Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesPrvní volný RP přelez MacochyPříklepový strop

Stěnou Macochy se může lézt na zvláštní povolení jen několik dní v roce. Letos si o povolení zažádal i Adam Ondra se svým filmovým štábem. Výsledkem je volné přelezení cesty Příklepový strop, o kterém Adam informoval na Facebooku a slíbil i video.


Na Facebooku k tomu napsal: "Nejvyšší, nejdelší a nejstrmější převis v Česku je konečně volně přelezen. Moravský kras, moje domovská skála, nenabízí jen krátké sportovní přelezy a bouldery, ale i větší stěny. Macocha je velkolepá propast, z přírodního hlediska velmi cenná, kde je lezení povoleno pouze na zvláštní žádost, a to pouze 5 (!) dní v prosinci každého roku."

"Příklepový strop je stará linie z roku 1986, na které se dříve pokoušeli o volný výstup Dušan Janák a Jan Straka, a já jsem moc rád, že se mi ten první volný výstup konečně podařil.
Přehled délek přelezu: 8b+, 8b+, 8a+, 7a a 6c příliš nevystihuje, jak dobrodružný, obtížný a jedinečný zážitek to byl. Slabší výbava, vlhkost, nízká teplota, divoký převis a omezený počet dní, kdy to můžete zkusit, z toho dělají něco, na co nikdy nezapomenu." 

Pro lezec.cz Adam namluvil své vyjádření kde říká:

"Macocha je se svými 138 m hloubky neuvěřitelná výzva pro horolezce a ze dna klenbou ještě nikdy nebyla vylezena volně. Už od sedmdesátých let je klenba lezena takzvaně technicky, to znamená že se lezci jištěním nejenom jistili ale také jej používali k postupu vzhůru, ale volné přelezení dosud odolávalo všem adeptům na volný přelez.
Až v roce 2015 se o volný přelez začal pokoušet Dušan Stoupa Janák a Jan Straka. To se jim podařilo pouze stylem AF, to znamená že udělali všechny kroky ale přelezli to volně jenom mezi jednotlivými postupovými jištěními ne v kuse ty jednotlivé délky mezi štandy.
Vybral jsem si cestu Příklepový strop, kterou udělal Pavel Weisser a jeho kumpáni v roce 1986, o kterou se právě pokoušel i Dušan a Honza Straka.
Mým cílem bylo původně bylo cestu vylézt stylem On Sight tzn. bez jakéhokoliv vyčištění, bez jakékoliv informace se pokusit jednotlivé délky vylézt hnedka na první pokus. Bohužel se mi to nepodařilo, potřeboval jsem jak na první tak na druhou délku dva pokusy. Ale i tak se pro mě jedná o velmi hodnotný výkon, který je dán nejenom tím, že to je pravděpodobně největší nejdelší a nejpřevislejší stěna v České republice.
Podle mého názoru má zhruba 120 m převýšení převislost možná až 70 m, což opravdu v českém kontextu naprosto nemá obdoby a první dvě délky jsou hodnoceny stupněm 8b+. Na dnešní dobu to možná není tak přelomová klasifikace ale v kontextu toho že v klenbě je z důvodu ochrany přírody a zároveň provozu Punkevních jeskyni povoleno lézt na speciální povolení pouze 5 dní v roce, standardně někdy v prosinci, kdy teploty dosahují záporných hodnot, mrzne, ale to je vlastně ten jediný moment kdy klenba dostatečně vyschne. Skála je většinou roku zkondenzovaná, protože studený vzduch jeskyně a teplý vzduch z okolí se na ní sráží a dělá ji nelezitelnou. Zajímavosti je samozřejmě také jištění. Tím, že je to cesta vylezená pro technické lezení, skoby a nýty, které tam jsou, jsou nějaké staré skoby a velmi nespolehlivé nýty z osmdesátých let, tak to všechno přidá i na té morálové náročnosti.

Bylo to velké dobrodružství a moc si téhle cesty vážím a doufám, že se do Macochy podívám třeba i příští rok, abych tam nalezl možná výrazně těžší cestu, protože ten potenciál tam určitě ještě je. Skála je to velká a našel jsem si tam už nějaké linie které budou určitě těžší, než Příklepový strop"

Článek o AF přelezu Stoupy a Honzy Straky je tu (lezec) 

Podívejte se na fotky Petra Chodury na Facebooku


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: redakce | Vydáno dne 08. 12. 2022 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: FB Adam Ondra, Redakce

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
02.12.2023 - 02.12.2023
EP Brno ledolezení
02.12.2023 - 02.12.2023
Sherpafest Praha
16.12.2023 - 16.12.2023
EP Utrecht ledolezení

Oznámení o akcích posílejte redakci