Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Reprezentační poločas


Co dělali reprezentanti ČHS v první půlce roku?

Před lety trávila horolezecká špička zimu rozvěšená v severních stěnách Alp, nebo alespoň Vysokých Tater.


Pokud už netvořila prvovýstupy, snažila se alespoň sbírat ranné zimní přelezy těžkých cest. Dnes je obecný trend jiný. V zimě se buď jede na skalky někam na jih, nebo se lezou povětšinou maximálně několikadélkové ledy a mixy. Vážných zimních podniků opravdu horských je vidět jako šafránu, i když obtížnost lezených cest stoupá úměrně s vyšší kvalitou jištění. Tomu trendu se nevyhnula ani reprezentační družstva ČHS.

Hudy jümaruje skalní délku na Franco-argentinské cestě.
Hudy jümaruje skalní délku na Franco-argentinské cestě., foto: Tomáš Sobotka


V roce 2006 tvoří reprezentační družstvo A Ondra Beneš, Jan Doudlebský, Dušan Janák (Stoupa), Pavel Jonák (Džony), Tomáš Sobotka a Václav Šatava, družstvo B Marek Holeček, Jakub Cicvárek, Stanislav Hovanec (Kvak), Jan Kreisinger, Luboš Mázl a Jitka Mázlová. Činnost reprezentantů se odbývala v první polovině roku buď s motyčkami v rukách, lezením nejtěžších mixů a ledů, nebo pak skalkařením v teplých krajích, hlavně ve Španělsku. Jedinou (letní, jde o jižní polokouli) horskou výjimkou byl výjezd Tomáše Sobotky s nestárnoucím Hudym do Patagonie, kde měli v plánu původně vylézt 43délkovou cestou Royal Flash, ale realita patagonského počasí a podmínek je donutila zredukovat plány a vzali za vděk Franco-Argentinskou cestou (6c+, A1). Tomáš to komentoval, že si tedy nepřestavoval, že poleze na Fitz Roy nějakým hřebenem, ale ten hřeben se nakonec ukázal podstatně těžší, než si původně představovali. Díky tomu, že se jim podařilo vystihnout začátek jednodenního "okna" dobrého počasí, vyběhli cestu nahoru a zase slanili za 24 hodin. Tento rychlý styl je hlavní devizou vylezení této cesty, která má už i čistě ženský přelez. Výstup se do dějin světového horolezectví nezapíše, i když mnozí jiní známí horolezci v tu dobu v Patagonii nevylezli kromě bouldrů vůbec nic. Přečtěte si o tom hezky napsaný článek Tomáše Sobotky na stránkách Horosvazu.

Hudy s Tomajdou v ledové jeskyni po výstupu.
Hudy s Tomajdou v ledové jeskyni po výstupu., foto: archiv T. Sobotka


Historicky významnějšího podniku, který zaznamenala i zahraniční média, se dopustili V. Šatava a J. Doudlebský v Kanderstegu. Osm let nezopakovaná morálová mixová Jasperova cesta Flying Circus se dočkala prvního, druhého a třetího opakování v jednom chumlu. Nejdřív k ní přišlí Švýcaři a začali nacvičovat a budovat jištění. Po čtyřech dnech práce se podařilo první opakování Grünenwaldovi. Zatímco si Švýcaři dávali pátý den rest, přišli pod cestu s kompletním matrošem nic netušící Šatavis a Doudloš. Nenadále se v cestě vyskytující jištění a nacvakané expresky je asi zklamaly, ale neodradily.

Flying Circus, 2. délka M10
Flying Circus, 2. délka M10, foto: Václav Šatava



Cestu vylezli se střídavým vedením a s přezouváním jediného páru mačkolezeček na každém štandu stylem, který označili za PP team na první pokus. V této souvislosti je zajímavé, jak přísně svůj styl hodnotí. Skalkaři se nijak nerozpakují označit za styl OS vylezení cesty i s nacvakanými expreskami, mnohdy i s předem procvaknutou první, někdy i druhou expreskou.

