Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesZa podzimním sluncem


?!! Mañana al Sol !!?

Vše to začalo již vcelku dávno, kdy Lenka prohlásila "Já bych jela ..." a já na to "... to je daleko ... a jsou to jen skalky ..." a za rok na podzim zase "Já bych jela ..." a já na to "... letadlem je to drahý ... a když tak ve čtyřech ...". A rok na to "Kdy pojedeme do Španělka?", a letos napodzim jsem vyměkl.  Jedeme v půlce října do Katalánska - Cataluña, konkrétně okolí Siurany.


Siurana, Panaroma sektorů Údolí, zcela vlevo Siuranella, uprostřed L'Olla, El Pati a Primavera, vpravo Reserva India, foto Jirka V.

Odjezd se odehrával v obvyklém shonu, hlavně pracovním, kdy se jeden snaží stihnout vše, co nestihl a co se nedá stejně stihnout. K tomu se mi poštěstilo doprovázet zákazníky na luční slavnosti (Oktoberfest) a juchat s nimi. Kromě vykřičených hlasivek jsem si přinesl žaludečního vira (Wiesenvirus), který mne ve čtvrtek odpoledne skolil a zcela vyprázdnil. V pátek jsem splynul s postelí a v sobotu ráno byly mé ostatky naloženy do auta. Probudil jsem se až u Curychu, kupodivu zcela fit a hladov, což Lenku potěšilo.

Tautavel, Alzine, hlavní sektor, foto Jirka V.

Večer jsme dorazili do Tautavel, všude sklízeli a lisovali víno, padaly listy platanů a po zemi se kutálely kaštany a vše vonělo jihem, moštem a podzimem. Kemp byl prázdný, až na občas se vyskytujícího bezdomovce, který trochu vypadal jako člověk v obtížích (česky poberta), ráno i večer zdravil a 2xdenně se sprchoval, krok civilizace se nedá zastavit. Sluníčko svítilo a my se vydali se smažit do jižních sektorů. Když teplota dosáhla vrcholu, zaveleli jsme k ústupu a přesunuli se do severní oblasti. Přesun znamenal přejezd a průchod vesnicí s trhem. Kávě, rychlému pivku, hroznům a fíkům se nedalo odolat, nálada byla skvělá. Severní sektor nás přivítal větrem a příjemným chládkem. Postupem doby bylo chladu víc než dost a z Lenčiny tváře se postupně vytrácel usměv. Kemp byl za rohem, cestou skrz sklizené vinice, kde se dalo paběrkovat, dobře jsem se poměl, Lence nechutnalo. Teplo a pohoda kempu však nevrátily úsměv na Lenčinu tvář, škleb přetrvával a Wiesenvirus nalezel další oběť. Ráno jsme naložili mátohu do auta a odjeli jsme do kempu v Prades.

Tautavel, všude sklízeli a lisovali víno, ... ale i prodávali, foto Jirka V.

Kemp byl prázdný, kromě jednoho milého amerického cykloturisty, fungoval WLAN a v  Prades bylo nalezeno vše potřebné: bar, pekárna i sámoška. Vir byl vypuzen a naše těla zbavena nepotřebných kil, připravena na "extrémy".

Dny začaly mít pevný rytmus: ranní zahřátí snídaní a než se venku oteplí, přesun do oblasti, lezba na sluníčku, lezba ve stínu, bolavý ruce, hlad, přesun do baru na jedno /-nu, večeře a pokec s Amíkem, víno, olivy a sýr, předpověď počasí a na kutě a vše znovu od začátku, a ... předpověď počasí a bude pršet a pršelo. První den pouze ráno a v Prades, v Margalefu se dalo, druhý den pršelo celé dopoledne, no nic dali jsme pauzu, ale při jízdě okolo Arboli byla silnice suchá a tak zase lezení. Třetí den prší celou noc i ráno, je čas na výlet, snad bude zítra lépe. Nebylo, vytrvalé mrholení a chladno znovu Margalef, kde je odpoledne ucházejícně. Ráno se mrholení mění ve vytrvalý déšť se silnými přeháňkami, znovu odpočinkový den. Pět dní hnusu nám leze na palici, vše je vlhké, stan již netěsní a pro klid duše volím útěk z ponorky a spinkám na verandě sám.

