Nachází se Národním parku Hohe Tauern ve výšce 1550 m.n.m. Z Prahy je nejkratší cesta přes Budějovice a Salcburk 507 km, necelých 6 hodin. Z jiných míst si to najdete snadno sami.
Park je nedaleko od chaty Matreier Tauernhaus. Na kompaktním prostoru je na tu sprchou z potrubí vytvořených ledopádech kolem 70 až 80 cest od 10 do 30 metrů. Jak tvrdí oficiální web, dá se zde lézt i v zimách, které nejsou tak chladné. Na stránkách je také webkamera, podle které můžete zjistit, jaký je momentální stav ledu i obsazenosti. Snímek se aktualizuje každou půlhodinu. Když si ho rozkliknete, dostanete další informace, například o stavu rezervací. Webkamera je zapnutá jen v sezóně.
Oficiální web parku je zde. Návštěva vyžaduje rezervaci na webu, ale nevypadá to, že by ji kdo kontroloval. Nicméně ze stavu obsazenosti lze usoudit, jak tam bude plno. Parkáč je před chatou Matreier Tauernhaus.
Stránky říkají neplacený parkáč. Cedule na místě říká placený parkáč. Nám dal automat žeton a při výjezdu nic zaplatit nechtěl. Nástup pod ledy je 30 minut chůze po široké cestě (20 minut pro Rakušany :-). Jejich stránky doporučují se před vyražením z parkoviště podívat na ceduli na chatě, jestli je otevřeno. No, asi je lepší se podívat už před odjezdem z Čech na web.
Před vstupem na ledy je lávka přes potok. U ní je kasička na příspěvek 15 EUR a QR kód pro placeni telefonem (je mezinárodní, fungoval nám). Podle stránek to je příspěvek na ledování a údržbu. Podmínky se daji sledovat na web kameře. Před sezónou a v den otevíračky byla ještě vypnutá.
Obtížnosti cest jsou WI2-WI6 a několik mixů. Vlevo je sekce alespoň deseti lehkých linií. Cesty opravdu až do 30m. Vše jištěno vlastními šrouby. Na vrchu jsou okolo stromů erární smyčky na slanění s majlonkami. Obejít svah a hodit si lano na toprope nešlo. Místní cedule obcházení zakazovaly.
Stránky alibisticky doporučují lavinový vyhledávač. Při naší výpravě nebyl třeba. Nebyl tam jediný lavinový svah. Doporučuje se lano 1x 70 m nebo 2x 60, šrouby, expresky.
Topo na Bergsteigen.com
Je to největší umělá ledová stěna v Rakousku. Minimálně 3x větší než Icepark Osttirol. Poslední dobou nabírá na oblíbenosti a je vážně hodně plná. Do loňska celý Iceworld ledoval místní hrdina Alfi (Alfred Dworak). Ale po jeho nehodě vloni se letošního ledování ujalo víc lidí a tak je zaledovaná plocha významné větší. Parkáč je neplacený. Po 10. hodině už bývá hodně plný. Na něm je obří cedule ve tvaru cepínu, za ní je cesta k potoku pod most a dál vede úzká cestička. Zhruba 10 minut po naprosté rovince.
Vstup na Iceworld Taschachschlucht je také placený. Možno platit do kasičky, převodem na účet IBAN: AT393635300000218370, nebo přes Paypal 10 euro na osobu na den. Podmínky jak v Taschachschlucht, tak na přírodních ledech v okolí píše Alfi tu: https://www.alpine-adventure.at/de/alpine-adventure/alpine-adventure/news.html
V první části údolí jsou převážně čistě ledy WI2-WI5. 15-30m dlouhé linie. Jistitelné šrouby. Velká část se dá obejít a obhodit seshora na toprope. Za velikou ledovou plotnou na fotce dole je pak další obří část údolí, kde jsou mixy. Něco mixů je taky na úplném začátku. Lavinový vyhledávač není nutný, nad údolím jsou jen sjezdovky.
topa: https://www.bergsteigen.com/touren/eisklettern/eiswelt-taschachschlucht-pitztal/
Tu je video od Alfiho - místního hrdiny, bez kterého by místní ledy nebyly tak úchvatné:
Na obou místech bývá problém s horoškolami, které zaberou lehké linie. Pokud je to možné, tak je rozhodně lepší jet na všední dny než na víkend.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat
...