.wildsnow.com: hledej Rogers Pass, nebo Asulkan Cabin, nebo Revelstoke

Předchozí článek na HI zde.


Výstup na vrchol
Výstup na vrchol po hřebenu, foto: Jirka V.

Mapy
Obecně nedosahují kvality těch Evropských, jsou udělány hrubou fotogrametrií, kde chybí rekognoskace terénu, vše se jeví výrazně hladší, bez skal a strží, relativně dobře jsou zakresleny hranice lesa. Drobné potoky jsou spíše ilustrací. Mapy nižších měřítek nenajdete, nebo jsou pouze vyzvětšované 70 či 50. Pro orientaci je vhodné kombinovat několik zdrojů: analogická mapa, mapy.cz, google maps, open street maps a fotky z průvodce. GPS se může hodit na méně častých túrách, kde nenajdete stopy a je třeba projít hustým lesem. 




/* */

Související články:
Skialpinistické toulky I. – Haute Route Chamonix - Zermatt (28.10.2024)
Missing Link (12.06.2024)
Neplánovaný prvosjezd (15.03.2024)
Prvosjezd Lüsener Fernerkogel (14.03.2024)
SP Bormio - skialpový úspěch našich závodníků (05.02.2024)
Eva Matějovičová bronzová na ME (11.01.2024)
Velké lavinové nebezpečí (20.01.2023)
Skialpinistické toulky LI. – Covidové (23.12.2022)
Skialpinistické toulky XLIX. – Les Aravis - Le Reposoir (29.12.2021)
Skialpinistické toulky XLVII. – Vinschgau (29.11.2021)
Skialpinistické toulky II. – Tödi (02.03.2021)
Skialpinistické toulky XLV. – Berner Oberland (31.03.2020)
Skialpinistické toulky LIII. – Silvretta (04.02.2019)
Skialpinistické toulky LII. – Verwall (27.11.2018)
Skialpinistické toulky L. – Kanada (16.03.2018)
New Age (05.04.2017)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Gran Paradiso, přechod (27.03.2017)
Skialpinistické toulky XXXI. – Kleinwalsertal (23.01.2017)
Skialpinistické toulky XLVI. – Valle Maira (09.01.2017)
Skialpfest 2004 (05.11.2016)
Skialpinistické toulky XLIV. – Capanna Forno (26.04.2016)
Skialpinistické toulky XXXXIII. – Lechtal (10.03.2016)
Skialpinistické toulky XXXXII. – to nej z Kitzbühelu (09.12.2015)
Skialpinistické toulky XVII. – Vanoise (14.04.2015)
Skialpinistické toulky XXXXI. – Valle Stura (30.03.2015)
Metodický den ČHS: Laviny a pohyb v lavinovém terénu (10.02.2015)
Skialpinistické toulky XXXX. – masiv Mont Blanc - Vallorcine (16.01.2015)
Laviny a pohyb v lavinovém terénu (14.01.2015)
ABS stahuje všechny ocelové aktivační jednotky a vyzývá ke kontrole lavinových batohů ABS TwinBag Systém (24.12.2014)
Skialpinistické toulky XXXIX. – Bernardino (01.12.2014)
Pirinski Too Heavy (20.05.2014)
Skialpinistické toulky XXXVII. – Écrins (02.05.2014)
Když to padlo ... (02.04.2014)
Skialpinistické toulky XXXVI. – Saoseo (01.04.2014)
Světový pohár ve skialpinismu Les Diablerets - Švýcarsko 1.-2.3.2014 (13.03.2014)
Co a jak jsme dělaly na KST Female Ski-Mountaineering Camp 2014 (22.02.2014)
Mistroství Evropy ve skialpinismu (18.02.2014)
Mistrovství Evropy ve skialpinismu: Sádlo bronzový (15.02.2014)
SP ve skialpinismu La Pitturina - Val Comelico (09.02.2014)
Dominik Sádlo bronzový v Courchevelu (28.01.2014)
Dominik Sádlo stříbrný v Courchevelu (26.01.2014)
Skialpinistické toulky XXXV. – Lesachtal a Tiroler Gailtal (23.01.2014)
Světový pohár ve skialpinismu (21.01.2014)
Žluté autobusy budou od prosince vozit lyžaře do rakouských a italských Alp (01.11.2013)
Bylo nás pět: Haute Route srdcem ženy (15.05.2013)
Skialpinistické toulky XXXIV. – Zillertal (08.04.2013)
Skialpinistické toulky XXXIII. – Haute Route Valdôtaine (22.03.2013)
Čeští skialpinisté bojovali na mistrovství světa ve Francii (20.02.2013)
Prášili (12.02.2013)
SKAT XXXII. – Průvodce (novinky) (22.01.2013)
Promítání v Cross clubu: Freeride na Kamčatce (15.11.2012)
V potu tváře (23.04.2012)
Dominik Sádlo pokořil Pierra Mentu 2012 (10.04.2012)
Mistrovství České Republiky ve skialpinismu 17. 3. 2012 (30.03.2012)
Paštikáři v Raxu (23.03.2012)
Pět skialpinistů uvězněno (13.03.2012)
Skialpinistické toulky XXX. – Sulden - Ortler (07.03.2012)
Puchar Pilska pro dvojici Groh - Štantejský (25.02.2012)
