Komentáře
ke článku: Druhý volný přelez Královského převisu (M12) ve Vysokých Tatrách
ze dne 27.02.2014, autor článku: Jan Straka
Přidat nový komentář
Komentář ze dne: 27.02.2014 18:06:09
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Paráda
Dobrá práce, lezecká i fotografická, gratuluju. Jsem zvědav, která baba to přeleze první..... :-)
Komentář ze dne: 27.02.2014 19:00:09
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Honza (@)
Titulek: Re: Paráda
Hmm...pěkný, pěkný. By mě celkem zajímalo, jestli výstup roku získají tihle šikovní kluci, nebo Lucka za nejtěžší drytool.výstupy v Polsku a Německu.
Komentář ze dne: 27.02.2014 20:38:55
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Paráda
Slovo nebo bych nahradil spojkou "a", protože to jsou výstupy v různých kategoriích, které spolu nesoutěží. čestné uznání by to mělo být určitě. Bude záležet na pohledu hodnotitelů v komise alpinismu.
Komentář ze dne: 28.02.2014 08:17:43
Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek:
My pitomci, co tomu nerozumíme se ptáme, co znamená "závěrečná lahůdka M5". Na první pohled to pitomcům, co tomu nerozumí, připadá jako terén, který se dá lézt volně jako skalní lezení, tedy bez cepínů.
Komentář ze dne: 28.02.2014 17:08:49
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Uzlař (@)
Titulek: Re:
No, on v těch kolmých partiích byl zřejmě sníh. Snad k tomu kluci napíšou víc. Rozhodně mě bolej ruce, jen když čtu "20m střecha".
Vzhledem k vývoji lezení to třeba i někdo přeleze jednou komplet volně. Dřívější dachy se taky prostupovali technicky stylem A0 - A4 a byly považovány za "jiným způsobem" nelezitelné. Nebo pokud jsme u lezení s cepíny a mačkami, tak taky bylo naprosto logické tvrzení, že nemůže existovat led těžší než WI 7, no a potom pro lezení objevili Helmcken Falls.
Jednou třeba někdo rozlouskne i lezecky, volně a bez cepínů tento dach. Pokud se to s drytoolingem nebude přehánět, tak ho můžeme brát přesně jako (slepou) větev, která právě lezení na obtížnost ukáže nové směry.
Takže gratuluju!
Komentář ze dne: 28.02.2014 17:29:26
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re:
Já bych řekl, že drytooling tu je v nějaké praformě už od doby, co se leze v zasněžených a zaledněných horách a slepá větev to určitě není.
Letní lezení na obtížnost samozřejmě nenahradí, je to primárně zimní disciplína
Komentář ze dne: 28.02.2014 19:48:42
Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re:
No právě že ta fotka, ke které se vztahoval dotaz představovalo něco, co vypadá jako suchá nezasněžená skála (???)
Komentář ze dne: 28.02.2014 20:42:18
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re:
Stoupa a Stračena nejsou žádní horští začátečníci a pokud napsali M5, tak tam asi nějaké mixové lezení bude. Vzhledem k tomu, co je na fotce tak asi to nebude na té délce vidět všechno. Ostatně M5 ještě neznamená, že by se to muselo nutně celou dobu škrábat piklem. Mačky asi jo, plošina na sundavání a přezouvání tam není vidět. Nehledě na to, že těžký mixy se nelezou v plasťákách, ale v lezečkách s hrotama.
Komentář ze dne: 01.03.2014 07:52:45
Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
No tak díky, že jste nám to pitomcům, co tomu nerozumí, takhle obšírně vysvětlili. My jsme si mysleli, že na skále se leze volně a ještě jsme si připitoměle připomenuli doby, kdy jsme v Tatrách lezli v zimě ve vojenskéjch rukavicích, co jsme jim ustřihli prsty a hrabali se ve sněhu. Dneska se to řeší piklama. To, že Stoupa spol. nejsou žádní Lojzové jsme si ani chvilku nepřipustili.
Malinko nás matou pak ty řeči (že by v hospodě), že jakýsi Václav Šatava (což taky asi není lLojza) přelez v botách s gumenou podrážkou (prej se jim sběrně říký ÍBÍ) co nebyly opatřený žádným železem a na rukou měl jenom hodinky a žádný pikle nedržel, jakousi cestu na nějaký Krkavce, co se prej jinak leze s piklema v ruce. Tak pak nějak není jasno, kde je hranice mezi volným lezením a mezi piklováním po skále.
Komentář ze dne: 01.03.2014 10:19:02
Reagovat
Autor: neregistrovaný - LRH (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
Trošku se pokusím ti vysvětlit jak se na tuto problematiku dá koukat z jiné strany barikády.
Píšeš, že se po skále leze volně a ve vojenských rukavicích... lezl jsem v nich taky. :-) Ale taky se lezlo pomocí skob(leze se tak dodnes) žebříčků a všelijakých udělátek. Dnes se hodně takových cest leze doopravdy už jen rukama. Ale musím podotknout, že spoustal lezců to zrovna není co dřívější hákovačky lezou volně. Musím taky připomenout, že i v době těch vojenských rukavic se používali pikle :-).
