Ben Nevis
(
Jakub Thůma, Trekking, 30.10.2016)
Pár vět o výletu na nejvyšší horu Britského království.
Rozkaz zněl jasně! Pojedeš se mnou do Skotska…a jako dobře vychovaný chlapec jsem rád poslechl. Musím dodat, že jsem samozřejmě měl na výběr. A tak začaly přípravy.
Zemětřesení v Nepálu
(
Tomáš Obtulovič, Trekking, 08.05.2015)
Zvrácený ráj v Langtang Himal
Z blogu Tomáše Obtuloviče jsme převzali jeho aktuální vyprávění o treku v Nepálu v době zemětřesení
Vzpomínky na Ecuador
(
Jan Polák, Trekking, 03.10.2012)
Mám rád povídky amerického spisovatele Raye Bradburyho. Jeho napínavé hororové příběhy, při kterých běhá mráz po
zádech, brilantní nápady sci-fi povídek i laskavá vyprávěních o lidech a o tom, jak vnímají svět skrze svůj „obyčejný“ život. A
právě na jeden z těchto příběhů, povídku „Světlo a stín“ ze stejnojmenné sbírky, jsem si vzpomněl při prohlížení fotografií
z pobytu ve vzdáleném Ecuadoru.
Přechod Kangčendžengy
(
Tomáš Obtulovič, Trekking, 26.11.2010)
Mail od Tomáše Obtuloviče
Tomáš Obtulovič, člen lékařské komise ČHS a náš přispěvatel se e-mailem z Indie podělil o zážitky z přechodu masivu Kangčendžengy
Na běžkách po Grosser Zschandu
(
Veronika Dušánková, Trekking, 11.03.2010)
S běžkami na ramenou v údolí řeky Kirnitzsch.
Je svátek svatého Valentýna, den zamilovaných a já dostávám dárek ovázaný červenou stuhou. S nedočkavou radostí doslova drásám balící papír. Uvnitř objevuji úplně novou, ještě z tiskárny teplou a voňavou turistickou mapu Landesvermessungsamt Sachsen 1:25 000. Takovou jsem už dlouho chtěla.
Labyrint Velké Hejšoviny
(
Jan Polák, Trekking, 10.01.2010)
Skalním bludištěm stolové hory
Dvouvrcholová Hejšovina (německy Heuscheuer, polsky Szczeliniec) je výraznou dominantou Broumovské kotliny. Je to rozsáhlý masív, tvořený kvádrovými pískovci stejnými s těmi, které tvoří i rozsáhlá skalní města Adršpašsko-teplických skal, Hejdy, Ostaše a Kočičích skal.
Tádžikistán – přechod centrálního Pamíru I
(
Jiří Valenta, Trekking, 08.01.2010)
(jezero Jašilkul – jezero Sarez)
Po několika letech pohodlného poflakování a blaženém tloustnutí v Evropských turistických destinacích nastal čas pro lehčí odtučňovací kůru a kontrolu, jestli se člověk ještě obejde alespoň 24 hodin bez popcornu a záchodového prkénka. Stačí lehčí zatočení globusem a naslepo zapíchnutý špendlík a plán je na světě. Tádžikistán – rozlohou i počtem obyvatel blízký České republice, ale ve všem jiném naprosto odlišný a úchvatný.
Nejkrásnější hora Slovenska
(
Otakar Brandos, Trekking, 05.11.2009)
Internetová anketa
Slovensko je bezesporu země hor. Větší část této středoevropské země je pokryta horami, které náleží do subsystému Karpaty a provincií Západní Karpaty a Východní Karpaty. Země krásných skalních štítů, ostře modelovaných vápencových vrcholů i oblých zalesněných vršků a nevysokých návrší. Země krásných hor, v níž často slýcháváte o nejkrásnějších slovenských vrcholech. Jednou je tento titul přisuzován Kriváni, jindy Ostrému Roháči, Velkému Rozsutci či Vápeči.
Databáze treků
(
redakce, Trekking, 15.09.2009)
na Velehory.cz
Velehory.cz udržují databázi treků v exotických horách a velehorách.
Liechtensteinklamm
(
Jan Polák, Trekking, 11.06.2009)
Tip na výlet nejen pro případ špatného počasí.
Většina horolezců tráví čas v horách dvojím způsobem. Lezením ….