Siurana, foto Lenka K.

Ráno se vytrvalý déšť mění v mrholení a posléze ustává, ponorka se vynořila, balíme a přesun do Siurany, kde se dostáváme do původního rytmu. Dva týdny uplynuly jako voda, loučíme se skálami, cukrárnou v Cornudelle (která má zadarmo WLAN) a uháníme domů.

Bilance: spousta pěkných dlouhých cest, utužené vztahy, na verandě propíchnutá karimatka, plno zážitků a zaplněné police ve sklepě (podzimní prodej vín ve Francii).

Siurana, foto Jirka V.

Oblasti

Tautavel

Tautavel, Alzine, hlavní sektor, foto Jirka V.

Příjemná vesnička s množstvím vinných sklípků, jejichž dveře vyzývají k zaklepání a následnému koštování. Je známa především díky nálezu nejstaršího Evropana, kosterní ostatky 450 000 let staré jsou uloženy v místním muzeu. Lezení v okolí vesnice se odehrává ve čtyřech oblastech (Gorges du Gouleyrous**, St. Martin***, Alzine**** a Alentau***-jen těžší cesty) s různou orientací a obtížnostmi, tím si každý najde svůj region pro aktualní teploty. My jsme lezli v oblasti Alzine, kde se leze po typicky jihofrancouzském vápenci: plotny, škraby, spáry a jen občas dírky. Převislé části byly silně sintrovány. Často Doporučené cesty budou časem oklouzané. Výška stěn od 20 do 35 metrů. V parných dnech se dá vykoupat v říčce.
Druhou navštívenou oblasti byl St. Martin, je pěkně převislá a méně sintrovaná, nástupy cest byly občas obtížnější, vyžadující speciální cviky. Výška stěny od 20 do 60 metrů.

Tautavel, Alzine, hlavní sektor, Vincent 6c, foto Lenka K.

Doporučené cesty
Alzine
    La forme sauvage, lehce převislé, po bočácích, 6b ***
    Langoustines au lombriseul, zprvu plotna, pak kout spára a plotna, 6b+ ** 
    Les zerals,  zprvu plotna, pak spára a plotna, 6b ***

Tautavel, St. Martin, foto Jirka V.

St. Martin
    Overdose, těžký nástup, ale pak překvapivě hezké lezení, 6b**
    Journe Ordinaire, těžký nástup, dále velmi pěkné lezení, 6b+ ***
    Illusion, oklouzaný nástup, velmi zvláštní, 6a+

obtížnost > 5 6a 6b 6c 7a 7b 7c <7c
počet cest - 7 14 5 8 - 1 -

Katalánsko

La Riba ***

La Riba, Penya Roja, foto Lenka K.

Oblast mezi La Farena a La Riba v údolí Brugent. V údolí je více oblastí, nejhezčí je Penya Roja, kam jsme se vydali i my. Sektory jsou otočeny na jihovýchod a mají odpoledne stín. Oblast leží níže než ostatní, a proto se hodí pro chladné dny, případně po dešti. Z našeho pohledu velmi pěkná oblast s množstvím středně těžkých cest, lezení se odehrává v lehce převislých stěnách s příjemně strukturovanou skálou. Délka cest 25 až 35 metrů.

La Riba, Directa Reus, 6b+, foto Jirka V.

Doporučené cesty
La Directa:
    Directa Reus, 6b+, asi nejhezčí cesta oblasti v této obtížnosti,
    dírky, pak spára a nakonec převis ***
    Directissima, 6a+, **
Les Plaques
    Aleix 6a, ***
    Tirate que está bajito, 6a, ***
    Tamahauck, 6a, dosti obtížný nástup, ***
    Rothmans, 6a, ***

obtížnost > 5 6a 6b 6c 7a 7b 7c <7c
počet cest 10 15 23 8 6 13 12 8

La Mussara ***

La Mussara, TV crags, foto Jirka V.

Značně rozsáhlá oblast s množstvím sektorů. Orientace sektorů je od jihovýchodu na západ, slunce i stín se najde. Leží v nadmořské výšce 1 000 m, na náhorní plošině, takže zde často fouká (výhoda do tepla, či naopak). La Mussara je prvním masívem pohoří a chytá veškerou vlhkost a mraky jdoucí od moře. Pokud fouká od moře je lepší vyhledat oblasti ve vnitrozemí (Vilanova, Margalef). My jsme se zaměřili na dva sektory, které z našeho pohledu byly nejhezčí a odpovídající našim obtížnostem. Absolutní špička mezi navštívenými oblastmi v naších obtížnostech. Výška stěn 20-60 m. Celkem je zde přes 600 cest.