Co se týká drytoolu a toho, že se dají některé drytoolové cesty přelézt jen rukama? Samozřejmě že máš pravdu. Tak jako já mám pravdu, že se některé hákovačky dřívější i dnešní hákovačky jdou přelézt taky jen rukama.
Vždycky to tak bylo a bude, že se jednotlivé způsoby lezení budou překrývat. Někteří musí použít k přelezení skoby jiní to zvládnou bez nich. Někteří se musí jistit lanem a někteří to zvládnou bez něj. To přece ale neznamená, že všichni teď musíme lézt bez lan.
Jde o to jaký způsob zvolí lezec. A pak jde o to jak lezec bude hodnocen okolím. Jestli nějaký trumpeta poleze klasické cesty za pomoci drytoolové techniky asi hodnocen kladně nebude.
Když někdo přeleze drytoolovou cestu jen rukama bude hodnocen určitě kladně. V tom si asi rozumíme.
Když dnes někdo udělá prvovýstup jako průměrně težkou hákovačku asi se nedočká velké slávy. A asi mu ji někdo brzy přeleze volně. Ale asi ne každý.
Když někdo přeleze klasickou hákovačku pomocí cepínů je to určitě hodnotnější než pomocí skob a žebříčků. Ale může se stát, že v budoucnu takovou cestu někdo přeleze i jen pomoci rukou. Takový je vývoj. Ale budou to jen vyvolení špičkový lezci. Prostě to tak je.
A teď ke Stoupovi a Stračesovi. Je super, že střechu přelezli jen pomoci cepínů M12 výkon jako sviňa. To mi věř.
Nevím, ale jak lezli úseky, které již dříve byly vylezeny volně jen za pomoci rukou. Jestli je lezli za pomoci cepínů, je to krok zpět.
Takže se v tomhle případě mohlo stát následující. Při přelezu cesty udělali kluci krok dopředu, tím, že přelezli těžkou hákovačku jen pomoci cepínů a na druhou stranu udělali krok zpět jestliže již volně lezené pasáže lezli s pomocí cepínů.
Tak a teď si vyber. Každý má právo hodnotit kluky podle svého. Nejčistější by byl přelez volně bez jištění. A pak už jsou jen varianty kdy si to lezci nějak zjednoduší :))))
Komentář ze dne: 01.03.2014 20:15:10
Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Díky za obšírný výklad i za čas, který si mi věnoval (0,0 % obsahu ironie v této větě). Nějak jsem sice nepochopil, proč mi to směruješ z nějaké strany barikády, protože já u žádné barikády nestojím, a to ani proti tobě (ostatně u nás v rodině se traduje historka, jak ti jednou moje dcerka zachránila život od smrti hladem a vysílení...??).
Většinu toho co popisuješ bych chápal úplně stejně a nechci se v tom pitvat (mimo jiné proto, že to nemá cenu), ale na fotce u níž je popiska "Závěrečná lahůdka M5" já osobně vidím suchou skálu, osluněnou sluncem a podle polohy lan, která na skále leží, ten kout není převislý. Šacuju to tak na pětku, ale tuhle cestu na Pyšňák jsem nelezl ani s piklama, ani s žebříčkama, kladivem a skobama, ani volně. a výkon borčíků v žádném případě nesnižuji, sice nevím co je M12 (ostatně jako většině horolezecké populace mi mírně uniká rozdíl mezi 9a a 9a+, a ani o tom neumím zasvěceně debatovat), ale asi je to mazec.
Komentář ze dne: 02.03.2014 13:09:11
Reagovat
Autor: neregistrovaný - lrh (info@stenaholesovice)
Titulek: hRe: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
To me zajímá . Či dcerka me to mela zachránit. A nebo komu jsem to zase sežral proviant?:) kontakt: Info@Stenaholesovice.cz
Komentář ze dne: 02.03.2014 17:33:13
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
Při téhle diskuzi nějak uniká, že kategorie cest, kdy se hrabeš rukama ve sněhu ať už v rukavicích vojenských, nebo civilních, je na hony vzdálená cestám, kde se drytůluje. Nikdoby nedratůloval, kdyby to mohl přelézt rukama (a mačkama - jsme v zimě). Ostatně i při lezení ve vojenských rukavicích a hrabání ve sněhu se vždycky cepínem zasekávaly drny a tráva, což je přísně vzato taky drajtůling. Skoro mám pocit, že chceš zavést novou kategorii zimních výstupů bez cepínu :-)
Drytooling je vyšší (zimní) alernativou k lezení s umělými pomůckami a jako takový je jednoznačně hodnotnější, než původní styl po skobách.
Teoreticky souhlasím s tím, že přelézt to v zimě holýma rukaka bude hodnotnější než s pikly, ale tyhle otázky by měli řešit ti, kdo jsou schopní takového věci lézt a my to můžeme jen tiše obdivovat.
Komentář ze dne: 28.02.2014 17:53:15
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Palo Jackovič (palo.jaco@ gmail.com)
Titulek:
gratulujem a som rád,že sa to podarilo ďalšej dvojke ste borci
Vložení nového komentáře
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat
Zobrazit článek Druhý volný přelez Královského převisu (M12) ve Vysokých Tatrách