…. a nebo čekáním na dobré počasí.
Hardangervidda
(
David Procházka, Trekking, 27.05.2009)
Zimní přechod v týdnu od 9. do 18.3. 2009
Hardangervidda – náhorní plošina v Norsku (největší v severní Evropě), četné srážky, teplota klidně i -40 ˚C a stálý vítr. Tady začínal Amundsen...
Na sněžnicích Krkonošemi
(
Jan Polák, Trekking, 19.04.2009)
Je vůbec možné, že před pár dny bylo takhle?
Letošní zima byla mnohem bohatší na sněhové srážky, než na slunečné dny a tak nikoho z nás ani nepřekvapilo, že se počasí na víkend opět po…. Ale co bychom to byli za padavky, kdybychom náš dlouho plánovaný výlet na sněžnicích zrušili! Kdepak! Nic takového!! Jede se přesně podle plánu…
Šureán v zimě
(
Bohuslav Vyhnálek, Trekking, 28.01.2009)
„Krásné jsou hory šureánské, hory sebešské, hory oraštijské...“ úryvky z Karpatských her, kultovní knihy rumunských tuláků, provokovaly mou fantazii před odjezdem.
Mezi svátky koncem roku jsem měl naplánovány tři obligátní dny v Tatrách. Na letošní čtrnáctidenní volno mi to přišlo trochu málo. Proto jsem uvítal nabídku na zimní přechod v rumunských Karpatech. Cílem bylo méně navštěvované pohoří Šureán (Munţii Şureanu), které leží jakoby ve stínu známějších a vyšších pohoří Paringu a Retezatu.
To není země, to je zahrádka
(
Jakub Thůma, Trekking, 17.10.2008)
Máte za sebou další úspěšnou expedici? Nebaví Vás už zdolávat osmitisícové vrcholy? Na Eigeru jste třikrát ročně? V Arcu už nemáte co lézt a v Chamomix Vás nedávno jmenovali čestným občanem?
Cestou necestou po Polárním Uralu
(
Bohuslav Vyhnálek, Trekking, 03.10.2008)
Putování ruskou tundrou
Jaký může být důvod strávit dovolenou dobrovolně v pustině na Polárním Uralu? Po každoročním „turistickém pekle“ v evropských střediscích jsem začal přemýšlet o destinaci, která by nebyla cílem zájezdů desítek cestovních kanceláří. Při sbírání inspirace na internetu mě zaujalo, jak relativně málo cestovatelských zpráv je možné nalézt z Ruska. Když jsem potom narazil na fotografie z hor Polárního Uralu, byl jsem rozhodnut – příští rok se jede do Ruska!
Tady je Krakonošovo
(
Jakub Thůma, Trekking, 29.09.2008)
Podzimními Krkonošemi
Tak nám na víkend hlásí jako obvykle pěkné počasí. Otázka zní: Věřit či nevěřit? Jediný spolehlivý způsob jak vědecky ověřit předpověď počasí jsou naše pochroumaná, vrzající kolena :-)
Peníze pro expedice
(
redakce, Trekking, 25.08.2008)
Výsledky 4. kola expedičního fondu
Děvět českých dobrodruhů, cestovatelů, vědců a altruistů si ve 4. kole soutěže Expedičního fondu rozdělí 182 000 Kč. Měli jste mezi projekty favorita? Přečtěte si, jak dopadl.
Křížem krážem Wilder Kaiserem V.
(
Jan Polák, Trekking, 15.08.2008)
Západní částí pohoří Wilder Kaiser na vrchol Sonneck.
Říká se, že hlad je nejlepší kuchař. Něco na tomhle rčení asi bude, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že jako společník na toulky Wilder Kaiserem za moc nestojí..
Geysir
(
Jakub Thůma, Trekking, 29.07.2008)
Praotec gejzírů
Naše první kroky na Islandu vedly z letiště rovnou ke známému gejzíru, který má trefné a výstižné jméno Geysir. Je to náhoda nebo snad úmysl? Z původního jména pro jeden konkrétní poklidně si bublající gejzír na Islandu se stalo označení pro všechny podobné větší či menší „vodotrysky s horkou vodou“ po celém světě.
„Ochrana“ Jizerských hor v praxi
(
Jan Polák, Trekking, 14.04.2008)
Drancování přírody v duchu „vyšších zájmů“?