TV crags ***

Asi nejhezčí lezení z celého pobytu. Perfektně strukturovaný vápenec. Ve spodní třetině převislá stěna, kde cesty vedou spárami, střed stěnové lezení po strukturkách a horní třetina plotny na rajbas. Všechny Doporučené cesty byly homogení, vytrvalostní. K tomu mnoho vzduchu pod lezačkama - délka cest 35 m

La Mussara, TV crags, Primitiu, foto Jirka V.

Doporučené cesty
Primitiu:
    Philadelfia, 6a+, neuvěřitelné, musí se prožít ***
    Lenceria, 6a+, opět bomba, ***
    Atlántida, 6a+, zase tři hvězdy, ***
    Laia, 6a, **

obtížnost > 5 6a 6b 6c 7a 7b 7c <7c
počet cest 24 32 22 15 15 17 7 2

Lo Soterrani ***

Krásný jižně orientovaný sektor se šedivým, ale i oranžovým vápencem. Struktura podobná TV crags, délka cest o nějký ten metr kratší, 20-30 m.

Elegosentrick 6a+, foto Jirka V.

Doporučené cesty
Agulla Gaudí:
    Flan Sinnata 5+ **
    Pal Mig, 6a, **
Jardí del Ruere:
    Rhinolophus de terra dura 6a, krásné stěnové lezení, ***
El Biombo:
    No me bellcostes la cuca, 6a, ***
    Elegosentrick 6a+, fantastická linie, ***
    The talker bom, 6a, **

obtížnost > 5 6a 6b 6c 7a 7b 7c <7c
počet cest 34 32 15 7 8 7 1 1

Vilanova de Prades **

Vilanova de Prades, foto Jirka V.

Pohled z dálky může vyvolat dojem, že se jedná o podobné kvaky jako v Juře, výška stěn jen zřídka přesahuje 15 metrů. Lezení je však zajímavé a velmi ojedinělé, materiálem je vápencový, oblázkový konglomerát. Doporučené cesty byly značně náročné na prsty a dobrou práci nohou. Terasová pole pod skalami pobízejí k paběrkování vína či sběru popadaných mandlí. Výhoda oblasti je, že, vzhledem ke své poloze a nadmořské výšce nechytá frontální poruchy. Když v Siuraně prší, či je pod mrakem, zde svítí sluníčko.
Na lezci je uveden starší popisu přístupu, který již díky nové křižovatce neplatí. Celkem je zde přes 300 cest.

Mossen 6a+, foto Lenka K.

Doporučené cesty
Camping:
    La Cogulla: Optiones encontradas, 6a+ **
    Střed: J.M. Jarre, 6b **
    Střed: Mossen, velmi pěkná cesta po dírkách, 6a+ ***

obtížnost > 5 6a 6b 6c 7a 7b 7c <7c
počet cest 21 19 10 15 11 7 5 -

Arboli **

Původně nebylo v plánu, ale počasí vše změnilo a tak jsme sem zaskočili na půl dne a slušně si zalezli. Leze se převážně po lištách a dírkách. Výška stěn 20 - 25 m. Celkem je zde přes 400.

Arboli, foto Jirka V.

Doporučené cesty
Levý Sektor:
    Koriosillo, 6a+ **
    Morfullenga, 6a **
Pravý Sektor:
    Moltes grasses 6b, velmi pěkné, *** 

obtížnost > 5 6a 6b 6c 7a 7b 7c <7c
počet cest 17 7 6 7 11 9 - 2

Margalef

Margalef, dole nad silnicí, těžké cesty přes břicho, nahoře Can Llepafils, foto Jirka V.

Oblast s velkou pověstí díky množství těžkých cest a pohodlnosti nástupů. Tím, že leží stranou od hlavního pohoří je zde většinou lepší počasí. Skály leží v malebném údolí, hned nad silnicí, a tak lze okukovat či fotografovat z bezprostřední blízkosti. My jsme navštívíli dvě oblasti Can Torxa a Can Llepafils.
Can Torxa byla špičková a jedna z nejhezčích, škoda, že ji chybí několik metrů k superlativům.
Can Llepafils měl vesměs brutální nástupy, kde trpaslici jako my skřípou zubama a nadávají.Celkem je zde přes 600.

