Komentář ze dne: 12.03.2010 23:25:49
Autor: Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: -
Ahoj MYSSAKU
Především to neberu tak, že by se mne tvůj názor dotkl. Beru to jako diskusi.
S dovolením si dovolím ale nesouhlasit s tím, že by zvětšování po 10 až 20 procentech vedlo k lepšímu výsledku. Tím dojde jen k větším deformacím a ztrátě detailů.
Postupná změna velikosti je vhodná u zmenšování. Tam vzniká nejlepší výsledek, pokud obrázek doostříme, zmenšíme na polovinu, opět doostříme a tak dále až se udělá poslední zmenšení na výslednou velikost.
Ad dpi obrazovky: Při zobrazení 1:1, to jest 1 pixel obrazovky = 1 pixel obrázku, je obvyklé rozlišení běžných monitorů 72 DPI, ale jsou i monitory až s 90dpi. Samozřejmě je třeba monitor nastavit, aby to platilo přesně.
Ad C-type tisk: co tím myslíš? Tento termín se u nás nepoužívá. Pochopitelně nepolemizuji s tím, že do Playboye by se zvětšované snímky nedaly použít. Pokud si ale zadavatel přál tento obrázek a pro daný účel a technicky se nakonec jevil jako ještě vyhovující, nebyl důvod ho nepoužít.
Ad prezentovaný náhled plakátu: Možná. že jsem dostatečně nezdůraznil, že se jedná o detailní výřez malé části obrázku v rozbrazení 1 bod obrázku = 1 bod obrazovky (za předpokladu správného seřízení monitoru). V ofsetovém tisku je takto zobrazený obrazový bod osmkrát menší a z toho vyplývá, že i při pohledu zblízka je pohledová kvalita podstatně vyšší. Navíc je plakát o velikosti A2 určen k pověšení na zeď a pohledová vzdálenost je zpravidla větší, než 1metr a díky tomu už nebudou nedokonalosti způsobené zvětšováním vidět. Je třeba si navíc uvědomit, že při ofsetovém tisku se obrázky autotypicky rozrastrují do čtyř základních barev a to tak, že jeden rastrový bod se při standardním rastru 150 lpi se tvoří průměrem ze dvou, resp čtyř sousedících obrazových bodů. To je ale pro tento server možná příliš odborná diskuse:-)