Jeskyně Dryland
Jeskyně Dryland, foto: Šatavis


Kromě této cesty byly v Kanderstegu, Drylandu a dalších oblastech vylezeny nejtěžší mixové cesty. Vedle Šatavy a Doudlebského se mohou kvalitními výstupy prezentovat Luboš Mázl, Dušan Janák, Jan Kreisinger a Jitka Mázlová. Nejtěžší vylezená cesta byla Tension M12- v Drylandu (Šatava, Mázl), Jitka Mázlová vylezla tamtéž Happy, M10-, vše ve stylu PP. O všem tom motyčkaření si můžete přečíst v následujících článcích: Zima V. Šatavy, Flying Circus, Kandersteg a Dryland.

 Tension, M12-, jeskyně Dryland
Tension, M12-, jeskyně Dryland, foto: Luboš Mázl


Letní sezónu v horách začal výstup Kuby Cicvárka s veteránem saských desítek Richardem Müllerem v jižní stěně Torsäule, kde v chladném počasí s teplotou okolo nuly vylezli cesty Opera vertical, 9- stylem OS team, kdy klíčovou délku vyváděl Cicvoš a pak druhý den její dvoudélkovou nástupovou variantu Hard rock, 9 stylem PP. Článeček o tom je Opera Vertical.

Kuba Cicvárek v
Kuba Cicvárek v "letních" podmínkách na Torsäule v Opera Vertical 9-, foto: Richard Müller


Čerstvou novinkou a opravdovou bombou je sedmý výstup dvěstěmetrovou cestou Silbergeier v Rätikonu 8b+ PP, vylezený v pěkném stylu Ondrou Benešem. Autorem cesty z roku 1994 je zrzavý rätikonský ďábel Beat Kammerlander a dosud ji před Ondrou zopakovali RP pouze tito elitní lezci: Peter Shaffler (1997), Stefan Glowacz (1998), Pietro Dal Pra (1999), Andreas Jörg (1999), Iker Poe (podle zápisu v knížce pod stěnou, rok není známý), Harald Berger (2005,8 dní). Ondra je v laufu, ocitl se v opravdu elitní společnosti. O to více se lze těšit na výsledky jeho zájezdu na Madagskar. O výstupu si můžete přečíst zde na Horosvazu a zajímavý rozhovor je na Climbing news o tomtéž.

Ondra Beneš po vylezení Silbergeieru
Ondra Beneš po vylezení Silbergeieru, foto: archiv ČHS


Reprezentanti se sporadicky zúčastňovali seriálu ledolezeckých závodů. Reprezentační družstvo bylo pro tento rok ve složení A: Václav Šatava, Jan Doudlebský, Dušan Janák (Stoupa), Stanislav Hovanec a Jitka Mázlová, B: Luboš Mázl, Jiří Pelikán, Martin Louda a Jiří Slabý. Z finančních důvodů byl ČHS byl reprezentován jen v některých ledových závodech. V rankingu IWC na obtížnost se nejlépe umístil Pelikán (14), Doudlebský (21), Louda (29), Janák (34), Slabý (48), Chižňak (63) a Hovanec (73). Nejlepšího výsledku dosáhl v Jiří Pelikán v Hemsdalu - 5. místo, Stanislav Hovanec byl i přes utržený meniskus 26. ve Val Daone a Jitka Mázlová byla 5. na Špičáku. Výsledky v celkovém hodnocení IWC jsou dány hlavně tím, že závodníci nemohli z finančních důvodů absolvovat celý seriál závodů a nenasbírali potřebné body, i když v jednotlivých závodech uspěli dobře. Na to, že se jedná o první sezónu v seriálu IWC,a že se nezúčastnili zdaleka všech závodů, jsou výsledky velmi dobré.

Trojice skialpinistů Robin Baum, Marek Holubec a Pavel Pospíšil sjela z hřebene Les Courtes jedenáctisetmetrový severovýchodní kuloár se sklonem 48° a Ostruhu Brenvy ve V stěně Mont Blancu. Sjížděli trasami, kterými nejprve vystoupili nahoru. Článek o jejich výkonech je Extrémní sjezdy

Tomáš Mrázek v cestě Pata Negra, 8c, OS.
Tomáš Mrázek v cestě Pata Negra, 8c, OS., foto: H. Lipenská
Šataviß a Doudlebiß by tomu asi spíš řekli PP na první pokus. Jiná disciplína, jiný mrav.


