Proč zrovna na Kenyu?
Mt. Kenya mě již roky zajímala svojí relativní obtížností. Hora se vlastně skládá ze tří samostatných vrcholů: Point Lenana (4,985 m), který je lehce dostupný a oblíbený mezi trekaři, Nelion (5,188 m) již s náročnou lezeckou cestou a hlavním vrcholem Batian (5,199 m) na který se dostane jen hrstka těch nejodolnějších. Jen pro porovnání - na nejnižší vrchol ročně vystoupí průměrně okolo 15 000 trekařů, na Batian do 50 horolezců.
Vstupni brána do parku Kilimandžáo1, foto: Jan Horák
Díky obtížnosti výstupu a druhému místu v nejvyšších vrcholech Afriky není Mt. Kenya v porovnání s Kilimanžárem tak navštěvovaná a turisticky profláklá.
Naše cesta začala aklimatizací právě na Kili. O této hoře mohu ve zkratce napsat jen to, že výstup na ni je jeden velký cirkus. Stovky turistů, domorodých nosičů, kuchařů, v táborech desítky stanů a na vrcholu tolik lidí, že si ani fotku o samotě neuděláte. Naše skupina o 3 lidech měla k sobě 14 nosičů a kuchařů. A to bylo jen nutné minimum.
Kilimandžáro v pozadi, foto: Jan Horák
Náš dream team, foto: Jan Horák
Na vrcholu mlha a hnus. A taky mraky lidí, foto: Jan Horák
Výstup na Mt. Kenyu je už jiný příběh. Samotná cesta začíná v nadmořské výšce 2650m n m u brány Sirimo, kde je vstup do národního parku Mount Kenya. Zde je potřeba udělat všechny vstupní formality. Odtud pokračujeme v doprovodu nutných průvodců po asfaltce ke kempu a chatě Old Moses (3300m n m).
Trek do BC pod Keňou je přívětivý, foto: Jan Horák
Průvodce nám neustále opakuje POLE, POLE, což swahilsky znamená pomalu. Nejsem si jistý, jestli je to kvůli aklimatizaci a strachu, že to z počátku přepálíme nebo kvůli tomu, že jsou zvyklí chodit hodně pomalu, a musí chodit s námi. Cesta je nějakých 9 km dlouhá a za chvilku ji máme za sebou. Zajímavostí je překročení rovníku ze severu na jih. I přes to, že je chata celkem prázdná, stavím si stan vedle na plácku. Máša s Honzou se ubytovávají uvnitř. Večer nás čeká parádní večeře a spousta čaje. Hlady rozhodně trpět nebudeme.
Překročení rovniku, foto: Jan Horák
Ráno pokračujeme v modu POLE, POLE směrem k Shipton campu. Tempo nám vůbec nevyhovuje, proto necháváme průvodce za námi a jdeme sami. V rámci aklimatizace si trasu prodlužujeme oklikou a spím jednu noc na krásné louce vede potoka. Krajina je úplně jiná než na Kili.
Krajina je velmi odlišná od té pod Kilimandžárem, foto: Jan Horák
Hlavní rozdíl je také v množství lidí, které potkáváme. Za námi se vleče skupina asi 50 studentů ve věku okolo 16 let a jejich 200 nosičů. Kupodivu se vždy nějak míjíme a nikdy je nepotkáváme tak abychom se navzájem pletli. Jinak nikde nikdo.
Cestou k Shipton campu. Už téměř bez lidí, foto: Jan Horák
Camp Shipton leží v nadmořské výšce 4200m n m. Je už kousek on vrcholů Keni, na kterou je skvělý výhled. Do campu docházíme hodiny před nosiči. Okolo běhá spousta roztomilých zvířátek. Jsou to damani skalní a hledají, kde by co sežrali. Opět nás čeká luxusní večeře a zasloužený odpočinek.
V jednom z kempů, foto: Jan Horák
Z chaty Shipton už vede cesta strmě sutí na nejnižší ze třech vrcholů, a to Point Lenana. Na tomto vrcholu je natažené pomocné ocelové lano. Na dřevěné ceduli se dozvíte, že stoupáte po nejvyšší via ferratě na světě.