Margalef, Can Torxa, L’Escorpi, Juli Vert a Somiatruites, foto Jirka V.

Doporučené cesty
Can Torxa ***
    Trumfus peluts, pěkná na zahřátí, 5c ***
    L’Escorpi, krásné lezení, 6a ***
    Juli Vert, opět nádhera a ještě delší, 6a+ ***
    Somiatruites, 6b+ ***
    Follet tortuga, 5c ***
    ? vlevo od El free pendó, 6b **
    ? vpravo od El free pendó, 6b ***

obtížnost > 5 6a 6b 6c 7a 7b 7c <7c
počet cest 31 18 16 16 7 7 5 -

Siurana */**

Siurana, El Pati, foto Jirka V.

V Siuraně jsme byli až téměř na konci pobytu, značně natěšeni, v očekávání další skvostné lezenice. Bohužel jsme byli zklamáni, v 6a/b se zde nenachází žádný skvost, ty je třeba hledat až od 7a výš nebo v sektorech, kde jsme nelezli (dole v údolí). Co se však nedá upřít je krajinový zážitek, již samotný příjezd točí hlavou jak na obrtlíku, všude skály, údolí a divokost a k tomu barvy podzimu. My jsme lezli ve dvou oblastech,  údolí - Primavera, kde jsou cesty 30 - 35 m dlouhé, převládá lezení po lištách a rýžovém sintru a u vesnice - Can Marges, s cestami do 20 m, převážně škrapy a plotny. Celkem je zde přes 1 000 cest.

Siurana, Reserva India, foto Jirka V.

Doporučené cesty
Údolí - Primavera *
    Pelandruska, 6b, **
    Marieta del l´ull viu 6a+, **

obtížnost > 5 6a 6b 6c 7a 7b 7c <7c
počet cest 3 8 6 7 6 8 7 5

Siurana, Primavera, Mandrágora 7b, zcela vlevo Marieta del l´ull viu 6a+, foto Jirka V.

Vesnice - Can Marges **
    Última del 85, 6a, ***
    Cos que cao, 6a, ***

obtížnost > 5 6a 6b 6c 7a 7b 7c <7c
počet cest 31 14 26 19 24 14 6 6

Siurana, Sektory u vesnice, foto Jirka V.

Montsant - Racó de Missa ***

Montsant, panorama pohoří se sektorem Barrots, foto Jirka V.

Nádherná oblast s dlouhými vytrvalostními cestami. Jako všude v Monsant se leze po vápencovém konglomerátu s množstvím oblázků nebo děr po nich. Délka cest 30 - 37 m. Nástup pod stěny 30-40 minut.

Strukturky Montsant, foto Lenka K.

Doporučené cesty
Izquierda:
    Ací caic, ací m'aixeco, první délka, 6a ***
    Abans d'entrar, deixeu sortir, 6c ***
    1. vpravo od Abans d'entrar, deixeu sortir, 6b+, ***
    2. vpravo od Abans d'entrar, deixeu sortir, 6b+, ***
    3. vpravo od Abans d'entrar, deixeu sortir, 6b, ***

Cesty v sektoru Izquierda mají společný nástup, foto Jirka V.

Derecha - z police:
    2. vpravo od Lasenda de Odín, 6b, **
    3. vpravo od Lasenda de Odín, 6b, **

Ve středu sektoru Derecha, nástupy z výrazné police, foto Jirka V.

obtížnost > 5 6a 6b 6c 7a 7b 7c <7c
počet cest 8 1 10 9 14 14 12 20

Montsant - Carrasclet */**

Dva sektory, horní a spodní. My jsme lezli ve spodním, který je lehčí. Charakter skály je opět oblázkový s tím, že zde kamínky občas nedrží a bude potřeba vše pořádně olézt. Výška stěna 30-35 m. Nástup pod stěny 50-60 minut.

Montsant, Barrots a Carrasclet, foto Jirka V.