Skalkařskou část reprezentace ČHS v nezávodním sportovním lezení tvoří Adam Ondra, Tomáš Mrázek, Míša Drlíková, Sylvie Rajfová, a S. Ulmonová. Mistr světa Mrázek seznam výstupů za první polovinu roku nedodal a nemá jej ani na svých stránkách. Jeho komunikace s Komisí alpinismu není nejlepší. Na neoficiálním žebříčku serveru 8a.nu je v cestách třetí. Letos uvádí jeden výstup 8c. Jeho prioritou jsou však spíše závody, jejichž hodnocení patří závodnické komisi. První pohled na výsledky hovoří, že jej silně prohánějí mladíci, jako je David Lama a další. Udržet se na špici je vždy o hodně těžší, než vyhrát poprvé.

Adam Ondra, 7PM JP Chaud, 8c oblast Deverse (F)
Adam Ondra, 7PM JP Chaud, 8c oblast Deverse (F), foto: archiv Ondrových


Nadějné jsou výstupy Adama Ondry, který letos vylezl OS tři 8b+ a za první polovinu roku má ve stylu PP vylezeno 3x 8c+, 2x 8c, 6x 8b+ a 6x 8b. V rankingu cest na 8a.nu je pátý. Dámská část skalkařské reprezentace se letos do léta dostala na 8a flash a 8a+ PP (Drlíková), S. Ulmonová má letos vylezeno 8a PP a na písku např. Očistec Xb/7c+. Výraznějších výkonů se jistě dočkáme ve druhé polovině roku, jak signalizuje další 8c+ Adama Ondry a 8b Silvy Rajfové. Další dobré výkony na skalách naznačují i lezci, známí dosud jen jako závodníci, jako je Honza Zbranek nebo Libor Hroza ml.

Sylva Rajfová se rozlézá na IXc na Panťáku
Sylva Rajfová se rozlézá na IXc na Panťáku, foto: Petr Jandík


Na druhou polovinu roku se chystá několik významnějších akcí, finančně podpořených ČHS. Mára Holeček a Honza Kreisinger se chystají do Indie na Meru Central dokončit prvovýstup započatý Márou s Filipem Šilhánem v roce 1997. Na Mount Kenya jede Vašek Šatava s Pavlem Jonákem a jistě tam vytvoří nějaký pozoruhodný prvovýstup. Tato dvojice, doplněná o Dušana Janáka — Stoupu, se chystá na reparát ve Framu, dosáhnout po loňském AF přelezení i RP přelez této marmoladské dardy. Formu na tenhle přelomový projekt budou ladit v západních Alpách snahou o přelezení některé špičkové cesty na Grand Capucina, nebo Pt. Adoplhe Rey. Do Yosemite s cílem přelézt volně některou z dlouhých cest na El Capa se chystá Stoupa Dušan Janák s Kubou Cicvárkem. Dolní Žleb company — Ondra Beneš a Tomajda Tomáš Sobotka se dali do kupy s ledovým mistrem světa Haraldem Bergerem a jeho parťákem Floe s cílem tvořit nové cesty na Madagaskaru v 700m vysokých žulových masivech. Bude tam i Bergerův dvorní fotograf Hermann Erber. Mezitím si DŽC chtějí odskočit na nějakou moderní těžkou cestu v severní stěně Eigeru.

Budeme jim všem držet palce, aby vyšlo počasí a podmínky, a aby se všechny plánované akce podařilo proložit ještě pěknými neplánovanými, jako byl Benešův Silbergeier, a vše se obešlo bez zranění a nehod, které jsou při extrémním lezení vždycky blíž.

Doporučené internetové odkazy:

Patagonie, T. Sobotka
Historie Fitz Roy (fr.)
Zima V. Šatavy
Flying Circus
Kandersteg
Dryland
Torsäule
skialp, Západní Alpy
Fram, AF přelezení
Meru Central
reportáž ze srazu repre

Cerro Fitz Roy
Cerro Fitz Roy, foto: Tomáš Sobotka


Sestavil Petr Jandík, Komise alpinismu ČHS
Toto je nezkrácená pracovní verze článku, jehož zkrácenou verzi najdete na stránce ČHS v Montaně.