Vydřené stříbro z mistrovství Evropy ve skialpinismu (16.02.2012)
Skialpinistické toulky XXIX. – Davos (30.01.2012)
Třetí místo pro Dominika Sádla (27.01.2012)
Noc tuleních pásů ski trab (26.01.2012)
TEST LAVINOVÝCH PŘÍSTROJŮ (09.12.2011)
Skialpinistické toulky XXVIII. – Ubaye (06.12.2011)
Záhraby (16.11.2011)
Krkonoše 2011 (29.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVII. – Ortler - Martelltal (28.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVI. – Matschertal (17.03.2011)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE (11.03.2011)
MS ve skialpinismu Claut (28.02.2011)
VERTICAL RACE LUČNÍ BOUDA (22.02.2011)
AMINOSTAR VERTICAL RACE (16.02.2011)
Skialpinistické toulky XXV. – Za kuloáry Dolomit (08.02.2011)
Alpin sport Ski tour race (18.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIV. - Bernina - Piz Palü (11.01.2011)
Testy skialpovych lyží (03.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIII. – Přehled průvodců (03.01.2011)
Instantní skialpinismus v Krkonoších bez pokuty (04.12.2010)
Ženy v mužském světě (27.04.2010)
Skialpinistické toulky XXII. – Čtyřtisícovky Saas-Fee (05.04.2010)
Krkonoše 2010, Mistrovství republiky ve skialpinismu (29.03.2010)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE 2010 – Rokytnice nad Jizerou (19.03.2010)
Mistry světa v hlavních kategoriích Florent Troillet a Laetitia Roux (10.03.2010)
Skialpinistické toulky XXI. – Lagorai (06.03.2010)
SKI MOUNTAINEERING WORLD CHAMIONSHIPS (02.03.2010)
Luční bouda vertical - skialpinismus (24.02.2010)
Skialpinistické toulky XX. – Valsertal (19.02.2010)
Noc tuleních pásů (04.02.2010)
Lavinová pomůcka Avalanche Ball (24.01.2010)
Pásy Colltex CT40 (12.01.2010)
Skialpinistické toulky XIX. – Briançon (21.12.2009)
Skialpinistické toulky XVIII. – Kazbek (27.11.2009)
S Krysou na Lofoty (09.07.2009)
Expedice Kazbek (23.04.2009)
Takový menší odtrh (15.04.2009)
Skialpinistické toulky XVI. – Franz-Senn-Hütte (29.03.2009)
Noc tuleních pásů ALPINE PRO 2009 (04.03.2009)
Skialpinistické toulky XV. – Val Ferret (19.02.2009)
Světový pohár ve skialpinismu (27.01.2009)
Skialpinistické toulky XIV. – La Clusaz - Aravis - příkré kuloáry (26.01.2009)
Skialpinistické toulky XIII. – Bregenzerwald (22.12.2008)
PodZIMNÍ Dachstein (10.10.2008)
Skialpinistické toulky XII. – Adelboden & Kandersteg (29.04.2008)
Karolína Grohová vítězkou Evropského poháru (17.04.2008)
Skialpinistické toulky XI. – Sellrain (12.02.2008)
Karolína Grohová zlatá v Evropském poháru (29.01.2008)
NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2008 (07.01.2008)
Skialpinistické toulky X. – La Clusaz - Aravis (08.12.2007)
Skialpinismus (09.08.2007)
Skialpinistické toulky IX. – Dammastock, Sustenhorn (21.05.2007)
Jasná Vertical Race - SEP ve skialpinismu (14.04.2007)
Dachstein extreme (07.04.2007)
Mistrovství evropy ve skialpinismu (07.04.2007)
Skialpinistické toulky VIII. – Dolomity Toblach (06.04.2007)
Mistrovství ČR ve skialpinismu 2007 (19.03.2007)
Skialpinistické toulky VII. – Jenatsch a Bivio (05.03.2007)
Noc tuleních pásů 2007 (26.02.2007)
Noc tuleních pásů startuje v sobotu večer (21.02.2007)
Úspěch na Středoevropském poháru (16.02.2007)
Skialpinistické toulky VI. – Innervillgraten (30.01.2007)
Komentář k „Základům skialpinismu“ od INFO HUDY (23.01.2007)
Skialpinistické toulky V. – Sterzing (19.01.2007)
Skialpinistické toulky IV. – Samoëns (02.12.2006)
Lavina na MS ve skialpinismu (06.03.2004)
| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 06. 01. 2025 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: JiVo

K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty

...

komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
10.01.2025 - 12.01.2025
SP Cheongsong ledolezení
23.01.2025 - 25.01.2025
SP Saas Fee ledolezení
24.01.2025 - 26.01.2025
Ouray ledolezení

Oznámení o akcích posílejte redakci