Redakční aktualizace: padly tři pokuty
Během víkendu 8.-10.2. začaly bagry a těžké náklaďáky odvážet sníh z Jizerské lyžařské magistrály (od Smědavy po Soušské silnici směrem ke Kasárenské, během pátku a soboty zlikvidován asi 1km magistrály, práce dále pokračují) a dále z louky na Jizerce u záchytného parkoviště jakožto i z dalších míst v Jizerských horách.
Černobílá krása hor
(
Jan Polák, Trekking, 27.02.2008)
Výstava fotografií ze Zakarpatské Ukrajiny.
O tom, že hory nejsou krásné jen v přímém přenosu se můžete přesvědčit v příštích dnech na výstavě Josefa Krásy v holešovické „fotografické“ restauraci Na Kovárně.
Expediční fond rozdělil čtvrt miliónu
(
Bohdana Rambousková, Trekking, 17.02.2008)
Poděleno 13 cestovatelských projektů
Padesát čtyři cestovatelů, horolezců, vodáků, polárníků a dalších dobrodruhů se v lednu ucházelo o finanční podporu Expedičního fondu. O částku 224 tisíc korun se nakonec podělí třináct projektů z oblasti sportovních expedic, výzkumu i dobrovolnické pomoci. Vítězové byli slavnostně oznámeni na veletrhu cestovního ruchu Holiday World v Praze.
Nízké Tatry v zimě
(
Michal Sylla, Trekking, 16.02.2008)
Pozvánka nad mraky Přejít hřeben Nízkých Tater je mým snem už dávno a letošní zima byla nejlepší možností si ho uskutečnit.
Pururambo
(
Peter Ondrejovič, Trekking, 27.09.2007)
Kde doba kamenná ešte neskončila
Nová Guinea je najväčší tropický ostrov sveta. Pod nepreniknuteľným zeleným závojom pralesa aj v dobe satelitov sa ukrýva zem tajomstiev, povier, a neobjavených záhad. V labyrinte neprívetivých močiarov žijú ľudia vysoko na stromoch v primitívnych podmienkach tak, ako v dobe kamennej.
Křížem krážem Wilder Kaiserem III.
(
Jan Polák, Trekking, 16.08.2007)
Méně známá tvář "divokého císaře"
Wilder Kaiser je pohoří známé zejména díky mohutným skalním stěnám, srázným skalnatým roklím a rozervaným, zubatým hřebenům spadajícím z téměř dvou a půl tisícimetrových výšin strmě do údolí. Zkrátka, jako jedna z nejkrásnějších a nejdivočejších skalních scenérií ve Východních Alpách.
Musala
(
Jakub Thůma, Trekking, 23.07.2007)
Nejvyšší hora Bulharska a Balkánského poloostrova
Plán byl jasný. Chceme jet do hor a zároveň zaplatit co možná nejméně peněz. Takže musíme někam na východ. Rumunsko, Ukrajina, Bulharsko…? Vyhrálo Bulharsko. Jejich měna je sice levá, ale chlápkům drsným to neva a za odměnu nám nabídlo nejvyšší horu Balkánu, Musalu.
Altaj 2006
(
Hana Sixtová, Trekking, 24.11.2006)
Do Norska, nebo na Altaj?
Taková byla otázka na podzim a vzhledem k plánovaným hypotékám zvítězil tip na „poslední velkou dovolenou“ – rozhodnuto. Bubák při léčbě chřipky vypisuje poznámky z cestopisných knížek, kluci pečlivě shánějí a studují mapy, vymýšlejí možné trasy a výstupy, zadávají kódy GPS, přes CK Bemett vyřizujeme víza a letenky, pročítáme dostupné info na webu…
Nádherné Orinoko
(
Peter Ondrejovič, Trekking, 02.11.2006)
Za indiány YanomamiHoci som nikdy nedostal do rúk Verneovku s týmto voňavým názvom, aj tak sa ešte veľmi dávno v mojej chlapčenskej duši zahniezdila túžba objavovať tajuplný svet exotickej juhoamerickej divočiny. Orinoko – to meno zneje akoby bolo z
ríše fantázie. Pre mňa určite. Vzrušujúce predstavy, mnoho rokov očakávaní, sila prírody, odľahlé priestory, tropické kráľovstvo divočiny, a v neposlednom rade Indiáni.