[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 26. 07. 2006 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík, KA ČHS

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Comici na Cimu Grande (13.12.2023)
Aggenstein (06.07.2023)
Magia nera (28.06.2023)
První "volný" mixový přelez cesty Rybička-Šmíd-Svobodová (06.03.2023)
Picos de Europa: 2. přelez a 1. ženský RAYU 8c (29.09.2022)
Český prvovýstup v Mexiku (08.03.2018)
Dawn Wall: Je to tam (22.11.2016)
Ohníčkáři (26.09.2016)
Cordillera a Divina Providencia (03.12.2015)
Stračena s Hačikou na Mt. French (2356), Nový Zéland (09.02.2015)
Yosemity v plamenech aneb můj deník (23.01.2015)
Blouděním vpřed (27.03.2013)
Pallavicini na Grossglockner (28.09.2012)
Asterix a Obelix (27.07.2012)
Matterhorn (4478m) (08.07.2012)
Mont Blanc s láskou (14.10.2011)
Tři jehly Francouzských Alp (12.10.2011)
Dülfer na Cimu Grande (09.10.2011)
S dvaatřicítkou v Raxu (29.09.2011)
Extrémní mixy v Tatrách (24.03.2011)
Poctivá klasika s pivakem (03.03.2011)
Zimní lezení ve Velické dolině (25.02.2011)
Techtl Mechtl s Albertem Prechtem (01.11.2010)
Bergellská žula (25.10.2010)
Hore Zdar 2008 (24.09.2010)
Peruánská kráska Ranrapalca (09.09.2010)
Sass Ciampac (16.08.2010)
Pytel na Mittelegi (04.08.2010)
Gerlinde Kaltenbrunner na Everest (25.05.2010)
Třináctiletý Romero na Everestu (24.05.2010)
Prvovýstup na Mt. Bradley na Aljašce (12.05.2010)
Adieu, stará Váho (25.04.2010)
Prvovýstup v Himaláji (31.03.2010)
Dülfer na Fleischbank (02.02.2010)
Parádní prvovýstupy v čínských horách (22.10.2009)
Severní stěnou Bischofsmütze (27.08.2009)
Christakante (11.08.2009)
Oberreintal (20.07.2009)
Flatzer Wand (02.07.2009)
Jak se leze ženám na Hohe Wandu (01.06.2009)
Vzpomínka na Trikolóru (17.03.2009)
Nekonečný příběh (22.12.2008)
Plotny, plotny a zase plotny (19.11.2008)
Jo klasika je holt klasika... (09.10.2008)
Chamonix 2008 (03.09.2008)
Nesselbergkar (26.08.2008)
Everestské statistiky (17.07.2008)
Eiger má výročí (16.06.2008)
Dachstein (26.05.2008)
El Bastardo (11.04.2008)
Jahňací štít (22.03.2008)
Horolezectví v Ekvádoru (06.02.2008)
Nebeský běžec Christian Stangl (28.01.2008)
Dolomity a Courmayer léto 1981 (02.01.2008)
Bergell, léto 1980 (02.01.2008)
Zimní lezení 1982 (01.01.2008)
Měl jsem z pekla štěstí! (19.12.2007)
Jedinečné lezení v kanadských Rocky Mountains (14.12.2007)
Kopold opět v Himálaji (25.09.2007)
Frisbeeplatte (04.09.2007)
Grossglockner - Stüdlgrat (20.08.2007)
Sólo na Lhoce (29.05.2007)
Raxalpe - malé velké hory (24.05.2007)
Bellavista (14.03.2007)
Když je to žluté, pak je to Svíčka. (08.02.2007)
Když to nejde nahoru, zaplať pánbůh, že to jde dolů. (14.12.2006)
Špek na Eiger (07.12.2006)
MANASLU 8163 m. (20.10.2006)
Severní stěna Matterhornu (15.09.2006)
Na zkušenou v Bergellu (07.09.2006)
Reprezentanti na Suškách (10.08.2006)
Ďůro alpinismo (26.05.2006)
Pallavicini na Grossglockner v zimě (06.01.2001)



K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
20.07.2024
ŽOFKA Žlebská outdoorová filmová kulturní akce, 17 ročník. Hospoda U Kosti

Oznámení o akcích posílejte redakci