Doporučené cesty
Dolní sektor:
    Carrasclet 6a, **
    Vpravo od Carrasclet 6a, **

obtížnost > 5 6a 6b 6c 7a 7b 7c <7c
počet cest - 10 3 3 8 3 1 4

Sektor Izquierda, foto Jirka V.

Tip

Cukrárna AIMAR v Cornudelle, kde mimo dobré kávy a zákusků je zadarmo WiFi.
Carrefour u Perpignan s tradičním podzimním výprodejem vín, pro vylepšení domácích zásob, exit Perpignan Nord.
Cisterciácký klášter  Poblet

Klášter Poblet, foto Lenka K.

Praktické informace

Příjezd

Letadlem do Barcelony nebo Reus (chartrové lety Ryan Air) a pak půjčeným autem do cílové destinace.
Autem dva dny, cestu je vhodné rozdělit a zalézt si někde ve Francii.

Nocleh

Kemp Le Priourat v Tautavel,  Cena 14,5 € / dvě osoby / noc / auto / stan, v ceně je i WiFi.
Kemp Prades v Prades,  Cena 18 € / dvě osoby / noc / auto / stan, pokud zústanete víc jak 4 noci.
Kemp v Siuraně, Cena 12 € / dvě osoby / noc / auto / stan, pokud zústanete víc jak 2 noci.
Větší skupině se vyplatí si koupit chatičku.

Období

Jaro a podzim, v zimě většinou také, v létě určitě ne.

Klášter Poblet, foto Lenka K.

Výbava

Lano: 70 m, lépe 80 m
Materiál: 18 expresek.

Průvodce

Mistral I, Rotpunkt, T. Marschner

Costa daurada, RockFax,  M. Glaister, E. Medara, Angličtina, 25 €
Monsant, Super Crack, X. Buxó, L. Alfonso, dostání v obchodě v Cornudelle, 25 €
Margalef, dostání v obchodě v Cornudelle,
Siurana, T. Arbones, dostání v obchodě v Cornudelle a v kempu v Siuraně
 

Internet:
www.sudescalade.fr
www.deversud.com

www.onaclimb.com 
www.desnivel.com
www.climbingworld.cat
www.calgiral.com

         


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 15. 11. 2010 | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka Vodsloň