Na vrcholu point Lenana, foto: Jan Horák
Na vrcholu jsme sami a v dohledu je náš další cíl, a to chata Austrian hut ( 4790m n.m.). Zde máme sraz s naším lezeckým guidem. Z jednoho chlapíka jsou nakonec dva a tak musíme trochu upravit náš lezecký plán a přerozdělit družstva. Nakonec jdeme jako jedna dvojka a jedna trojka. Budíček je rozumný, z chaty vyrážíme okolo 5 hodiny. Na nástup je to sutí hodinu a lehce po 6 začínáme lézt.
Východ slunce pod nástupem, foto: Jan Horák
S parťákem Simonem jdeme první a díky jeho znalostem každého kousku cesty nám to pěkně odsýpá. Lezení je skalní, obtížnosti okolo II-III, ale jsou tam i místa za V+/VI-. Lehčí úseky jdeme souběžně. Celé to jdu v pohorkách, i když lezečky by byly lepší. V 9:42 stojíme na vrcholu Nelion. Odtud nás čeká slanění do sedla a mixový výstup na hlavní vrchol. Mixy jsou cca dvě délky dlouhé, už se dvěma cepíny a na předních hrotech maček. Těsně pod vrcholem mě zaskočila závěrečná plotna. Tu už lezu bez maček a dává mi docela zabrat.
Luxusni podmínka, foto: Jan Horák
Nadmořská výška a pohorky jsou znát. Na vrcholu jsme sami a to v 11 hodin. Kus pod námi vidíme Mášu s Honzou a jejich guidem Johnem. Ve třech se jim leze trochu pomaleji, ale stoupají statečně. Po 22 délkách jsou na vrcholu Nelionu.
Vrchol Batian, foto: Jan Horák
Počasí nám přeje, je úplně modro, bez mráčku, výhledy dolů na Afriku jsou nezapomenutelné. Cesta dolů vede víceméně stejnou cestou. Slanění je 15 a většina je z dobrých štandů. Je vidět, že se o to místní hezky starají. Ve 2 hodiny docházím se Simonem na chatu. Máša, Honza a John přicházejí chvíli po nás. Únava je znát, a tak jsme rádi že nás ten den už nic zásadního nečeká. Druhý den po výstupu vyrážíme směrem k jezeru Ellis. Jezero je vidět a i přesto, že to k němu je jen 17km, vypadá nekonečně daleko. Camp je na břehu jezera - koupání zakázané - a tak máme dost času na odpočinek. Od jezera Ellise je to pohodových 8 km k bráně parku Chogoria gate 2950m. Odtud máme domluvený odvoz zpět do civilizace. Moc nechápu, jak se nás 15 vejde do tak malé dodávky, ale nakonec se podaří poskládat všechna zavazadla i lidi tak, že vše má své místo a může se jet. Po nekonečných hodinách kodrcání vysedáme u hotelu v Nairobi a pomalu, ale jistě uzavíráme další kapitolu našich lezeckých životů.
Krátké postřehy:
Kilimánžáro
-dost pravděpodobně bude pršet. Sebe i věci zabalte do pláštěnek, igelitů, nepromokavých pytlů. Hodí se holinky. Alespoň nějaké náhradní oblečení mějte u sebe. Může se stát, že nosiči s věcmi přijdou až po vás.
-je slušné dát nosičům ještě mimo dohodnutou cenu spropitné. To je sakra velké a 1500 USD na skupinu není nic neobvyklého.
-nenechte se odradit množstvím lidí.
Mt. Kenya
-oproti Kili tiché a poklidné místo.
-nejnižší vrchol Point Lenana je lehce dostupný i pro trekaře
-hlavní vrchol je opravdu lezecký, pokud nelezete alespoň 6 UIAA na stěně a V v horách nemáte tam co dělat.
-zase je slušné dát spropitné.
-lezecký guide nepohrdne lezeckým vybavením. Když mu dáte friendy, lano, karabiny uděláte mu radost.
-cestu z kopce není potřeba natahovat. Průvodce vám naplánuje o 1-2 dny delší trasu (víc času, víc peněz pro něj). Pokud tedy nechcete vyloženě trekovat, je možné být za 2 dny v Nairobi.
Velké díky patří Máše a Honzovi, skvělým parťákům a firmám HQH System, Scutumwear, Marmot a Edelrid za podporu této mini expedice.
Rest day v národnim parku Arusha, foto: Jan Horák