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
A je to (30.08.2023)
Anton Schröter - Mistrem sportu za den. (28.07.2023)
Vojta Trojan: Action directe (02.05.2023)
Michal a Martin zvou na zmrzlinu (01.05.2023)
Adam Ondra v Británii (23.01.2023)
Jak se u nás lezlo vloni (11.01.2023)
Zvěřinec (Menagerie) 9b+ (20.11.2022)
Lucka Hrozová a Bětka Vlčková posílají jedenáctky. (30.10.2022)
Adam Ondra dal 4x8b+ OS za den (22.06.2022)
Bude DNA - druhým 9c? (05.05.2022)
Prospettiva Nevski na OS (10.03.2022)
Adam Ondra: Bomba 9b v Arcu (02.03.2022)
Nejtěžší české prvovýstupy v roce 2021 (06.01.2022)
Adam se Špekem v Betlémkách (16.08.2021)
Malá poznámka k Pravidlům (06.04.2021)
9a pro Štěpána Volfa (07.01.2021)
8c+ pro Šimona Potůčka a Jana Vopata (03.01.2021)
8c+ pro Elišku Adamovskou (29.12.2020)
Matěj Svojtka: Al Capone (11.06.2020)
Klondike Cat 11- pro Lucku Hrozovou (02.12.2019)
Vojtěch Trojan - první 9a (09.01.2019)
Španělský průvan Kuby Konečného (06.01.2019)
Břečťanová jehla (21.11.2018)
Adam Ondra v království spár (18.11.2018)
Gutovka opět v provozu (13.08.2018)
Horolezecké legendy v Arcu - kompletní nominace (05.07.2018)
Jakub Konečný: Proces a Procesor (25.06.2018)
Nový speed record na El Capu: Nos pod 2 hodiny (07.06.2018)
Adam Ondra: první přelezy nejtěžších cest Rumunska, 9a a 9a+ (16.05.2018)
Nejvyšší umělá stěna v Praze (21.02.2018)
Mind Control pro Elišku Adamovskou (04.01.2018)
Co a jak moc lezeme? (27.10.2017)
Podzimní Briançon, nový průvodce (11.11.2016)
Adam Ondra v DVTV (12.10.2016)
Na Heringstein!!! (13.09.2016)
Fotoblog druholezce (30.08.2016)
Plotna u Malešova (26.06.2016)
Nová cesta na Starostovou (23.06.2016)
Adam Ondra: Nejtěžší cesta v Čechách (19.11.2015)
Sportovní lezení přece jen na olympiádu? (30.06.2015)
Adam Ondra: Stovka 9a a víc (06.12.2014)
Urlkopf, Loferer Alm (05.11.2014)
Helmutant (15.05.2014)
S Tommym v Labáku (14.04.2014)
Adam Ondra zopakoval First Round, First minute 9b (04.02.2014)
Adam Ondra: 9a třikrát denně (29.10.2013)
Bojíte se s dětmi na skály? Nebojte se! (10.09.2013)
Sanetsch (14.08.2013)
Nominace Arco Rock Legends 2014 (10.08.2013)
Via Rita sólo za hodinu i se sestupem (03.06.2013)
Alex Honnold v Labáku (19.04.2013)
Nové 9b Chrise Sharmy (07.02.2013)
Pátrání: Kdo to je? A jak to sedí? (13.11.2012)
Adam Ondra: Change 9b+ (29.10.2012)
Tradiční lezecké setkání v Ádru (12.10.2012)
Sportovní cesty v Dolomitech (12.09.2012)
Adam Ondra ve Skandinávii (16.07.2012)
Jmenovec (06.07.2012)
Prvovýstup XIb AF, Circus Maximus (03.07.2012)
Prvovýstup 9a+ Adama Ondry (08.06.2012)
Tradiční prvovýstup ve Frankenjuře (26.11.2011)
Polínko (07.10.2011)
Adam Ondra jede na skalách (06.08.2011)
Lezení na olympiádě? Jedna ku osmi (07.07.2011)
Co je novýho? Ále.... (26.04.2011)
Prvovýstup: Chris Sharma dokončil FRFM (21.04.2011)
Chilam Balam pro Adama Ondru (19.04.2011)
Pískomilná sezóna 2010 (03.04.2011)
Sluneční plotny (30.10.2010)
Život to je Adršpach (28.05.2010)
Staříci na Korsice (30.07.2009)
Velikonoční Finale Ligure (05.06.2009)
Pískomilná sezóna (12.12.2008)
Český pískomil (20.03.2008)
Pohodička na Srbsku (09.03.2008)
Na cestě (11.10.2007)
Od jezera k jezeru (20.04.2007)
Lanzarote (24.02.2007)
Španělské prázdniny Adama Ondry (20.02.2007)
James Pearson vylezl The Promise E10 7a (22.01.2007)
Dvě nové desítky Adama Ondry (27.11.2006)
První 9a Adama Ondry (20.11.2006)
Sali Vaza (06.11.2006)
Pohoda na Suškách (06.04.2006)Komentář ze dne: 15.11.2010 23:46:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Inspirativní
jako vždy a pěkný fotky.

Doplním, že bezplatná nezaheslovaná WiFina je poskytována též mnichy v klášteře Poblet a WiFi má taky chata v Mussaře kousek od vesnice. U chaty se i stanovalo.
Ohledně větru asi záleží na směru fučení, protože v Mussaře jsme byli celkem tři dny, stromy nahoře se výrazně kývaly větrem ale v cestách bylo bezvětří. Možná klika...
0 0

Komentář ze dne: 16.11.2010 14:46:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Papouš (f.krivinka@gmail.com)
Titulek: Re: Inspirativní
V Džordžovi maj HD vopravdovej démant! Už teď se těšim na další kousek!!!
0 0

Komentář ze dne: 17.11.2010 15:15:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka (@)
Titulek: Re: Inspirativní
Petre, mas pravdu, ze vetsina oblasi je chranena pred vetry. Problem vsak nastane pokud foukne od more a vlhky vzduch se kondenzuje na pohori, pak je oblacno, mlhavo, rumejsivo az destivo. Coz byl nas pripad
0 0

Komentář ze dne: 17.11.2010 19:55:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Inspirativní
Tak to my jsme měli větší kliku i na ten vítr, koneckonců i na déšť, takže ten humus co vy jsme nezažili.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci